ПриватБанк пояснив, як буде контролювати перекази ФОП грошей з бізнес-рахунку на особистий
НВ Бізнес запитав у ПриватБанку, де обслуговується 70% всіх ФОПів України, як вони трактують нові правила переказу коштів ФОПів з їх бізнес-рахунків на особисті
Як розповіли у прес-службі ПриватБанку, згідно з роз’ясненнями Нацбанку України (НБУ), порядок використання поточних рахунків ФОП для власних потреб носить технічний уточнюючий характер і не містить змін по суті для підприємців.
Нагадаємо, що 2 січня НБУ опублікував текст постанови, якою було заборонено ФОПам витрачати гроші з корпоративного рахунку на свої особисті потреби. В НБУ розраховують, що ці зміни мінімізують ризики фіктивних фінансових операцій, зменшать тіньову економіку і посприяють розвитку безготівкових розрахунків.
У ПриватБанку відзначили, що операції по рахунках ФОП виконуються тільки з урахуванням обмежень, встановлених Положенням про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням ( постанова НБУ від 05.11.2014 № 705) та Положенням про ведення касових операцій у національній валюті України ( постанова НБУ від 29.12.2017 № 148).
«Обмежень по виплаті чистого доходу ФОП, в тому числі через банкомат за допомогою корпоративної картки немає», — вказується в самому роз’ясненні НБУ.
Щоб використовувати свій дохід для власних потреб в безготівковій формі, ФОП повинен свій дохід перевести на особистий рахунок. Але, якщо підприємець не надасть підтвердження про сплату податків і зборів, відсутність заборгованості по ним, він не зможе здійснити такий переказ. Саме цей момент викликав бурхливу дискусію в суспільстві.
Як уточнили в НБУ, для цього потрібно, заповнюючи в розрахунковому документі реквізит «Призначення платежу» повну інформацію про платіж, вказати про відсутність у нього податкового боргу (вимога пункту 3.7 глави 3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою правління НБУ від 21.01.2004 № 22).
Склалося враження, що на банки було покладено функцію податкової служби — перевіряти наявність або відсутність боргів з оплати податків підприємцями.
Але, як зазначили в ПриватБанку контроль за сплатою податків і зборів, і застосування передбачених законом штрафів за порушення податкового законодавства покладено на контролюючі органи, відповідно до статті 191 Податкового кодексу України. «Банки не відносяться до них», — підкреслили у прес-службі банку.
Крім того, відповідно до вищезгаданої інструкції НБУ № 22, банк не несе відповідальності за достовірність змісту платіжного доручення, оформленого клієнтом, а також за повноту і своєчасність сплати клієнтом податків, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
«Відповідальність за відповідність інформації, зазначеної в платіжному дорученні, суті операції, за якою здійснюється переказ, несе платник, а в разі її невідповідності має відшкодовувати банку завдану внаслідок цього шкоду», — сказали в ПриватБанку.
У банку зазначили, що ФОП можуть перевірити наявність або відсутність у себе боргів на сайті Державної податкової служби .
«Таким чином, з огляду на вищевикладене, вважаємо: банк не повинен нічого міняти в своїх процесах; контроль платежів здійснюється банком тільки відповідно до вимог, які були встановлені постановами НБУ № 705 (Для операцій з картками) і 148 (Для касових операцій); відповідальність за своєчасну сплату податків покладено на платника податків (клієнт). Контроль за сплатою податків — на контролюючі органи (податкові інспекції) «, — резюмували в ПриватБанку.