Чому українцям доведеться платити за опалення влітку
У 2017 році тарифи на опалення будуть ділитися на абонплату і вартість тепла.
Україна кілька тижнів тому підписала угоду з МВФ про співпрацю. В результаті країна отримала черговий кредитний транш і взяла на себе ряд зобов’язань, під якими підписалися президент, члени уряду і глава Нацбанку. Уже в серпні цього року в Україні повинні ввести абонентську плату на опалення. Фактично, платити за тепло доведеться цілий рік. Ми з’ясували, скільки і коли доведеться заплатити українцям за новими правилами.
Що таке абонплата на опалення
Для деяких українців абонплата на опалення – не новина. Першим розділив тариф на тепло Львів ще в 2006 році. Городянам пояснили: щоб утримувати інфраструктуру, по якій надходять Гкал в квартири, гроші потрібні цілий рік. Фактично, абонентська плата – кошти на утримання труб і системи розподілу. В опалювальний сезон львів’яни платять за один Гкал тепла 1266,5 гривні, 53,4 гривні від цієї суми – вартість абонентської плати в “холодний” сезон. У неопалювальний сезон (з жовтня по березень) абонплата обходиться в 26,3 гривні.
У більшості українських міст діє єдиний тариф на опалення, а платити потрібно тільки в опалювальний сезон. В цей тариф вже включені всі витрати, в тому числі на утримання інфраструктури. Вже незабаром, згідно з меморандумом з МВФ, українці будуть платити за двома тарифами. “Ми застосуємо тариф на розподіл газу і опалення на основі потужності, це дозволить перенести деяку частину вартості на літні місяці”, – йдеться в документі.
В Україні вже намагалися ввести абонплату на газ кілька місяців тому. Тоді виявилося, що українцям, які використовують газ тільки для підігріву їжі, платити довелося б більше. Крім того, на той момент субсидія не поширювалася на абонентську плату. Нацкомісія, що здійснює здійснює держрегулювання в сферах енергетики і компослуг (НКРЕКУ) своє рішення призупинила. До кінця квітня Кабмін підготував ґрунт для повторного введення абонплати – вніс зміни до постанови про спрощену систему надання субсидій: знижка на комуналку з травня цього року поширюється і на поки ще недіючу абонентську плату.
Як зміниться тариф на опалення, і якою буде абонентська плата, залежить від методології розрахунку, яку оберуть в НКРЕКУ. Наприклад, в тарифі “Київенерго” вартість транспортування і поставки займає приблизно 9%. Якщо тариф розділять на дві складові, абонплата може скласти приблизно 100 гривень за Гкал.
З огляду на, що абонентську плату розділять на весь рік, в опалювальний сезон тепло буде дешевше.
“Якщо дивитися на європейський досвід, там існують компанії, які будують станцію, готують інфраструктуру. Компанія пропонує скористатися цією інфраструктурою. І платити потрібно не тільки за газ, електроенергію, теплову енергію, а й за користування інфраструктурою. Це дозволить компанії відшкодувати витрачені на об’єкти кошти. Що стосується існуючих систем, я не думаю, що до зміни прав власності на них хтось із операторів повинен отримувати плату за потужність. Якщо так далі піде, український споживач буде платити ще й за наявність унітазу в своїй квартирі “, – впевнений Геннадій Рябцев.
Джерело: domik.ua