Москаль: Вирубані і продані за копійки Карпати стануть нашою ганьбою на століття
Голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль різко розкритикував можливість скасування мораторію на експорт необробленої деревини до Європи
За словами Геннадія Москаля, президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер найближчим часом очікує скасування заборони на вивезення з України в країни Європейського союзу лісу-кругляка в обмін на надання останнього траншу фінансової допомоги в 600 мільйонів євро. «Про 600 мільйонів евро допомоги через півроку всі забудуть, а вирубані й продані за копійкі Карпати станут національною Ганьбою на Довгі роки. Тому нехай ЄВРОПЕЙСЬКІ партнери не ставлять нам ультиматуми й Не перетворюють Україну в сировинний придаток.
Давайте не уподібнюватися аборигенам, у яких колоністи за скляні цяцьки виманювали землю, а доведемо, що ми європейська нація, яка має свій гонор и береже національні багатства!», – написав Москаль. Голова Закарпатської ОДА заявив, що він буде особисто просити депутатів Закарпатської області голосувати проти цієї ініціативи.
Мораторій діє 1 рік, але результат вже є. У 2016 році зростання виробництва в деревообробній галузі склало 16% , меблевій промисловості – 15%. Експорт оброблених лісоматеріалів зріс на 11%.
Найголовніше – почали відкриватися нові виробництва. Стартувала фабрика «Українські лісопильні», запрацював Коростенський завод МДФ і інші підприємства з обробки лісу. За словами представників профільної асоціації, за сім місяців 2016 року на внутрішньому ринку було на 100 тис. кубів деревини більше, ніж за весь 2015 рік.
Якщо раніше всі гналися за швидким заробітком – повалили ліс, завантажили у вагони, продали і поклали гроші собі в кишеню, то зараз все інакше. У переробку лісу приходять інвестиції, створюються нові робочі місця, сплачуються податки.
Це зовсім інша структура економіки. Не сировинна, а орієнтована на виробництво товарів з високою доданою вартістю.
Ще один плюс внутрішньої переробки лісу – збільшення обсягів сировини для паливних гранул (пелет) і брикетів. Знову-таки, це нові робочі місця, сплачені податки і нові можливості для заміщення газу та зміцнення української енергетичної незалежності.