Історія з ТЕЦ ще далека до завершення?
«Рішення про спорудження теплоелектростанції повинна приймати вся громада міста»
Як повідомляв «Вісник» у попередньому номері, у вівторок, 24 травня, в актовій залі ТОВ «Екотехрезерв» (адміністрація колишнього АТП-13242) відбулися громадські слухання з приводу можливого будівництва ТОВ «Енергопромтранс» теплоелектростанції, що працює на деревній трісці, за адресою вул. Героїв Дніпра, 38 А. Було навіть проведене голосування. Проте ні з його результатами, ні зі способом його організації не згоден переяславець, Заслужений будівельник України Віталій Іващенко, 70 років, який був модератором (ведучим) зібрання. Та найголовніше – він ставить під сумнів правомочність тих громадських слухань взагалі. Про це він повідомив під час недавнього візиту до редакції нашої газети:
– Слід пам’ятати, що це був перший досвід обговорення інвестиційного проекту в Переяславі, тому недивно, що організаторами були допущені певні помилки: недостатня площа для розміщення всіх охочих, слаба поінформованість жителів про сам об’єкт будівництва, його значення для міста та про вплив на довкілля. Прикро, що і ті незначні знання про майбутню ТЕЦ, які мали, люди отримали від недобросовісних інформаторів.
Але не можу не відзначити дуже серйозної підготовки до заходу генерального директора «Югенергопромтрансу», нашого земляка Володимира Куковальського. Для проведення презентації проекту та надання відповідей на питання переяславців він запросив сімох (!) фахівців – представників проектної організації, державної експертизи, а також керівників уже діючої ТЕЦ, що працює на деревній трісці, з м. Сміла на Черкащині. З метою якнайкращої демонстрації роботи майбутньої ТЕЦ було підготовлено кіно- та фотоматеріали, слайди.
Однак присутні учасники громадських слухань не дали можливості в повному обсязі зробити презентацію ТЕЦ, не дозволили повноцінно виступити запрошеним спеціалістам. З перших хвилин стало зрозуміло, що багато хто прибув сюди не для того, щоб почути об’єктивну інформацію про електростанцію, а щоб її не почув ніхто.
Одразу після початку роботи форуму і початку презентації проекту доповідачами із незрозумілих мотивів депутат міської ради Розовик Олена Іванівна, за підтримки радикально налаштованих «активістів», грубо порушуючи норми людської етики, без офіційного надання слова, фактично в істеричній формі стала перебивати виступаючих, спотворювати їх слова, голослівно звинувачувати доповідачів у неправомірних діях і вчинках. Абсурдним є заклик до присутніх покинути залу, вийти на вулицю і проводити ці слухання там. Поза увагою Розовик залишилося те, що перед будівлею на вул. Героїв Дніпра, 32 немає майданчика для проведення таких заходів і знаходиться дорога. Це щоб створити небезпечну обстановку для учасників зібрання, а потім в разі чого звинуватити у цьому організаторів?
Нормально працювати ні мені як модератору, ні секретарям (окрім представниці міської ради, працювала з ведення протоколу слухань і представниця громадськості) не було ніякої можливості. Завжди знаходилися ті, хто перекрикував осіб, які позитивно сприймають будівництво електростанції або намагаються отримати аргументовані відповіді на свої питання. Ще й могли почути на свою адресу голосне: «Ганьба». Уявіть собі, навіть я в цій обстановці нетерпимості до тих, хто прагнув отримати інформацію про ТЕЦ, як кажуть, з перших вуст, і то не зумів поставити свої заплановані два питання.
Згодом модератор був заблокований групою депутатів міської ради і радикально налаштованих людей в складі 6-8 осіб і не зміг легітимно завершити громадські слухання та підбити їх підсумок.
Зрештою цій групі людей вдалось зірвати презентацію будівництва теплоелектростанції. Під час зібрання ці ж люди унеможливили ведення протоколу, фіксації всіх думок жителів міста. Обліку чи реєстрації тих, хто взяв участь у проведенні громадських обговорень, в наявності немає. Таким чином, результати громадських слухань, що відбулися 24 травня, вважаю нелегітимними. Свої пропозиції та опис того, як відбувалося зібрання, листом я відправив на ім’я міського голови.
Як вийти зі становища, що склалося? Я висловив на громадських слуханнях пропозицію, але її ніхто не почув – поряд з комплексною державною експертизою провести громадську експертизу проекту. Після проведення цього вбачається за доцільне завершити громадські слухання.
І насамкінець висловлю таку думку: чи можна такий значимий для міста проект як спорудження теплоелектростанції обговорювати лише із жителями одного мікрорайону? Хіба це не справа всієї переяславської громади?
Записав Валерій Шкребтієнко
А як вважають переяславці?