«Заощаджуємо на податках».

Чи можна влаштуватися працювати на свою ж роботу «за сумісництвом»?

Останнім часом в Україні прогалинами у законодавстві намагаються користуватися роботодавці.

«У нас на роботі в зв’язку з підвищенням мінімальної зарплати намагаються якось втекти від того, щоб платити більше податків. І придумали таку штуку: нам пропонують звільнитися і оформитися «за сумісництвом». Але, якщо міркувати логічно, як я можу працювати за сумісництвом, якщо у мене при цьому не буде основної роботи?»- Олена Д.
Відповідає юрист Юрій Андрощук: «З одного боку, ви маєте рацію, і саме по собі сумісництво передбачає наявність основної роботи. З іншого боку – схоже, ваш роботодавець намагається скористатися тією обставиною, що при прийомі вас на роботу за сумісництвом він не зобов’язаний перевіряти, чи є у вас насправді основна робота. Таким чином, якщо припустити, що хтось прийшов найматися на роботу за сумісництвом, приніс паспорт і, якщо потрібно, диплом, і сказав, що нібито у нього є якась основна робота (а насправді її немає – тобто він обдурив роботодавця ), то його зарахують, скажімо, на півставки як сумісника і навіть будуть платити податки з половини мінімальної зарплати. Але треба розуміти, що це буде тривати рівно до того моменту, як фіскальна служба побачить, що за працівника йдуть податки за половину мінімальної зарплати, і тут же звернеться до підприємства як до податкового агента, відповідального за сплату податків за цього співробітника, із штрафними санкціями за недоплату податків. Тоді підприємству доведеться доводити, що воно не винне».

«Так, зараз є деяка неврегульованість в цьому питанні, і немає повної ясності, як це буде відбуватися на практиці і наскільки оперативно реагуватиме фіскальна служба. Але тенденції політики податкових органів в нашій країні такі, що довго тривати неврегульованість в даному питанні не буде, і настільки очевидну «дірку» для ухилення від сплати податків, швидше за все, швидко закриють», – додав Юрій Андрощук.