Для ТЕС уже хочуть будувати свердловину
Цікаво, чи залишилися ще члени переяславської громади, які не на словах, а від щирого серця вірять у те, що міський голова Тарас Костін дійсно всю дорогу захищає громаду й робить усе можливе, щоб зупинити ТЕС? На черговій 80-й сесії міської ради, яка завершилася в рекордно короткий дообідній термін, розглядалося надзвичайно важливе для міста питання: про погодження заяви про наміри щодо будівництва свердловини для водопостачання Переяслав-Хмельницької ТЕС по вул. Героїв Дніпра, 38-А/1 в м. Переяславі. Воно в порядку денному стояло під №28. А вже на 22-му мер набрав спринтерський темп і ставив усі питання без доповіді на голосування. Ще й запитував, чи є до кінця розгляду якісь резонансні питання, хоча сам у цьому мав орієнтуватися якнайкраще. Його прибічники звично вигукували: немає! на голосування! Так би й погодили ТОВ «Югенергопромтранс» будівництво свердловини, якби не ваш покірний слуга. (Що цікаво, з рішення про свердловину ТЕС випливає, що існує додаток до нього, який на сайті ради чомусь не опублікований. Може, тому, що переяславський орган самоврядування працює відкрито й гласно?).
У виступі я нагадав присутнім про укладений ще 29.12.2015 року договір на водопостачання між ВУКГ та «Югенергопромтрансом», згідно з яким потреба у водопостачанні для теплоелектростанції складала 8 куб. м на добу. Той договір інвестор не виконав: по-перше, не облаштував систему каналізації згідно з техумовами на приєднання ТЕС до централізованих систем водопостачання та каналізації, по-друге, не надав ВУКГ ліміт забору води, погоджений Дніпровським басейновим управлінням водних ресурсів. На вимогу переяславців, які й виявили ряд порушень, міська рада 26.06.2018 була змушена прийняти рішення «Про розірвання договору надання послуг з водопостачання від 29.12.2015 №249 укладеного між комунальним підприємством Переяслав-Хмельницьке виробниче управління комунального господарства та товариством з обмеженою відповідальністю «Енергопромислова група «Югенергопромтранс». Згідно з цим рішенням юридичний відділ міськради та юрисконсульт ВУКГ (дві структури, підпорядковані міському голові!) мали терміново провести перевірку щодо відповідності договору нормам чинного законодавства України та виконання сторонами умов договору. У разі виявлення порушень умов договору та законодавства рада рекомендувала ВУКГ розірвати його. Звичайно, ПОПРИ порушення, порушень НЕ ЗНАЙШЛИ, тож ВУКГ та «Югенерго…» уклали НОВИЙ договір вже НА БІЛЬШУ кількість води.
Промовець нагадав присутнім про те, що при міському голові Олександру Тарасенку Переяслав отримав дозвіл на забір води з Юрського горизонту, хоча це стратегічний недоторканний запас державного значення на випадок ядерної війни чи техногенної катастрофи. В той же час у результаті діяльності ТЕС утворюється певна кількість скидних засолених вод, які СПЕЦІАЛІЗОВАНА організація має вивозити у спеціально відведені для цього місця. На одному з судів представниками інвестора було заявлено, що цим займається фірма «Викачка каналізаційних ям» згідно з відповідною угодою. Як виявили активісти, такої фірми в реєстрі не існує. Так само неясно, куди вивозиться активний мул. Виходячи з цього, автор цих рядків запропонував колегам не голосувати за це рішення.
Депутат Олександр Калашник проголосив, що моя інформація не відповідає дійсності, про що він заявляє як людина з технічною освітою. Доволі дивний аргумент, особливо, якщо врахувати мою технічну освіту. Між іншим, Олександр Григорович є головою постійної депутатської комісії з питань РЕГЛАМЕНТУ, депутатської етики, контролю за виконанням рішень ради, співпраці з органами самоорганізації населення, законності та правопорядку запобігання і протидії корупції, охорони прав і законних інтересів громадян. Як голова регламентної комісії він порушив п.5 ст.33 Регламенту ради, в якому сказано, що зміст виступів депутатів не коментується. Тут же він вдруге порушив регламент, передавши слово представнику ТОВ «Югенергопромтранс», хоча депутат має право передати слово лише іншому депутату, а не запрошеному (п.10 ст.33). Міський голова не вказав парламентарю на порушення, чим сам порушив пп.1.9 п.1 ст. 30 Регламенту ради, де сказано, що головуючий «неухильно дотримується цього Регламенту та забезпечує його дотримання всіма присутніми на засіданні». Одним словом, порушник на порушнику.
Ось так, із порушенням Регламенту ради слово отримав головний енергетик ТОВ «ЕПГ «Югенергопромтранс» Шарий Сергій Васильович. Взагалі, слухаючи представників інвестора ще з 2016 року, я помітив їхнє зверхнє ставлення до співрозмовників, тим паче до опонентів. Не можу зрозуміти, чи це від нестачі аргументів, чи від прогалин у вихованні, чи то в них така корпоративна етика? Так от, тесівський енергетик заявив, що перед сесією це питання повинне було розглядатися на профільній комісії, на що депутати відповіли, що комісія його не підтримала. Тоді він поскаржився, що його перебивають. Зі слів Сергія Васильовича стало ясно, що він або не зрозумів, або вдав, що не зрозумів попереднього промовця, заявляючи, що договір з ВУКГ в них є (а я хіба казав, що немає?) і що ліміти на воду є також (я говорив, що на момент проведення 53 сесії 26.06.2018 їх не було, чому підтвердженням відповіді активістам тодішнього начальника ВУКГ Віктора Коркача та міського голови Тараса Костіна). Далі пан Василь зауважив, що депутати до них із запитами не зверталися (ну і що з цього випливає?), і теж заявив, що моя інформація не відповідає дійсності. А воду (слід розуміти солону) згідно з договором вивозить ВУКГ (а що про це й договір кажуть екологи?). Начальник ВУКГ Артем Гриценко підтвердив наявність договору, тільки незрозуміло якого, чи на водопостачання, чи на вивіз засолених вод.
Депутат Валентина Затєєва нагадала присутнім, що на початку будівництва інвестор обіцяв брати воду з Трубежа (тут мер здивувався і сказав, що про таке не чув), на що енергетик відповів, що життя вносить свої корективи. Й додав, що державне підприємство «Українська геологічна компанія» дала дозвіл на забір води з Юрського горизонту для потреб ТЕС. «Югенерго…» зі свердловини, яку планує будувати, підніматиме 150 куб. м води за добу. Тобто, порівняно з 2015 роком інвестор збільшує водоспоживання майже у 20 разів!
На цьому стерновий самочинно припинив дискусію і поставив питання на голосування. За погодження заяви про наміри щодо будівництва свердловини для водопостачання ТЕС проголосували троє обранців громади: Олександр Аракелян, Петро Бочарін та Олександр Калашник, а також і сам градоначальник Тарас Костін (див. початок статті). Проти був Сергій Сиворко, утрималися Олександр Матвієнко та В’ячеслав Нестеренко. 15 парламентарів участі в голосуванні не брали.
Олександр МАТВІЄНКО