Ким був чеченець Тимур Махаурі, якого підірвали у центрі Києва
Разом з ним у салоні авта перебували жінка та дитина. Як передає відділ комунікації поліції Києва, жінці відірвало ногу, а дитина перебуває у задовільному стані.
На місці пригоди правоохоронці відпрацьовують прилеглу територію, спілкуються з очевидцями та свідками. Слідчі Печерського управління поліції за цим фактом розпочали кримінальне провадження за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство) Кримінального кодексу України.
“В автомобілі знаходилися три людини: це чоловік, який загинув, це жінка, яка отримала серйозні ушкодження і зараз за її життя борються медики, і це дитина, яка вижила, і життю якої ніщо не загрожує”, – розповів під час брифінгу директор Департаменту комунікації МВС України Артем Шевченко.
За його словами, вбивство було невипадковим: хотіли вбити саме цю людину.
“За попередніми даними, спрацював вибуховий пристрій, закладений в автомобілі. Громадянин іншої держави, що загинув – він громадянин Грузії, його особа встановлена”, – додав він.
Особу Махаурі підтвердили родичі та друзі загиблого, які прибули на місце трагедії.
За словами двоюрідного брата Махаурі, той воював в АТО й був добровольцем створеного восени 2014 року Чеченського батальйону імені шейха Мансура.
Друг загиблого повідомив, що Махаурі – особистий ворог Рамзана Кадирова.
Окрім того, він зазначив, що в минулому на території Грузії було вже дві спроби підірвати автомобіль із Махаурі.
Герой чи найманець?
Водночас на сьогодні вже відомо, що не усі сторінки біографії Тимура було героїчними.
“Ця особа, досить відома в кримінальних колах”, – зазначає Шевченко.
Згідно його даних, загиблий внаслідок вибуху “мав стійкі зв’язки з різного роду чеченськими колами”.
“Неабиякою особою” називає його й радник голови МВС, народний депутат Антон Геращенко.
При цьому, відповідно наведених ним подробиць з відкритих джерел, в минулому Алі Дабуєв (він же Тимур Махаурі за грузинським паспортом або Руслан Папацкорія – за турецьким) діяв в інтересах Москви проти відомих представників чеченського руху опору, а за президентства Саакашвілі зблизився з грузинськими силовиками.
“Тимур був затриманий (2012 року – ред.) турецькою владою за підозрою у вбивстві п’яти чеченців, що ховалися в цій країні від російського правосуддя. Турецька влада і преса тоді звинувачували його в роботі на Кремль, а турецькі медіа з посиланням на прокурора Ахмета Демирхюйюка повідомляли, що Махаурі причетний до ліквідації самого Шаміля Басаєва”, – пише Геращенко.
Двоє з цих осіб, Рустам Альтеміров і Заурбек Амрієв, розшукувалися Росією за підозрою в причетності до теракту в аеропорту Домодєдово, а третій – Алі Осаєв – був повпредом лідера підпільної організації “Імарат Кавказ” Доку Умарова в Туреччині.
“Махаурі свою провину заперечував і навіть прийшов на похорони своєї жертви”, – додає радник міністра.
Також Махаурі також добре відомий в Грузії як учасник подій в ущелині Лопота, де у вересні 2012 року грузинський спецназ знищив групу бойовиків, які намагалися перебратися в Дагестан. Його тоді підтримував тодішній заступник міністра внутрішніх справ і екс-глава одеської поліції Лорткіпанидзе, який говорив, що Махаурі не терорист і не агент ФСБ, а “патріот Грузії”.
“Руслан шалено любить Грузію, він біженець з Чечні, а під час вбивства в Туреччині, в якому його звинувачують турецьку владу, він взагалі був у Грузії, а не на території Туреччини”, – наводить Геращенко слова Лорткіпанидзе.
Якщо вірити деяким чеченським інформресурсам, свої замовлення “кілер “Зона”, як вони його називають, виконував за гроші.
“В ході слідства (в Туреччині – ред.) було встановлено, що “Зона” пов’язаний з ФСБ Росії і виконує функції кілера за гроші. Крім того, турецька преса писала, що “Зона” пов’язаний також зі спецслужбами Грузії (при Саакашвілі)”, – пише пов’язаний з “Імаратом Кавказ” сайт “Кавказ-Центр”.
Це ж джерело повідомляє, що до звільнення Махаурі з-під варти у Туреччини причетна політсила Фетхуллаха Гюлена.
На цьому ж місці, але у січні
Після звільнення з ув’язнення у Туреччині людина з прізвищем Махаурі (Дабуєві, Папацкорія) опиняється в Україні, де нібито йде в АТО (принаймні, отримує відповідні документи) й відновлює свої зв’язки з грузинськими елітами.
16 січні цього року поруч із місцем своєї загибелі – на вулиці Басейній біля “Арени” – його затримувала патрульна поліція. Тоді він також пересувався на авті з грузинськими номерами. Тільки тоді це була не Toyota, а Mersedes.
Правоохоронці спинили автівку, тому що вона була схожа за прикметами з один із тих авто, які перебувають у розшуку. За кермом перебував Махаурі, а поруч із ним ще одна озброєна особа. І теж з грузинським паспортом.
При собі у Махаурі було виявлено два пістолети Glock та Стечкіна з бойовими патронами. І посвідчення №33 Добровольчого міжнародного батальйону ім. Шейха Мансура, виписане 30 квітня 2016 року на ім’я Махаурі Тимура Вахайовича.
Що було далі, довгий час було невідомо. Деталі широкому загалу стали відомі тільки сьогодні.
“Він також притягався в цьому році у нас в Україні, але уклав угоду зі слідством. Визнав свою провину і був засуджений умовно. Якщо я не помиляюся, це – незаконне зберігання зброї”, – уточнив Артем Шевченко.
28 лютого 2017 року Печерський суд затвердив угоду про визнання провини з прокурором згідно з яким Махаурі було покарано 5 роками в’язниці з відстрочкою виконання покарання на 3 роки.