Енн Епплбаум: Сталін розумів, що контроль над Україною – це питання виживання радянського проекту

Енн Епплбаум, зірка західної журналістики та лауреат знаменитої Пулітцерівської премії, в інтерв’ю НВ розповіла, як Сталін ставився до України та українського національного відродження.

За словами Епплбаум, коли вона готувала книгу Червоний голод про український Голодомор, то читала переписку Сталіна з українськими комуністами у 1932 році і помітила, що він часто звертається до подій Громадянської війни.

Зокрема Сталін писав про Симона Петлюру, головного ворога українських більшовиків, та його підпільну діяльність, у тому числі серед селян.

“Було зрозуміло, що для Сталіна українські події свіжі у пам’яті, він прекрасно пам’ятає ту роль, яку в них зіграло національне питання, і бачить в українському національному відродженні пряму загрозу…. Сталін був свідком життєздатного українського суверенітету і розумів, що контроль над Україною – це питання виживання радянського проекту”, – зазначає письменниця.

Вона вважає, що така позиція пояснює поведінку Сталіна на початку 1930-х років.

“Голод 1932-1933 років був якраз способом вирішити питання української незалежності так, щоб вона ніколи більше не стала для нього проблемою”, – наголосила Енн Епплбаум.