“Слуги народу” планують перерахувати прожитковий мінімум. Що це означатиме для українців?

В Україні “Слуги народу” на чолі з керівником профільного комітету Галиною Третьяковою зареєстрували законопроєкт №3515, який призведе до зростання прожиткового мінімуму практично (ПМ) в два рази. Однак при цьому більшість соціальних гарантій відв’яжуть від цього показника.

Зараз розмір прожиткового мінімуму залежить від рівня цін в країні. Він розраховується як вартість певного набору товарів і послуг (і то з запізненням). Нардепи від “Слуги народу” пропонують прив’язати цей показник до середньої зарплати.

Отже, офіційний прожитковий мінімум на даний момент складає 2118 грн, а згідно з пропозицією “Слуги народу” повинен бути не менше 4578 грн (40% мінімалки).

Погана новина полягає в тому, що результат від такого підвищення дуже сумнівний. Мінімальну зарплату, соціальні виплати і оклади на підприємствах від прожиткового мінімуму відв’яжуть.

Оклад буде встановлюватися раз на рік за пропозицією Мінфіну. Там повинні розрахувати, на який оклад вистачить грошей. А найцікавіше, що для приватних підприємств буде діяти правило: оклад не може бути менше 50% встановленого нормативу. Що це означає?

  • Зарплати чиновників перестануть залежати від прожиткового мінімуму, їх встановлюватимуть в уряді вручну і раз на рік.
  • Приватні підприємства зможуть платити на 50% менше, ніж на державних. А решта доплачувати в конверті.
  • Прожитковий мінімум різко підвищують, але на заробітних платах це не відобразиться.

Разом з тим від ПМ відв’яжуть і мінімальну зарплату, і соціальні виплати.