Заплатити доведеться всім: в Україні більше не буде безкоштовних лічильників енергоресурсів

Після прийняття парламентом законопроекту «Про комерційний облік комунальних послуг» споживачам доведеться самим оплачувати установку загальнобудинкових лічильників енергоресурсів

У Державному агентстві з енергоефективності та енергопостачання України розповіли, що законопроект №4901 передбачає введення в країні 100% комерційного і розподільного приладового обліку споживання води і теплової енергії в сфері ЖКГ.

В агентстві впевнені, що нововведення дозволить знизити на 3/4 обсяг неврахованих витрат води у внутрішньобудинкових системах і скоротити споживання теплової енергії протягом 1-3 років в середньому на 15-20%. Також повний облік змусить споживачів економніше витрачати енергоресурси.

У березні 2017 року законопроект був підготовлений до другого читання. Профільний комітет парламенту рекомендує народним депутатам прийняти даний документ. У законі прописано, що він набирає чинності з дня опублікування.

Безкоштовних лічильник не буде

Установка приладів обліку тепла, води, газу в багатоквартирних будинках в Україні триває вже кілька років. Особлива увага приділяється встановленню загальнобудинкових лічильників тепла і газу. Ще в 2015 році Кабмін доручив НКРЕКУ зобов’язати теплогенеруючі компанії встановлювати лічильники тепла на вході в будинок. Закуповувалося і монтувалось облікове обладнання за рахунок компаній-постачальників послуг. Виділялися кошти на установку лічильників також з місцевих бюджетів. Після прийняття законопроекту за установку лічильників доведеться платити споживачам.

В редакції проекту закону передбачено: «Витрати, які поніс оператор зовнішніх інженерних мереж при обладнанні будинку загальнобудинковими лічильниками, відшкодовуються споживачами відповідних комунальних послуг шляхом сплати внеску за установку приладу обліку».

Розмір внесків за установку лічильників енергоресурсів визначається окремо для кожного будинку і ділиться на 5 років. Період розрахунку може бути змінений за згодою власника житла. У будинках, де два і більше споживача, внески за установку лічильників розраховуються пропорційно кількості квартир.

Скільки українці заплатять за установку лічильників

Ціни на установку загальнобудинкових теплолічильників в різних містах України варіюють від 30000 до 80000 грн. Мінімальна ціна на установку загальнобудинкового приладу обліку в однопід’їздному 10-поверховому будинку на 100 квартир встановлена в Харкові. Найбільш висока ціна – в Києві.

У таблиці вказані середні ціни на установку загальнобудинкових теплолічильників. Вартість може змінюватися в залежності від якості приладу, умов монтажу і витрат на додаткові комплектуючі.

Розглянемо, скільки заплатить за теплолічильник один споживач в столичному однопід’їздному  10-поверховому будинку на 100 квартир. Розрахуємо розмір внеску з урахуванням мінімальної вартості установки лічильника:

40000 грн / 100 квартир = 400 грн.

Разом, за установку лічильника теплової енергії кожна квартира заплатить по 400 грн.

Але крім лічильника теплової енергії, багатоквартирний будинок повинен бути обладнаний лічильником холодної, гарячої води та природного газу. В такому випадку, витрати споживачів зростуть в рази.

За установку, яких загальнобудинкових лічильників доведеться заплатити українцям після вступу закону в силу, покаже час. З одного боку, забезпечення 100% обліку споживання енергоресурсів дозволить контролювати кількість використаного тепла, води і газу. З іншого боку, споживачам доведеться оплачувати установку. Якщо ціни на прилади і монтаж приладів обліку будуть завищені, то загальна витрата на оплату житлово-комунальних послуг збільшиться в кілька разів.