Рік пандемії: в Міносвіти підбили підсумки і розповіли про плани

Минув рік, як в Україні вперше був оголошений карантин у зв’язку з поширенням COVID-19. Це сталось 12 березня 2020 року. Для системи освіти карантин став шоковою терапією, що вивела її на новий якісний рівень, розказали у Міністерстві освіти і науки України.

Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет висловив подяку працівникам сфери освіти і науки, батькам, учням, студентам.

Ми гідно подолали й долаємо зараз усі виклики, які перед нами ставить пандемія. Дякую за оперативну адаптацію до абсолютно нових, можна сказати, екстремальних умов під час освітнього процесу.

Міністр констатував, що всупереч різним фейкам в соціальних мережах та ЗМІ, все ж таки вдалось достойно напрацювати алгоритм роботи під час дистанційного навчання. Спільними зусиллями керівників ОДА, директорів обласних управлінь (департаментів) освіти і науки, учителів, батьків і здобувачів освіти вдалось впоратись з викликом, який став кроком на шляху до діджиталізації освіти в Україні.

Також Шкарлет наголосив, що навчання в очному режимі, безумовно, набагато краще та ефективніше. Однак виклики, які постають через пандемію коронавірусу, дають поштовх створювати якісні платформи для дистанційного навчання. Вірус не відступає, і знову в низці областей запроваджують посилені карантинні заходи – школи переходять в онлайн-режим.

Для того, щоб українські учні мали доступ до освіти в період пандемії було зроблено:

  • Національну онлайн-платформу з цифрової грамотності «Дія. Цифрова освіта».
  • Телешколу. На Youtube-каналі МОН та 15 українських телеканалах протягом 10 тижнів йшли трансляції уроків з 11 предметів для 5-11 класів.
  • Запущена державна система шкільних е-щоденників та е-журналів.
  • Всеукраїнська школа онлайн – безкоштовна національна платформа для дистанційного і змішаного навчання для учнів і вчителів 5-11 класів.
  • Затверджено новий профстандарт для вчителів. Серед переліку обов’язкових компетенцій: інформаційно-цифрова, інноваційна, емоційно-етична, інклюзивна.

Плани:

  • Влітку минулого року розпочалося обговорення Національної стратегії розвитку широкосмугового доступу до інтернету. До 2023 року до інтернету мають бути підключені 95% об’єктів соціальної інфраструктури, серед яких – заклади освіти.
  • Триває розроблення мобільного застосунку ВШО для iOS та Android і кабінету для вчителя на сайті. Навесні 2021 року Всеукраїнська школа онлайн стане єдиною онлайн-платформою для шкільного навчання, де можна буде створювати контент, збиратися у віртуальні класи, виставляти та коригувати бали, відстежувати прогрес і звітуватися. Наразі платформою користуються майже 140 тисяч учнів, вчителів та батьків.
  • У лютому 2021 року розпочалися знімання нового контенту для ВШО. В розробці взяли участь 85 вчителів з усієї країни, команда із 43 методистів та 6 літредакторів. У планах: 1000 нових уроків – до кінця квітня та вся шкільна програма – до кінця літа.