Данілов: Україна мала докази збиття літака МАУ ще до заяв інших країн
Коментар Данілова ВВС Україна
Секретар РНБО Олексій Данілов заявляє, що Україна мала докази ракетного удару по літаку МАУ в Ірані ще до того, як відповідну інформацію оприлюднили партнери з інших країн. Данілов: “Ще до того, як Іран змінив свою позицію, ми знали цю інформацію. Ми знали цю інформацію ще до того, як її почали оприлюднювати наші поважні партнери з інших країн”.
“Фахівці (українські – ред.) знайшли докази того, що це була ракета. З великою імовірністю ми знаємо назву цієї ракети, знаємо, коли її купила іранська влада і знаємо, в кого її купили”.
Данілов: “Ми розуміємо, чому Іран змінив позицію: вони не розраховували, як будуть діяти наші фахівці. Це було наше завдання перед нашими громадянами, перед всім світом, адже коли кажуть, що Україна винна в тих подіях, – нам це не до вподоби”.
“Через дуже короткий проміжок часу, поєднавши всі інформаційні потоки, ми зрозуміли, що відбулося. Ми не могли це зробити одразу публічно, нам треба було ще попрацювати. Іран – це дуже складна країна і ми дуже хвилювалися, щоб вони не відправили наших фахівців у зворотний бік”.
“Я думаю, що Іран зрозумів, що відпиратися вже немає куди, і в будь-якому випадку ми мали це (докази. – Ред.) вже на українському боці”.
За словами Данілова, на фото, які у суботу оприлюднив Офіс президента, чітко видно, що ракета потрапила в кабіну пілота.
Данілов: Україна мала докази збиття літака МАУ ще до заяв інших країн
“Ми вважаємо це вже доведеним фактом, і тому ті перемовини, які мали вести наші льотчики, – вони припинилися відразу. Вони, на жаль, загинули одразу після першого удару”, – підкреслив він.
На цих же фото, за словами серетаря РНБО, чітко видно отвори від виходу вибухових елементів.
“Це отвори від ракети. Ми не можемо зараз сказати, яка це саме ракета, але ми здогадуємося і знаємо її назву”, – сказав Данілов.
Він також повідомив, що 30% тіл вже ідентифіковані. Орієнтовно 20-21 січня їх повернуть в Україну.
Данілов також висловив упевненість, що іранська сторона повністю виплатить компенсацію родинам загиблих і вартості літака.
У суботу вранці Іран офіційно визнав, що помилково збив ракетою літак МАУ.
Президент Ірану Хасан Рухані виступив із заявою про те, що країна “глибоко шкодує про цю трагічну помилку”. Він також заявив, що дії військових, які призвели до загибелі українського лайнера, будуть розслідуватися.
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна очікує від Ірану притягнення винних до відповідальності, повернення тіл загиблих, виплат компенсацій та офіційних вибачень по дипломатичних каналах.
Передісторія:
- Літак регулярного рейсу PS 752 Тегеран – Київ авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України” (МАУ) розбився в Ірані вранці 8 січня. У літаку було 167 пасажирів та 9 членів екіпажу, усі 176 осіб загинули.
- Міністр закордонних справ України Вадим Пристайко повідомляв, що серед загиблих були громадяни 7 країн: з Ірану 82; з Канади 63; зі Швеції 10; з Афганістану 4; зі ФРН 3, із Великої Британії 3, з України 11 громадян (2 пасажири й 9 членів екіпажу).
- Пізніше Канада уточнила, що на борту перебувало 57 її громадян.
- 9 січня прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо оприлюднив дані розвідки, які свідчать про те, що український “Боїнг” збила іранська ракета.
- Крім того, у четвер кілька західних ЗМІ оприлюднили версію спецслужб США щодо падіння літака МАУ в Ірані. Вони підозрюють, що авіалайнер був помилково збитий іранською ракетою російського виробництва.
- Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон також заявив про наявність певного об’єму інформації, яка дозволяє припустити, що український літак в Ірані був збитий ракетою.
- Після цього 10 січня президент України Володимир Зеленський закликав США, Канаду та Велику Британію надати докази, які стосуються катастрофи літака МАУ в Ірані. Він заявив, що версія про влучання ракети в літак “не виключається, але станом на сьогодні не є підтвердженою”.
- 10 січня глава СБУ Іван Баканов заявив, що Служба безпеки розглядає дві пріоритетні версії авіакатастрофи літака рейсу PS 752 в Ірані: потрапляння ракети й теракт.