Чи зможуть поновитися люстровані чиновники: Закон про люстрацію змінять

Люстрація в Україні, за рішенням ЄСПЛ, порушила права людини. Щоб виправити ситуацію, в уряді розробили зміни до закону “Про очищення влади”. Зокрема, мовиться про створення люстраційної комісії, яка буде розглядати скарги люстрованих осіб і або поновлювати їх на посадах, або виплачувати компенсації, або ж залишати все, як є.

Очільник Мін’юсту Денис Малюська 17 червня на пресконференції прокоментував рішення Європейського суду з прав людини щодо українського закону про люстрацію. Про це розповіли в УНІАН.

Коротко про рішення ЄСПЛ щодо люстрації

17 жовтня 2019 року ЄСПЛ (Європейський суд із прав людини) у справі “Полях та інші проти України” опублікував рішення щодо скарги на Україну п’ятьох службовців. Суд постановив таке:

  • Люстрація за законом “Про очищення влади” порушила права скаржників.
  • Україна повинна виплатити кожному з них по 5 тисяч євро компенсації за моральну шкоду, і окремо компенсувати цим особами судові витрати.
  • Апеляцію Мін’юсту суд у 2020 році відхилив.

Як буде діяти Україна з огляду на рішення ЄСПЛ

Про виконання рішень ЄСПЛ

Міністр Малюська повідомив, що Україна буде виконувати рішення Європейського суду. А саме:

  • Виплатить компенсацію тим, хто виграв у ЄСПЛ.
  • Приведе українське законодавство у відповідність до вимог конвенції про права людини.

Про зміни до закону про люстрацію

За словами очільника Мін’юсту, вже готовий проєкт змін до закону “Про очищення влади”. Його розгляне спершу уряд, а приблизно за тиждень – парламент.

Ці зміни до закону про люстрацію передбачають таке:

  • Буде створено люстраційну комісію, яка розглядатиме заяви люстрованих осіб.
  • Тих людей, щодо яких ЄСПЛ дав висновок про недоцільність люстрації, або поновлять на посадах, або вони отримають компенсацію за завдану шкоду.
  • Частина люстрованих – “топ-посадовці часів Януковича та члени уряду періоду його президентства” – такими й залишаться.
  • Але будуть і такі, щодо яких “люстрація буде точно скасована”: це, наприклад, посадовці часів УРСР. Люстрація чиновників радянського часу наразі не актуальна, адже вони зараз навряд чи підуть на держслужбу.

Що таке люстрація?

Закон “Про очищення влади” в Україні набув чинності 16 жовтня 2014 року. Застосовують його до людей, які щонайменше рік були на вищих керівних посадах за правління Янукович у 2010 – 2014 роках. Ці люди – люстровані, тобто не мають права працювати в органах державної влади найближчі 10 років.