Тарифи на електроенергію можуть злетіти: “Гарантований покупець” на межі дефолту
В Україні “Гарантований покупець” (ДП, до реформи держпідприємство “Енергоринок”) знаходиться на межі дефолту. Як заявив міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель, дефіцит ДП може досягти 17 млрд грн вже в 2020-му.
А враховуючи, що саме це підприємство забезпечує низькі тарифи для населення, це може привести до різкого стрибка цін на електроенергію для простих українців. “На сьогодні ми оцінюємо дефіцит” Гарантованого покупця “на рівні 17 млрд грн … Ми не вчасно дали зміни, і є не тільки великий обсяг розвитку, що позитивно, і встановлення потужностей, але і великий дефіцит покриття витрат за зеленим тарифом”, – розповів Оржель, передає Укрінформ.
Тариф на електроенергію, як і раніше, встановлює держава. Для цього працює спеціальний орган – Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Всі компанії, які постачають електрику побутовим споживачам, зобов’язані виставляти тільки тарифи, встановлені НКРЕКП. Тариф на 2020 рік на передачу електроенергії встановлений на рівні 155,40 грн/МВт-год, а на послуги диспетчерського управління – 10,23 грн/МВт-год.
Що таке компанія “Гарантований покупець”
Це реформовано державне підприємство “Енергоринок”. Її завдання – гарантовано купувати електроенергію в “зеленій” генерації і продавати її на ринку “на добу вперед”. По суті біржа. Також на Гарантованого покупця покладено функціонування механізму PSO, який був прийнятий для того, щоб ціни для населення зросли після старту ринку. Тобто підприємство купує електроенергію у “Енергоатома” і “Укргідроенерго”, частину продає Постачальникам універсальних послуг за цінами, які дозволять їм зберегти поточний тариф для населення, а частина продається на ринку “на добу вперед” для компенсації втрат.