Українців чекають масштабні зміни і перевірки: пенсії та субсидії забиратимуть

Ревізія у соціальних допомогах потрібна. Держава готова підтримувати незахищених людей, малозабезпечені родини, але тих, хто справді цього потребує. Тому був прийнятий закон про верифікацію соціальних виплат. Її здійснює Міністерство фінансів. Про це у інтерв’ю ІА “Вголос” сказала міністр соцполітики Марина Лазебна.

“У 2019 році ми здійснили окрему перевірку правильності надання одного виду державної соціальної допомоги – допомоги малозабезпеченим сім’ям. Виявили, що за цим видом соціальної допомоги були факти неправомірного отримання на загальну суму понад 33,2 млн грн. Половину з цих коштів вдалось повернути у державний бюджет. Найбільше порушень пов’язано з неповним декларуванням нерухомості, приховуванням зайнятості та доходів, придбанням автомобілів тощо.

Зараз у перевірці отримувачів допомоги малозабезпеченим сім’ям та житлових субсидій ми перейшли до ризик-орієнтованих підходів. Тобто, перевіряти будемо лише тих отримувачів, які мають ознаки високого рівня ризику здійснення порушень. У липні цього місяця ми натомість збільшимо допомогу для родин, у яких є діти, на 15-20%. Тобто держава дає допомогу, але їй важливо знати, чи отримають ці гроші дійсно ті люди, які їх потребують”, – пояснила Лазебна.

Нагадаємо:

Отримувачі різного роду соцдопомоги в Україні відтепер проходять три етапи верифікації.

Перший – до того, як отримати виплату. Органи соцзахисту повинні зібрати необхідні документи і перевірити їх на достовірність. Виявити окремі порушення знайти досить легко. До прикладу, якщо українець купив автомобіль вартістю понад 50 тис. грн, а потім приховав це у своїй декларації і спробував оформити субсидію, чиновники з реєстру побачать таку покупку і відразу ж відмовлять у виплаті.

Другий – поточна верифікація. Її систематично проводять, коли людині вже призначили допомогу. Якщо під час отримання виплат спливе факт про те, що українець порушив умови надання допомоги і приховав цю інформацію, гроші відразу ж перестануть виплачувати.

Третій – ретроспективна верифікація. Ще три роки після того, як людина перестала отримувати гроші від держави, її можуть і будуть перевіряти.