Андрій Герус: ДТЕК переплатить за партію вугілля на 2 тижні щонайменше $1 млн
Друзі, це сталося. На 974-й день дії формули «Роттердам+» в Україну із Роттердаму відправилося перше судно із вугіллям. І ця історія дуже цікава.
Отже, компанія «Каргіл» у кінці жовтня терміново зафрахтувала судно Stella Dora та направила його від берегів Британії у Роттердам на завантаження 80 тис тон вугілля. Це був терміновий фрахт, за який покупець суттєво переплачував. В Україну вугілля має прибути 19 листопада, а потім поїде на Криворізьку ТЕС. У цієї «антрацитової» ТЕС у центрі України немає проблем із залізничним полотном, але запаси вугілля все одно на 30%-40% нижчі від мінімально допустимих.
Але у Роттердамі вугілля не видобувають. Згідно повідомлення ДТЕК, це вугілля південноафриканського походження. Тобто воно приїхало із ПАР у Роттердам, потім перевалка із судна на склади порту, а потім із складів знову перевалка – на судно Stella Dora. Таким чином, якась європейська компанія, яка запаслася вугіллям на зиму продала африканське вугілля українській компанії, яка не запаслася вугіллям на зиму.
На яку компанію лягли витрати оцих подвійних перевалок та подвійного/зайвого транспорту «Гібралтар – Роттердам» – здогадатися не важко. Кому більше треба вугілля, той і переплачує.
Окрім того, на сьогодні склалася велика різниця у цінах вугілля у Роттердамі та Річардс Бей (ПАР). У портах ПАР, а саме це основний ринок антрациту, вугілля коштує на 20 доларів/т дешевше, аніж у Роттердамі. Але є один нюанс – доставити із Роттердаму можна за 2 тижні, а із ПАР це може бути до 5 тижнів. А отже, замовляти дешевше вугілля із ПАР можна лише у ситуації, коли запаси дозволяють почекати 5 тижнів.
Виходячи із вищевказаного, можна зробити висновок, що ДТЕК за це термінове вугілля переплатив у кращому випадку 1 млн дол, а у гіршому – понад 2 млн дол. Тобто переплата 30-50 млн грн лише на одній партії вугілля, яке згорить за 2 тижні.
У мене совість чиста, я недноразово піднімав питання, як недисципліновано іде підготовка до осінньо-зимового періоду, як не виконуються плани по накопиченню запасів вугілля. До речі, коли минулого тижня я знову написав про низькі запаси, то Міненерго просто перестало розкривати такі дані – остання публікація від 02 листопада 🙂
Звісно, така ситуація була б неможлива у дійсно конкурентному середовищі, бо конкуренція натренувала би ефективність. А так довгі роки політичної «теплої ванни» виховали звичку, що у разі чого, держава/споживачі покриють збитки.
Тому давайте так, є наша повна моральна підтримка, хорошего настроєнія, дєржитєсь, но дєнєг нєт. За підвищенням тарифу, щоб компенсувати такі переплати, цього разу, будь ласка, не приходьте.
Джерело: Андрій Герус