Чим загрожують претензії МВФ до українських чиновників
Чи отримає Україна четвертий транш від МВФ – поки питання відкрите. Раніше вже писалося, чому Україна може не отримати четвертий транш МВФ.
Запуск системи електронного декларування майна українських держчиновників був одним з вимог МВФ для виділення чергового траншу Україні. Як відомо, дана система почала функціонувати з 1 вересня, але вже за такий незначний період часу спливла інформація, яка привернула увагу зарубіжних донорів України і повинна зацікавити правоохоронні органи. Так, старший експерт фінансового сектора МВФ Емануель Матіас зробив заяву, в якій висловив стурбованість тим фактом, що в деяких е-деклараціях чиновників топ-рівня не відображено все майно, а саме – що знаходиться за кордоном. У зв’язку з цим виникає ряд закономірних питань: «Чи має право МВФ коментувати ситуацію з е-деклараціями в Україні?», «Які наслідки можуть настати для України в ситуації, що склалася?», А також «Яка відповідальність чекає чиновників, які все-таки вказали не всі своє майно?».
В першу чергу потрібно пояснити, що посадові особи України неодноразово зверталися з проханням до МВФ надати інформацію про українських чиновників, а також надати допомогу в проведенні розслідувань навколо їхніх активів. Поряд з цим, Міжнародний валютний фонд, як «замовник» впровадження е-декларацій в Україні і як головний кредитор, має цілком принципове право моніторити декларації чиновників, а також давати коментарі та рекомендації з цього приводу. Адже логічно, що мається на увазі право Фонду задати українській владі питання: «Навіщо вам давати черговий транш, якщо ви не можете проконтролювати чиновників, які освоюють на свої потреби державні гроші».
Дана інформація ніяк не прикрашає Україну і вимагає належної реакції держави. Негативні результати в розслідуванні цієї ситуації можуть спричинити за собою ряд негативних наслідків. Дискредитація країни на міжнародному рівні може призвести, наприклад, до відмови в черговому транші або до втрати довіри з боку міжнародного співтовариства.
Однак, варто також зазначити, що офіційно Україна ще не проводила розслідувань, а значить – і звинувачувати її в чомусь поки рано. Але пильна увага і відповідні заяви міжнародних донорів здатні простимулювати слідчу діяльність і виключити можливість маніпуляцій з її результатами.
А ось з відповідальністю в Україні все куди ясніше. Законодавством передбачається дисциплінарна, адміністративна або ж кримінальна відповідальність за подачу в е-декларації недостовірних відомостей.
Так, якщо надані дані різняться більш ніж на 138 000 гривень, але не більше 344 500 гривень від реального стану чиновника, то такий «промах» тягне за собою адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 17 000 до 42 500 гривень. Якщо ж дані відрізняються менш ніж на 138 000 гривень, такого чиновника чекатиме дисциплінарна відповідальність.
А ось якщо чиновник «забув» вказати майно, вартість якого перевищуватиме 344 500 гривень, для нього настає цілком конкретна кримінальна відповідальність. За це правопорушення накладається штраф у розмірі від 42,5 до 51 тисячі гривень, громадські роботи або позбавлення волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати посади в органах влади до трьох років.
Поряд з цим, 11 листопада нинішнього року був затверджений порядок контролю декларацій на своєчасність, правдивість, а також на логічні і математичні невідповідності. Також затверджено порядок проведення моніторингу способу життя, суть якого зводиться до аналізу інформації про чиновника і членів його сім’ї, отриманого зі ЗМІ, соціальних мереж, заяв фізичних і юридичних осіб.
Все це в сукупності повинно забезпечити правоохоронцям дієвий механізм для повного і належного розслідування. Однак, разом з тим, відсутність необхідної доказової бази – договорів купівлі-продажу, показань свідків або інших супутніх доказів – дуже ускладнить процедуру доведення.
Підсумовуючи, варто зазначити, що в МВФ вдоволені тим фактом, що система е-декларування все-таки змогла заробити в Україні, як і першими результатами, які вона дала. На даному етапі дуже важливо не упустити можливість і довести Фонду, всього міжнародного співтовариства і громадянам, що в країні існує дієва система розслідування та належного покарання чиновників, що мають нелегальний дохід. Тому необхідно якомога швидше почати розслідування за тими е-деклараціям, які дають підстави запідозрити декларанта в корупційних діях, і отримати готові результати у вигляді притягнення чиновників-корупціонерів до відповідальності.