Радіація в побуті: які “подарунки” залишив Чорнобиль

З часу трагедії на Чорнобильській атомній електростанції пройшло рівно 32 роки, але до сих пір в різних частинах країни раз у раз виявляють радіацію в предметах побуту і навіть в продуктах.

У цій публікації “Обозреватель” розповість про деякі з таких випадків.

Зона відчуження, як магніт, притягує грибників і збирачів ягід з довколишніх сіл Іванківського району Київщини. Через свого невідання або по дурості, люди збирають дари природи, які потім вивозять на “велику землю”. І якби ж то самі їли, так ні – деякі реалізую лісову продукцію на ринках.

Одного разу автор цих рядків, виконуючи журналістське завдання, заради експерименту купив лисички біля станції метро “Святошин”. Усміхнена бабуся-продавець простодушно розповіла, що гриби збиралися в одному з сіл Житомирської області (частина цього регіону сильно постраждала під час вибуху на ЧАЕС у 1986 році). Прощаючись пенсіонерка додала, що “гриби чисті”.

Результати лабораторної перевірки на цезій-137 в Київській міській державній лабораторії ветеринарної медицини потім показали, що в куплених лисички було зафіксовано – 12 тисяч беккерелів на кілограм, тобто допустима норма радіонукліда в грибах була перевищена в 24 рази.

Звичайно, від такої дози людина не вмирає, але якщо радіонукліди будуть ударними темпами накопичуватися в організмі, це призведе до серйозних патологій. Але що буде, якщо скуштувати гриби, в яких доза радіації перевищено в тисячі разів? І такі гриби люди знаходять.

У листопаді 2017 року на КПП “Дитятки”, на виїзді із Чорнобильської зони, поліцейські зупинили автомобіль, який “фонив”. При детальному огляді співробітники батальйону патрульної поліції виявили під одягом 27-річного водія заховані сушені гриби. Дозиметр показав, що рівень вмісту радіоактивних елементів у них перевищував допустиму норму в 29 тисяч разів!

Що чоловік збирався зробити з грибами, невідомо. Відзначимо, що за продаж сушених грибів можна отримати чималі гроші, наприклад, 100 грамів сушених маслюків коштує 55 грн.

Не варто думати ніби представники бізнесу не грішать реалізацією “зараженої” продукції. Грішать. Влітку минулого року співробітники білоруської митниці виявили три тонни радіоактивної чорниці, яку фурою перевозили з Рівненської області на одну з гомельських фірм.

“У ході пошуку джерела іонізуючого випромінювання посадові особи митниці виявили в причепі 100 мішків замороженої чорниці вагою близько 3 тонн, які були заховані від митного контролю на дні кузова під мішками з журавлиною. Максимальне значення потужності ефективної дози гамма-випромінювання ягід перевищив допустиму норму в чотири рази “, – повідомила прес-служба Брестської митниці.

Фуру з ягодами білоруси завернули назад. Що згодом стало з товаром, невідомо.

Небезпечні годинники

У мережі можна знайти безліч страшилок, про те, що здорові діти і дорослі ні з того ні з сього хворіли на рак. Згодом нібито виявлялося, що в квартирі біля ліжка хворого знаходився якийсь предмет з високим рівнем гамма-випромінювання. Як би там не було, але люди часто самі несуть в будинок радіоактивні речі, придбані на ринку.

Прикордонники Міжнародного аеропорту “Бориспіль” виявили у 56-річної пасажирки рейсу Київ – Париж – Токіо годинник, які “фонив”. При детальному огляді з’ясувалося, що радіаційний фон годинника перевищував норму в 20 разів. Жінка сказала, що купила річ на одному з ринків. Про їх радіоактивності вона не знала.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *