Чи врятує нульова декларація від найвищого у Європі рівня тіньової економіки?
В Україні вже найближчим часом можуть запустити нульову декларацію. Всім бажаючим запропонують легалізувати майно, отримане від тіньових доходів. При цьому доведеться заплатити невеликий податок.
Рівень тіньової економіки досі найвищий у Європі. Про амністію говорять уже кілька років, її обіцяв запровадити президент Володимир Зеленський ще під час передвиборчої кампанії. Нардепи вже напрацювали проєкт амністії, деталі якого все ще обговорюються.
В якому вигляді можуть запустити нульову декларацію:
- дохід до 100 тис. грн буде амністовуватися автоматично і без сплати податків;
- амністовувати не можна гроші, отримані корупційним або злочинним шляхом. Тобто легалізувати можна тільки неврахований прибуток, зарплати в конверті, зароблене в “тіньовому секторі”, але не вкрадене;
- з нерухомості, валюти, прав інтелектуальної власності, прав на майно юридичних осіб, авто треба буде заплатити податок 5%;
- з усієї іншої власності доведеться заплатити податок 10%;
- якщо гроші витратили на купівлю ОВДП, то заплатити доведеться податок 2,5%;
- всі легалізовані гроші треба покласти в банк мінімум на рік;
- декларації заповнюватимуться добровільно, а подану інформацію не можна використовувати для того, щоби притягти платника податків до відповідальності.
Керуючий партнер Baker Tilly Ukraine Олександр Почкун впевнений: податкова амністія в Україні необхідна, тим більше з урахуванням того, що бізнес зобов’язали декларувати контрольовані іноземні компанії.
“Чимало українських підприємств структуровані через іноземні юрисдикції. Часто це роблять не для податкової оптимізації, а для того, щоб усі суперечки відбувалися в іноземній юрисдикції. В цивілізованих судах обстоювати свої права простіше. Не завжди це можна зробити просто і відкрито. Це робили через дарування, номінальних директорів тощо. Зараз компаніям, власникам треба декларувати свої права володіння. І тут виникає питання можливості регуляторного тиску на декларанта”, – вважає Почкун.
“Прощення” відбуватиметься лише раз. Вже у другій декларації, якщо витрати не відповідатимуть матеріальному становищу, в ДПС можуть поцікавитися: де взяли гроші і як це відображено в декларації.