У Кабміні хочуть створювати ОТГ на Київщині адміністративними методами

Віце-прем’єр-міністр України Геннадій Зубко визнав, що рано чи пізно владі доведеться переходити до адміністративних методів об’єднання громад у рамках адміністративно-територіальної реформи. Відповідну заяву віце-прем’єр зробив у інтерв’ю «Європейській правді».

Відповідаючи на питання журналіста про ситуацію зі створенням ОТГ на Київщині, Геннадій Зубко зазначив, що головною причиною для гальмування є «не тільки дорога земля, а й інфраструктура, яка приносить додаткові податки».

«Сільські голови на Київщині мають акцизний збір від пального та підакцизних товарів, який дозволяє їм мати нормальний дохід, але не брати на себе відповідальності за соціальну інфраструктуру – школу, або амбулаторію, або лікарню», – сказав він.

«Ми по одній-дві громади буквально витягуємо, щоби вони об’єдналися. Це непростий процес, і так само непрості процеси відбуваються в Київській обласній раді, яка навіть не затвердила перспективний план об’єднання. Але я скористаюся нагодою, щоби попередити: ми не будемо на це зважати. Ніхто не чекатиме, коли на Київщині залишиться 10% “білих плям”, ми будемо переходити до адміністративного об’єднання», – заявив він.

У зв’язку з цим він підкреслив, що уряд третій рік поспіль робить усе, щоб спростити процес добровільного об’єднання. «Але коли ми будемо відчувати, що процес гальмується чи то через вплив політичних груп, чи то через відсутність лідера, який взяв би на себе процес об’єднання, чи то просто через небажання місцевого лідера йти на об’єднання – коли ми побачимо, що проблема в цьому, то будемо переходити до адміністративного рішення», – підсумував він. За словами Зубка, особлива увага у цьому контексті буде приділятись громадам Київщини (що тримаються за високу вартість землі), а також громадам нацменшин на Закарпатті та Бесарабії.

З ним погодився і другий учасник інтерв’ю – спецпосланець уряду Німеччини з питань децентралізації Георг Мільбрадт. Мільбрадт навів приклад адмінреформи у колишній НДР – там людям дали певний час для добровільного об’єднання, оскільки хотіли, щоб реформа була сприйнята населенням. За його словами, якщо на адміністративній карті країни залишиться 5% чи 10% проблемних зон, то завершити реформу можна буде «одним махом». Але якщо “білих плям” на карті буде 50% – влада буде стикатися зі спротивом населення, і реформа не матиме успіху. Він також визнав, що чимало європейських країн намагалися провести добровільне об’єднання, але згодом змінили підхід, і з певного етапу законодавчо примушували громади об’єднуватися. «Це правильно, бо в перспективі у вас не може “двох класів” громад, тобто і тих, які існують на основі старого права, і тих, для яких законодавство змінилося. Отже, на перехідному періоді суто добровільний підхід можливий, але колись ви маєте створити нову карту України», – вказав він.

– Україна проводить виключно добровільне злиття громад. Ви вірите, що можливо об’єднати всі громади лише через добровільний процес?

– Г.М.: Є різні підходи в різних європейських країнах. Польща просто взяла свою карту і одночасно змінила всю структуру, створивши повіти та воєводства. Це не був добровільний процес.

Інший приклад – це колишня НДР. Там ми дали людям певний час для добровільного об’єднання, оскільки хотіли, щоб ця реформа була сприйнята населенням. Ми вважали, що неможливо здійснювати реформу, яка викликає спротив людей, тому прагнули створити стимул, запропонувати їм “морквинку”, перш ніж показувати “палку”.

Звичайно ж, не вийде досягти 100%, закрити всі “білі плями” на карті.

Але важливо звести до мінімуму кількість таких проблемних місць.

Якщо на карті їх залишиться 5% чи 10%, то не буде великою складністю “одним махом” завершити цю реформу. Але якщо “білих плям” на карті буде 50% – ми будемо стикатися зі спротивом населення, і реформа не матиме успіху. Не вийде насаджувати її “згори”, як в радянські часи.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *