Гончарук: Щоб платити іпотеку в Україні, треба торгувати наркотиками або зброєю
Іпотечні кредити, які надають банки в Україні, є дуже дорогими. Українцям важко їх виплачувати, хіба що вони торгують наркотиками чи зброєю. Уряд планує змінити цю ситуацію.
Про це в ефірі одного з телеканалів заявив прем’єр-міністр України Олексій Гончарук.
Тому, як наголосив голова уряду, одне із завдань Кабміну – досягти того, щоб українські банки надавали дешевші кредити: “Іпотека під 10% у цьому році – це одна з наших головних задач”.
“Якщо банки дешево будуть кредитувати економіку, це дасть можливість і ресурс розвиватися, вкладати гроші в, будемо казати, реальний сектор”, – уточнив керівник Кабінету Міністрів.
Що таке іпотека? Іпотека – це застава землі чи іншого нерухомого майна, яке при цьому залишається у власності заставодавця. Іпотечний кредит – це, власне, кредит, отриманий під заставу нерухомого майна.
Простіше кажучи: людина позичає гроші у банку, щоб купити, наприклад, квартиру, і при цьому ця ж квартира буде в заставі. Якщо кредит сплачено, квартира перейде у повноцінну власність людини, якщо ж ні – банк може її забрати.
Чи дійсно в Україні дорога іпотека
Середня ставка за іпотечним кредитом для фізичних осіб у банках у 2019 році була приблизно 18-25% річних. Станом на початок 2020 року деякі банки повідомляли про зниження ставки, однак аналіз ринку показує, що реальна ставка зберігається на позначці приблизно 20%.
Для прикладу: якщо людина купує житло в іпотеку та бере кредит на 1 мільйон гривень на 10 років, то за цих 10 років вона виплатить банку понад 6 мільйонів гривень (це приблизно та без урахування комісій або плаваючих ставок).
Уряд хотів би знизити ставку до 10-11% річних. Якщо цього вдасться досягти, той же позичальник одного мільйона на 10 років за цей час сплатить лише приблизно 1,8 мільйона гривень понад суму кредиту.