Децентралізація: Головні питання та відповіді напередодні місцевих виборів

Напередодні виборів виникає безліч питань, пов’язаних не тільки з майбутнім голосуванням. Є ще одна, глобальна тема, яка вже неабияк заплутала багатьох. Це децентралізація. 

Верховна Рада України на засіданні 17 липня підтримала проєкт постанови №3650. Його суть – ліквідація 490 наявних районів і створення замість них 136 нових. Таким чином, децентралізація в Україні не тільки була продовжена, але й де-юре “обросла” новими деталями напередодні виборів, з яких деякі безпосередньо впливатимуть на виборчий процес.

Децентралізація: Головні питання та відповіді напередодні місцевих виборів

Що таке децентралізація?

Якщо коротко. Децентралізація – це передача повноважень і фінансів від державної влади органам місцевого самоврядування.

На офіційному сайті “Децентралізація” є ще така цитата. Її варто прочитати для того, щоб зрозуміти, як собі уявляють децентралізацію влади:

Кожен житель села чи міста має право на сучасну медицину та освіту, доступні та якісні адміністративні, комунальні, соціальні послуги, хороші дороги, чисті та освітлені вулиці. Але люди можуть впливати на якість цих послуг тільки тоді, коли відповідальні за їх надання перебувають близько. Найближчою до людей владою є органи місцевого самоврядування: сільські, селищні міські ради та їх виконкоми. А отже, саме вони повинні мати широкі повноваження і достатньо коштів, щоб бути спроможними вирішувати всі місцеві питання і нести за це відповідальність.

Реформа почалася з 2014 року. І триває досі. І ще буде продовжуватися.

У попередніх серіях (с)

Як уже згадувалося, законодавча база децентралізації почала формуватися у 2014 році.

Загинаємо пальці:

У квітні 2014 року Кабмін схвалив основний концептуальний документ. Йдеться про Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

Після цього влада затвердила План заходів щодо її реалізації, які дали старт реформі.

Для реалізації положень і завдань прийнятих документів необхідно було внести зміни до Конституції, а також сформувати пакет нового законодавства.

Однак

Сайт “Децентралізація” уточнює:

На жаль, політичні обставини не дали змогу Верховній Раді України прийняти зміни до Конституції щодо децентралізації, представлені президентом України. Тому уряд з 2014 року розпочав реформу у рамках чинної Конституції“.

Основний пакет законодавства

За цей час вже прийнято:

  • Закони про внесення змін до Бюджетного та Податкового кодексів України (фінансова децентралізація);
  • Закон “Про добровільне об’єднання територіальних громад” (формування базового рівня місцевого самоврядування);
  • Закон “Про співпрацю територіальних громад”, яким визначено механізм вирішення спільних проблем громад з утилізації та переробки сміття, розвитку загальної інфраструктури тощо;
  • Закон “Про засади державної регіональної політики”(державна підтримка регіонального розвитку та розвитку інфраструктури).
  • Пакет законів щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування та оптимізації надання адміністративних послуг.

Тепер до найважливіших питань.

 Навіщо вона потрібна?

Вважається, для того, щоб передати більше повноважень місцевим громадам.

 Громадам?

Один з основних термінів, який часто вживають у контексті як майбутніх виборів, так і децентралізації, – це термін “об’єднана територіальна громада”.

Коротко про його значення:

Об’єднана територіальна громада – це первинний орган МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ.

Спочатку ОТГ створювалися за умови добровільного об’єднання жителів кількох розрізнених сіл, селищ або міст в один адміністративний центр.

Після такого об’єднання створюється новий адміністративний центр, а в ньому – нові органи самоврядування (рада та інші), спільні для всіх населених пунктів.

Села більше нічого не вирішують?

Вирішують. Села, в яких проживає понад 50 осіб, зможуть обирати сільського старосту. Який входитиме до виконкому об’єднаної ради.

Хто такий сільський староста?

По суті, представник жителів села, що входить до ОТГ, у місцевій владі, тобто у виконкомі ради ОТГ. Сільський староста несе відповідальність за свій округ.

Що таке рада ОТГ?

Раду обирає громада, якій вона підпорядковується. У раді створюють виконавчий комітет, який контролює фінансові кошти громади.

Ради ОТГ можуть встановлювати і змінювати свої податки. Наприклад, здавати в оренду землю під відсоток.

Як пов’язаний новий поділ на райони з децентралізацією? 

Тут важливо відзначити. Поділ на райони – це частина децентралізації. Точніше кажучи, це реалізація реформи адміністративного устрою. І по факту, 25 жовтня, після проведення місцевих виборів (а вони пройдуть вже у межах нових районів), вона завершується.

А ось децентралізація продовжиться.