МВФ не дасть грошей? Що чекає на українців і чи загрожує дефолт

В Україну 22 травня приїхала місія МВФ. “Ревізори” вже провели зустріч із прем’єром Володимиром Гройсманом та його командою і протягом двох тижнів вивчатимуть ситуацію в країні.

Найімовірніше, найближчим часом отримати транш від кредитора не вдасться. Частину умов не виконано, а обговорення по суті відбудеться лише влітку.

Про те, які рекомендації проігнорувала Україна і чи зможемо без траншу — у матеріалі OBOZREVATEL.

Головне:

  • Місія МВФ працюватиме в Україні два тижні, однак поки про новий транш не йдеться;
  • Україна не виконала низку умов для отримання нової порції кредиту: стаття про незаконне збагачення, реформа Нацкомфінпослуг тощо.
  • доля наступного траншу буде відома влітку;
  • без кредиту Україна зможе обслуговувати і погашати свої борги щонайменшу у 2019-му.
 Ревізори МВФ: чого чекати

Україна за програмою stand-by у 2019-му має отримати транш у розмірі $1,4 млрд. Як і раніше, умова для отримання наступної порції — виконання прописаних у меморандумі рекомендація. В цьому ж році додалася ще одна перешкода — зміна влади. Документ з боку України мають підписати президент, прем’єр, глава НБУ і міністр фінансів. Саме від цієї четвірки залежить, чи будуть виконуватися рекомендації Фонду.

І якщо президент 20 травня офіційно вступив на посаду і отримав повноваження підписувати документи, то з прем’єром і міністром фінансів можуть виникнути проблеми. Розпуск Ради, відставка уряду призведе до того, що МВФ доведеться чекати, поки новий склад парламенту сформує коаліцію і Кабмін.

Чинний прем’єр Володимир Гройсман вже заявив, що 22 травня подасть заяву до Ради. І якщо парламент погодиться звільнити главу уряду, всі міністри автоматично отримають статус виконувачів обов’язків. А посаду чинного прем’єра отримає перший заступник Степан Кубів.

Але навіть якби 2019-й не був виборчим роком, відразу отримати транш все одно б не вдалося. Як заявив представник МВФ в Україні Йоста Люнгман, одне з основних питань в Україні  скасування Конституційним судом статті про незаконне збагачення чиновників. У документі йшлося про те, що можновладці мають самі доводити, що отримали кошти законним шляхом. А це, як вважають служителі Феміди, порушує права людини і презумпцію невинності.

МВФ не дасть грошей? Що чекає на українців і чи загрожує дефолт

Однак остаточний вердикт МВФ оприлюднить вже за кілька тижнів. З 22 травня, як заявили у представництві, місія перебуватиме у Києві. Економічний експерт Ігор Гарбарук впевнений: ревізори всього лише підіб’ють підсумки: що виконали, а що ні. Економіст нагадує: крім незаконного збагачення, Україна не виконала й інші норми меморандуму.

“Наприклад, ухвалення закону про спліт — про ліквідацію Нацкомфінпослуг і розподіл її обов’язків між Нацбанком і Комісією з цінних паперів. А моя особиста думка, що це шкідливий законопроект. Він вже більш ніж 2 роки перебуває у ВР і так до згоди з цього приводу і не дійшли. Знов-таки, закон про відповідальність за незаконне збагачення. Як буде Рада голосувати за необхідні для президента і для країни закони, якщо президент сказав, що він цю Раду розпускає? Ми почули з вами заяву прем’єр-міністра України, що він іде зі своєї посади. Хто з МВФ підписуватиме документи? Тобто тут юридичний казус ще може бути ключовою проблемою, яка завадить усім цим речам”, — пояснює Гарбарук.