Росія отримала ” дорожню карту ” у вигляді ” чорної мітки ”
Все частіше приходять повідомлення про те, що українські підприємства закуповують нове технологічне обладнання для виробництв, які здатні випускати озброєння або тільки їх і випускають. Не всі доходить до преси, але дещо все ж стає надбанням гласності. Так, стало відомо про те, що на підприємстві Артем запущено імпортне обладнання для виробництва корпусів високоточних боєприпасів, а зовсім недавно стало відомо про те, що “Мотор Січ” закупила в США і запускає технологічну лінію з виробництва лопастей для вертольотів, а до цього – лінію з виготовлення роторів для тих же вертольотів. З урахуванням того, що двигуни там робили і раніше, Україна перейшла в категорію країн – виробників вертольотів. Але найгучнішим заходом було відкриття виробництва артилерійських боєприпасів великого калібру.
Важко навіть оцінити масштаб того, що вже зроблено і припустити розмах того, що зараз тільки планується. Замість того, щоб купувати готові вироби з маркуванням “летальну зброю”, Україна створює виробництва сучасних озброєнь. Що вкрай важливо, закуповуються сучасні комплекси обладнання, що складаються з високоточних верстатів, які застосовуються для виробництва озброєнь в Європі і США. Це не просто пара сотень “Джавелінів”, а куди більш важливі речі. Зауважимо, таке обладнання кому попало не продають в принципі, оскільки воно в кращому випадку – подвійного призначення, а часто – застосовується тільки для виробництва зброї. Запам’ятаємо це, і перенесемося в Залісся, щоб оглянути цей аспект, але вже щодо РФ і очима самих Залісців.
А там уже через місяць, в листопаді, очікують другої ударної частини санкцій за застосування ХО. Найгірше для росіян полягає в тому, що ці самі санкції вже працюють і будуть працювати далі, і не в тому алгоритмі, як інші, а відповідно до закону 91 року, в якому чітко виписаний механізм їх застосування, а він досить жорсткий.
Отже, перша хвиля санкцій, що мають попереджувальний характер, вже введена. Вона повинна була показати Москві, що процес запущений і треба щось робити і далі – 90 днів на те, щоб сформулювати це “щось”. Цей термін закінчується в листопаді і тоді йде ударний пакет санкцій, які накладаються поверх першого пакету і тих санкцій, які вже діють за Крим, кібератаки та інше. Але навіть самі по собі вони дуже жорсткі і неприємні. Між іншим, росіяни повинні пишатися своєю винятковістю, оскільки саме такі санкції Штати застосовували тільки відносно КНДР і Сирії, РФ буде всього лише третьою країною, але їй вони будуть коштувати набагато більше, ніж двом попереднім пацієнтам, разом узятих.
Згідно з цим алгоритмом, будуть повністю заборонені поставки обладнання подвійного призначення, яке може використовуватися як для випуску цивільної, так і військової продукції. Про спеціальне обладнання для виробництва зброї вже просто не йдеться. Тут важливо зазначити, що Штати будуть жорстко пресувати тих, хто спробує поставити в РФ подібне обладнання, нехай і вироблене не в США. Загалом, на цьому вже можна було б ставити крапку, оскільки порівняння з тим, що має Україна, просто не коректне. Ми вже виробляємо зброю на новому, високо технологічному обладнанні, і наскільки можна розуміти, цей процес розвивається по висхідній. Але є сенс розглянути механізм дії цих санкцій далі і глибше, бо в листопаді вони не зупиняються, а переходять в нову фазу.
Саме в листопаді пацієнт потрапляє в розряд вкрай ненадійних і небезпечних країн і до РФ ставиться вимога допуску інспекцій на всі об’єкти, так або інакше пов’язаних з виробництвом і зберіганням хімічної зброї. Якщо в варіантах з КНДР або Сирією можна було б припустити, що ті спробують уникнути загострення ситуації і таки допустять інспекторів, то з Московією цей номер не проходить по визначенню, і вона нікого, нікуди не допустить. Але на це у неї є ті ж 90 днів.
А там вже санкції знаходять тотальний характер, з повною забороною видачі будь-яких кредитів, операцій з цінними паперами підприємств РФ, закриття повітряного простору для цивільної авіації РФ і іншої смакоти, які повертають ситуацію в середину ХХ століття.
Але подібну реакцію Москви передбачаємо не тільки ми і не тільки російські спостерігачі, а й парламентарі США. Наприклад, вже добре відомий сенатор-республіканець Боб Менендес пропонує розглянути питання про включення РФ в список країн-спонсорів тероризму вже в листопаді, а якщо ні, то через 90 днів – неодмінно, і ця пропозиція вже знаходить досить широку підтримку.
Загалом, РФ отримала “дорожню карту” у вигляді “чорної мітки” і тепер розуміє, чого коштуватиме чергове пускання бульбашок з носа і биття себе п’ятою в груди. Це буде означати режим повної ізоляції, який не стане порушувати навіть Китай.
Але вишенька на цьому торті буде приємна вже не росіянам, а Путіну і його товаришам по чарці. В такому випадку будуть заморожені всі активи як РФ, так і приватних осіб – громадян РФ, в іноземних юрисдикціях. Тобто, все, що нажито непосильною працею – піде в туман, і схоже на те, що вже зараз досить добре відомо, де і що будуть “морозити”.
А тим часом Великобританія вже заморозила видачу віз російським дипломатам і поставку сировини для цілого ряду препаратів, в тому числі, і знеболюючих. Так що росіяни скоро на своїй шкурі відчують хворобливість санкцій в самому прямому сенсі цього слова.
І на завершення – порівняємо ще раз те, що відбувається з промисловістю і економікою України і РФ, а потім – робимо власні висновки.