Жертви підвищення «мінімалки». Як житиметься малому бізнесу після нового року

Якщо з наступного року відбудеться підвищення мінімальної заробітної плати до суми 3 200 гривень, то це призведе до зростання податків, хоча й самі ставки не мають змінитися.

Відомо, що сума Єдиного соціального внеску становить 22 % від розміру чинної «мінімалки». Зараз це 352 гривні. Однак, якщо зарплата пересічного українця виросте до 3 200 гривень, підприємці платитимуть 704 умовні одиниці в українській валюті.

Підвищення мінімалки – шоковий та популістичний крок, на думку експерта, керівника проектів Аналітичного центру «Бюро економічних і соціальних досліджень» Костянтина Донченка:

 – Підвищення мінімальної заробітної плати завжди було болючим питанням у суспільстві. З одного боку, реальний рівень життя населення поступово зменшується, з іншого – люди бояться, що зміни лише погіршать ситуацію. З 1 січня 2017 року планувалося підвищення мінімальної зарплати до 1 600 гривень, тепер розмови ідуть про 3 200. Що воно несе для суспільства?

«Гравців» при підвищенні мінімалки три – населення, бізнес та органи влади та самоврядування. Для населення підвищення може обернутися інфляцією, уряд має надію на підвищення споживання, що дозволить мінімізувати ріст цін. Насправді на руки люди отримають менше – близько 2500, інше з’їдять податки, – вважає експерт.

На думку Костянтина Донченка, бізнес, особливо малий, постраждає від підвищення. Зросте єдиний соціальний внесок, який платиться незалежно від отримання прибутку, у два рази. Можлива тінізація заробітної плати та переведення робітників на часткову зайнятість – дозволить не сплачувати податки. Це, в свою чергу, призведе до посилення контролю податкової за підприємцями.

До мінімалки прив’язані ряд штрафів та зборів, відповідно, необхідно чекати і їхнього підвищення.

Для держави та органів місцевого самоврядування підвищення мінімальної зарплати є позитивом – збільшаться надходження від єдиного соціального внеску та податку на доходи фізичних осіб. Зростуть надходження до місцевих бюджетів, що дозволить фінансувати нові проекти. Однак тут знову ж вимагається податковий контроль за підприємцями, які не повинні піти «у тінь».

Одномоментне підвищення мінімальної зарплати є «шоковим» кроком уряду, який багатьом видається популістичним. У світі практикується підхід поступового зростання, що дає змогу оцінити ефекти та коригувати їх. Застосування такого підходу більш виважене та залучає до процесу прийняття рішень усі зацікавлені сторони, – додає фахівець.

Тож, якщо уряд збільшує мінімалку,  то для більшості підприємців розмір ЄСВ збільшиться майже в два рази. Стільки будуть платити в наступному році тільки платники податку 1 групи (0,5 від мінімального розміру страхового внеску).

Варто також зауважити, що фізичні особи-підприємці, за винятком тих, які перебувають на єдиному податку 1 групи, з 2017 року будуть зобов’язані платити ЄСВ в тому числі за місяці, в яких вони не отримали доходу.

Зросте також і розмір мінімального страхового внесоку за найманого працівника. Вже із 1 січня він дорівнюватиме 704 грн. У свою чергу, загальне податкове навантаження на одного працівника з трудовою книжкою складе 1 184 гривень на місяць.

Фізичні-особи підприємці третьої групи платників, які платять єдиний податок цього збільшення не відчують. Адже їх розмір податку визначається в залежності від отриманого доходу – 5% від виручки.

Також варто зауважити, що єдиний податок для платників 1 групи становить 10% від мінімальної заробітної плати (тобто збільшиться до 320 грн), 2 групи – 20% (зросте до 640 грн).

Як уже повідомлялося, 6 грудня Верховна рада підтримала законопроект, яким підвищується мінімальна заробітна плата та страхові виплати. Кабінет міністрів планує з 1 січня 2017 року підвищити мінімальну зарплату до суми 3 200 гривень.