«ЧЕРВОНИЙ МАК ЦВІТЕ, ДУРМАНИТЬ І П’ЯНИТЬ…»

Мабуть, саме цю лірично-ритмічну пісню тихенько наспівувала переяславська пенсіонерка Лідія К., коли в травні 2017 року разом з іншою продукцією купувала в столичному супермаркеті пакетик маку. Приїхавши додому, вона ретельно скопала ділянку ґрунту й посіяла насіння. Яскрава етикетка не обманювала — це був справді мак. У цьому старенька переконалася, коли ділянка рясно зазеленіла.

Пані Лідія сумлінно доглядала за рослинами, обробляла міжряддя, проривала бур’ян, одним словом, культивувала мак. Правда, недовго. Бо уважні хлопці-поліціянти дуже ретельно проводили операцію «Мак-2017». Деталі цієї складної операції були відомі лише кільком утаємниченим чинам у поліції та прокуратурі. Поки пенсіонерка без докорів сумління доглядала за рослинами non grata, як висловились би дипломати, у поліції накопичували сили й засоби для рішучого штурму.

Й ось 22 червня, без оголошення війни, подвір’я старенької було захоплене людьми в погонах. Опієву плантацію добре підготовлені правоохоронці виявили відразу. Вони суворо запитали господиню: «А це що таке?!» «Мак», — розгублено відповіла Лідія. «Не простий мак, а снодійний!», — голосом судді, який оголошує вирок, відчеканили поліцейські. — «А сіяння маку снодійного, як відомо, заборонене законом!» «Кому відомо?» — не зрозуміла бабця. «Ну, принаймі, нам» — незворушно відповіли люди у формі. «Так я ж не знала!» — «Незнання закону не звільняє від відповідальності!» – не втратили нагоди козирнути знаннями з юриспруденції правоохоронці. «А чому ж тоді насіння цього вашого маку, як ви кажете, снодійного, у Києві офіційно продається?!» — не здавалася пенсіонерка. «Ну, це вже питання не до нас», — дещо м’якше відповіли захисники чинного законодавства. — «Наше діло — оформити все згідно з правилами, нормами та статтями». «А ви знаєте, скільки значень має мак в українській міфології? Це символ сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, волі, гордості (у вас гордість є — стару людину під статтю підводити?), сну, отрути, оберегу від нечистої сили (щось не спрацював оберіг), а також символ хлопця-козака (ох і козаки!), крові, смерті…» — почала читати Лідія лекцію з коментарями. Проте козаки в українській міфології були обізнані дещо гірше, ніж у юриспруденції, тому від прослуховування лекції чемно ухилилися.

Не гаючи часу, полісмени виловили двох понятих і викопали мак. Мов триста спартанців під ударами персів, триста яскраво-червоних рослин лягли в поліетиленові мішки й були відправлені на експертизу. Експерти підтвердили, що таки да, бабуся плекала мак снодійний. Отак на старості років їй довелося фігурувати в ролі підсудної. І хоча все закінчилося амністійним хепіендом, зовсім уникнути витрат жінці не вдалося.

Олександр МАТВІЄНКО

P.S. Як повідомив прокурор Переяслав-Хм. відділу Бориспільської місцевої прокуратури Олександр Хандошко, Переяслав-Хм. міськрайонний суд визнав Лідію К., 1951 р.н., винною у пред’явленому обвинуваченні за ч. 1 ст. 310 та призначив їй покарання у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1 700 грн. На підставі ст. 86 КК України та пункту г) ст. 1 ЗУ «Про амністію у 2016 році» суд звільнив обвинувачену від відбування покарання за цим вироком. Суд стягнув із Лідії К. на користь держави судові витрати за проведення експертизи в розмірі 742 грн.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *