СЕРГІЙ КРУХМАЛЬОВ: Чого хоче український підприємець?
В Україні проблеми як малого, так і середнього бізнесу практично однакові. В їх основі – політична нестабільність, непрофесійні рішення уряду, помножені на корупцію та адміністративний хаос. Отже, чого хоче український підприємець?
По-перше, це прогнозована валютна політика. Купуючи товари і обладнання підприємці повинні довгостроково прогнозувати курс гривні. Зараз валютні коливання ніяк не пов’язані з економічними показниками.
При жорсткому валютному регулюванні, яке сьогодні влада встановила для звичайного бізнесу та громадян, інвестиції окремих фізичних осіб в нерухомість та інші активи за кордоном не викликають інтересу в контролюючих органів. До прикладу, лондонська квартира самого голови ДФС чи іспанська вілла президента.
Думаю, що ми з вами з цікавістю б подивилися дані про правомірність видачі індивідуальних ліцензій НБУ для здійснення операцій з валютними цінностями за кордоном, про виявлення фактів здійснення валютних операцій без наявності ліцензій, про притягнення до відповідальності високопосадовців. Водночас і бюджет поповнився б.
По-друге, справедливі податки для малого та середнього бізнесу.
Сьогодні малий бізнес просто не в змозі платити ті непосильні податки, що встановлено державою. Тому змушені йти в тінь. Фактично, влада своїми ж руками підсилює тіньову економіку. І ще й застосовує санкції до самих підприємців- перевірки, штрафи.
А ось у великого бізнесу – у нього є своє лобі, свої народні депутати – там все вирішиться на горі. Це ні для кого не секрет.
Принцип справедливого оподаткування обов’язково повинен включати в себе деофшоризацію. Ми повинні змусити олігархів платити податки в тій країні, де був отриманий прибуток, а не в Панамі, Кіпрі та інших офшорних зонах. Як це зробити? Необхідно лише повернути Закон про трансферне ціноутворення в редакції 2013 року.
Крім цього, підприємці України повинні бути впевнені в завтрашньому дні. А, отже, стандарти звітності повинні бути прості, єдині та незмінні протягом 5-10 років. Тоді бухгалтери не сидітимуть ночами розбираючи чергові вигадки чиновників, а зможуть повноцінно працювати на фінансовий добробут підприємства.
Робота електронних сервісів сьогодні важлива, як ніколи. По-перше, ми живемо в епоху електронних технологій, за часів, коли податкову декларацію можна подати з айфона, а наш підприємець заповнює купу папірців і стоїть в чергах для подання звітності . По- друге, електронні сервіси виключають корупцію, оскільки в її основі завжди людський фактор.
Як змінити ситуацію?
Слід створити такий бізнес-клімат, який у підприємців вияве бажання самим платити податки. Запитайте у них? Всі скажуть, що вони не будуть мати нічого проти справедливих податків, усвідомлюючись, що ці гроші підуть на благо країни: інфраструктуру, освіту, медицину, армію. Сьогодні на форумі «Справедливі податки – Успішна країна» малий та середній бізнес працюють над документом. Вони створюють власний Податковий кодекс, заснований на бажаннях і вимогах українського підприємця. Справедливий Податковий Кодекс, написаний українцями для українців, зможе стати міцною базою для розвитку бізнесу в країні на рівних умовах. Адже бажання українського підприємця, по суті, зводяться до одного – бути впевненим у майбутньому своїх дітей.