Філарет: Епіфаній влаштовує Москву, Порошенко порушив домовленості
Патріарх Філарет заявляє, що Українська православна церква Київського патріархату продовжує існувати, а президент Петро Порошенко порушив домовленості.
Крім того, він вважає, що “Москві угодне” керівництво Епіфанія в новій Православній церкві України, адже критика на адресу митрополита не лунає.
Про це 90-річний патріарх Філарет заявив у зверненні “до всієї української православної пастви”.
Він стверджує, що відмова від статусу патріархату “була чисто ситуативною”, а Київський патріархат юридично продовжує існувати.
За словами Філарета, нині “Порошенко відступив від обіцяних домовленостей і фактично дав згоду на ліквідацію Київського патріархату”.
Філарет заявив, що він заради томосу пішов на “приниження”: зібрав підписи архієреїв про припинення дії Київського патріархату і відмовився від висування на голову нової церкви.
За його словами, була домовленість, що митрополит Епіфаній буде предстоятелем і представником ПЦУ у православному світі, а “керівництво церквою в Україні” буде за патріархом, але “ця домовленість порушена і не виконується на ділі”.
“Тому в церкві виникло розділення”, – заявив Філарет і заперечив, що причина у його владолюбстві.
Він обурюється, що за 5 місяців митрополит Епіфаній “жодного разу не служив із патріархом” і “не тільки не співпрацює з патріархом Філаретом, як обіцяв, а навіть і не зустрічається і не телефонує, за виключенням декількох разів”.
“На словах перед духовенством і перед журналістами говорить про єдність і співпрацю, а робить все протилежне. Лякає відкликанням Томосу, а на ділі робить все, щоб це сталося. Якщо це, не дай Бог, станеться, то він перестане бути предстоятелем і стане рядовим архієреєм”, – заявив Філарет.
“Москва задоволена станом справ в УПЦ. Те, чого вона не могла досягти різноманітними зусиллями, досягає нині ділами нинішнього предстоятеля УПЦ. Жодної критики на адресу митрополита Епіфанія нема. Значить, Москві угодне таке керівництво”, – вважає він.
Патріарх зазначив, що перехід парафій Московського патріархату в Українську православну церкву уповільнився, а переходу архієреїв МП після томосу зовсім не було: “Тому Москва може радіти”.
Філарет вважає, що саме завдяки Київському патріархату відбувся томос. І хоча заради автокефалії погодилися вважатися у світі метрополією, але внутрішньо потрібен статус патріархату, бо Українська православна церква велика.
“У майбутньому ми хочемо бути визнаними в статусі патріархату. Вселенська патріархія не заперечує того, як це видно з інтерв’ю представника Константинопольського патріархату архієпископа Даниїла. Але це може бути, як він сказав, після об’єднання всього українського православ’я”, – сказав патріарх.
“А для того, щоб нам продовжувати об’єднання в Єдину помісну Українську православну церкву, треба жити і трудитися для визнання майбутнього патріархату”, – заявив він.