Болюча тема
Щороку кожен українець продукує близько 300 кг сміття – це понад 10 мільйонів відходів. І якщо у Європі більшість сміття переробляють, то в Україні, попри долучення до директив ЄС, досі утворюють сміттєзвалища.
Що маємо в Переяславі?
Сміттєве питання в Переяславі сьогодні взагалі не стоїть на порядку денному. Мабуть наша влада вважає, що тут проблем не існує, тому все й котиться за накатаним раніше сценарієм, від якого у виграші залишаються лише ті, хто надає послуги по вивезенню твердих побутових відходів. Ще б пак, адже ця послуга монополізована на рівні з подачею до осель переяславців води чи газу. Натомість місцева влада, схоже, переймається не тим, щоб осучаснювати чи шукати нові рішення в питанні поводження із побутовими відходами, а швидше тим, щоб “тримати на контролі” тарифи та й то, судячи з останніх рішень, захищаючи при цьому не свою громаду, а надавачів послуг.
Саме тому єдиним порятунком для Переяслава сьогодні залишається полігон у Великій Каратулі, який знаходиться за 15 км від міста. Його історія починається ще з 1974 року, коли рішенням Київської обласної ради було виділено земельну ділянку поблизу Великої Каратулі під сміттєзвалище, яке стоїть на балансі Переяславського КП ВУКГ. Загальна його площа 5,4 га. Земля під ним прогнила вже на 12 метрів вглиб. Раніше щорічно державним управлінням охорони навколишнього середовища в Київській області видавався дозвіл на розміщення там відходів та погоджувалися відповідні ліміти. Однак розраховане це сміттєзвалище було лише до 2012 року. За чією домовленістю і вказівкою туди вдається завозити відходи нині, залишається загадкою, але допоки це триватиме, серйозно сміттєвим питанням точно ніхто не перейматиметься. І байдуже, що і село, і його жителі потерпають від такого сусідства з полігоном…
Нагадаємо, що у березні 2018 року міський голова Тарас Костін видав розпорядження “Про створення робочої групи по питанню відновлення загальноміського сміттєзвалища поблизу Великої Каратулі, вибору земельної ділянки для будівництва сміттєпереробного комплексу та вибору інвестора для його будівництва”. І що? Робочу групу створили, сміттєвий полігон відновили і він знову продовжує майже легально функціонувати, але далі цього справи так і не зрушилися…
Колишній голова Київської ОДА Олексій Чернишов (тепер міністр розвитку громад та територій), перебуваючи в Переяславі в лютому ц.р. теж згадав про проблему Великокаратульсткого сміттєзвалища: ”Є один шлях – будівництво комплексних підприємств з утилізації побутових відходів, опираючись на світовий досвід. Бо це є найкраща і екологічна практика на заміну звалищам. В області є розробки для п’яти нових комплексів”. Виходить, розробки вже є, а от просувань в цьому напрямку поки що, як і раніше, не бачимо жодних…
А чи зроблені на сьогоднішній день в Переяславі хоч якісь кроки в питанні утилізації відходів? Практично ніяких. Навіть роздільного збору сміття не організовано, що там вже говорити про більш глобальні рішення. Тому люди, які вже розуміють суть проблеми й почали привчати себе до роздільного збору відходів, змушені в результаті все знову скидати до одного контейнера…