Тактика вирішення конфліктних ситуацій

Конфлікт — ситуація, в якій кожна зі сторін намагається зайняти позицію несумісну з інтересами іншої сторони. Практично кожен працівник поліції у своєму житті був учасником конфлікту. Тобто свідомо (або не цілком усвідомлюючи цілі і завдання протистояння) приймав участь у конфлікті, а інколи випадково або всупереч своїй волі був залученим у конфлікт.

Які помилки допускає людина яка вступає в конфлікт

Дуже часто в конфліктах людина спирається на власні емоції, а не на здоровий глузд. Саме тому складно знайти рішення, прийнятне для обох сторін. Найчастіші помилки полягають у тому, що людина діє під впливом емоцій. Вона не бажає вирішувати проблему, а відстоює тільки власну думку, із-за чого складно знайти компроміс. Учасник конфлікту не бажає брати до уваги, що є багато шляхів до вирішення, а діє тільки в рамках встановлених норм і традицій. Трапляється також і те, що людина в принципі не бажає вирішувати проблему – вона або погоджується з усіма, або переходить на іншу тему, ігноруючи важливі питання.

Правила поведінки в конфліктах (рекомендації психологів):

Можливість виговоритися. Більшість конфліктів виникають з двох   причин – людина надто напружена і роздратована, щоб вислухати іншого, або не може висловити свою точку зору. У будь-якому випадку, щоб вирішити проблему, потрібно висловитися, спустити пар, вислухати іншу сторону і донести свою позицію.

Нівелювати агресію. Кожній людині хочеться, щоб з його думкою рахувалися, і якщо цього не відбувається, багато хто починає злитися і дратуватися. Цілком ймовірно, що опонент почне проявляти агресію.
В такому випадку необхідно збити напад нестандартними і несподіваними прийомами. Наприклад, можна запитати про щось, що не стосується предмету конфлікту. А можна попросити поради – як, на його думку, можна вирішити конфліктну ситуацію. Головне – переключити увагу на позитивні емоції.

Ніякої «взаємності». Правила поведінки в конфліктах часто вказують на те, що не можна відповідати на агресію агресією. Краще попросити опонента розповісти, що він хоче отримати в результаті. Адже головне – результат, а люди часто, вбачаючи проблему, зациклюються на своїх емоціях щодо неї.

Повага. Не можна говорити, що опонент висловлюється неправильно.
Не  варто ображати суперника та ігнорувати його слова.

Без доказів. У конфліктах рідко можна щось довести. Краще проявити увагу до слів іншої сторони, задавати прості питання про його позиції.
З партнером варто триматися на рівних, розмовляти спокійно і впевнено, тоді і опонент втихомирить свою агресію.

Вибачення. Кращий спосіб збентежити напруженого супротивника – вибачитися. Але це тільки в тому випадку, якщо почуття і усвідомлення власної провини присутнє.

Зберегти відносини. Незалежно від того, як вирішиться суперечка, краще прямо сказати, що в певній ситуації викликало негативну реакцію і чому. Ввічливість і щирість – ось основні складові для вирішення конфліктів.
Це краще, ніж недомовленість, яка згодом приведе до розриву відносин.

 © Головне управління Національної поліції в Київській області: https://kv.npu.gov.ua/news/psixologiya-v-diji/taktika-virishennya-konfliktnix-situaczij/

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *