Захiд оцiнив силу України

Вiйськову потугу нашої держави експерти оцiнили як восьму в Європi та тридцяту у свiтi Рейтинг найсильнiших армiй мiжнародної компанiї “Global Firepower” вважають одним iз найавторитетнiших. Його щороку укладають фахiвцi найстарiшого британського вишу – University of St. Andrews.

До уваги беруть 50 параметрiв, бiльшiсть яких стосується стану збройних сил. Але, крiм того, значення мають i стан економiки та промисловостi, логiстика, географiчне положення, площа держави, кiлькiсть дешевої робочої сили, яку можна було б застосувати на пiдприємствах у разi вiйни i т. д.

Тож п’єдестал найбiльших вiйськових потуг посiли США, Росiя та Китай. У Європi ж лiдером є Францiя (5-те мiсце у свiтi). Серед європейцiв також потужними армiями можуть похвалитися Великобританiя (6-те у свiтi), Нiмеччина (9), Iталiя (10). Трохи далi посунулися в рейтингу Польща (18-те мiсце у свiтi), Iспанiя (27), Грецiя (28), Швецiя (29). Наша ж країна опинилася в рейтингу на тридцятiй сходинцi у свiтi (серед 126 держав) та на восьмiй – у Європi!

За даними експертiв, якi укладали цей поважний звiт, українська армiя має нинi на озброєннi 2809 танкiв, 8217 бойових броньованих машин, а також 1302 одиницi самохiдної артилерiї, 1669 одиниць ствольної артилерiї i 625 реактивних систем залпового вогню. Українська авiацiя налiчує 39 винищувачiв, 65 штурмовикiв, 89 транспортних кораблiв i 33 бойовi гелiкоптери…

Круто! “Ми справдi стаємо потужною, обороноздатною державою. I нарештi свiт констатував, що наша армiя постала з попелу. Європа побачила її силу, бо наша армiя протистоїть такому могутньому вороговi, як Росiя, – каже екс-начальник Генштабу Збройних сил України генерал-полковник Анатолiй Лопата.

– На сьогоднi зроблено багато, але не досить, щоб армiя перебувала у станi, достатньому для належного виконання своїх конституцiйних обов’язкiв. Безтурботно радiти нам, без сумнiву, ще рано, але маємо пiдстави разом з Європою, зi свiтом засвiдчити: українське вiйсько вiдроджується. Скажу парадоксальну рiч: це той випадок, коли ми маємо ледь не дякувати вороговi за його вiроломство. Бо, скажiмо щиро, iнакше в нас не було б своєї армiї, як i реального усамостiйнення в iнших напрямах функцiонування держави…”

С. Згурець: – Власне, рейтинг “Global Firepower” враховує лише матеріальні активи, і не враховує нематеріальні – якість бойової підготовки та волю армії до бойових дій. А часто ці показники є вирішальними. Можу навести яскравий приклад. 1 грудня 1939 року радянська армія напала на Фінляндію. І тоді співвідношення фінських та радянських сил було разючим. Наприклад, за кількістю танків – 1:88, за кількістю особового складу 1:5. Три місяці вони вели війну, в результаті армія СРСР втратила 130 тисяч особового складу, а фінська – 26 тисяч.

– Кількісний склад військової техніки, який опублікували британські експерти, – це багато чи мало?

С. Згурець: – Щодо точності цих цифр можна сумніватися. Адже щорічне видання Міноборони “Біла книга. Збройні сили України”, яке подає інформацію про ЗСУ, не називало кількості бойової техніки ні за 2014-й, ні за 2015 рік. Не приховували лише кількість особового складу – торік стало 250 тисяч осіб.

За даними цієї книги, перед війною, у 2013 році, наша армія нараховувала 165 тисяч військових, і це була найменша кількість за роки Незалежності (у 1991-му в спадок від СРСР нам дісталося угруповання кількістю 980 тисяч осіб). На початку Незалежності ми мали майже 9 тисяч танків, у 2013 році їх залишилося 723. Бойових броньованих машин у 1991 році було приблизно 10 тисяч, у 2013-му стало 2164. Бойових літальних апаратів у 1991 році було 2800, у передвоєнному 2013 році залишилося 270 штук. Велику кількість техніки ми втратили під час першого періоду війни з Росією.

Впродовж цих двох років ми займаємося тим, що надолужуємо кількість справної техніки до штатної потреби бригад. Уже другий рік ми лише відновлюємо спроможність виготовляти серійну техніку, яку вважаємо новою.

– На чому тепер слід зосередити зусилля задля підвищення потужності армії?

С. Згурець: – Роботи насправді ще дуже багато в десятках напрямів. Я, наприклад, визначив би пріоритетним напрямом вдосконалення системи військового зв’язку всіх рівнів – досі це була ахіллесова п’ята нашої армії. Не дотягує до належного рівня система розвідки, яка має бачити ціль вдень і вночі. Крім того, слід і далі підвищувати мотивацію людей йти служити в армію.

І. Козій: – Слід забезпечити армію сучасною, підкреслюю – сучасною технікою та озброєнням. Бо нині, в кращому випадку, йдеться про модернізацію застарілої техніки, яку виготовили в 70-80-х роках минулого століття. За час незалежності ми створили нові танки “Оплот” і “Булат”, БТР-3 і БТР-4, але цієї техніки у військах ще надто мало. У цьому питанні, на жаль, виникає конфлікт інтересів олігархів і народу. Державне підприємство “Укроборонпром”, яке спеціалізується на виготовленні військової зброї, потребує значного вливання ресурсів для технічого оновлення (а в багатьох випадках – створення наново виробничих потужностей).

З іншого боку, ми не можемо дозволити олігархам задарма приватизувати оборонні підприємства, які повинні виробляти продукцію для захисту народу. Нині маємо недосконалий менеджмент у цій сфері, крім того не обходиться без корупційної складової.

– Трійку лідерів у рейтингу становлять США, Росія та Китай. У чім їхня сила?

С. Згурець: – Ці країни найбільше витрачають на оборону, і їхні армії є найбільш численними. Військовий бюджет у США завжди високий, у 2016 році він становив 581 мільярд доларів, у Китаї – 155 мільярдів, і в Росії – 46 мільярдів. Для порівняння: в Україні – лише 5 мільярдів “зелених”. США володіє найбільшим у світі військово-морським флотом, у складі якого, зокрема, 19 авіаносців, та найбільшим у світі повітряним флотом – понад 13 тисяч різних літаків і гвинтокрилів. Армія Росії випереджає США лише за бронетехнікою – 46 тисяч танків і бойових броньованих машин. А ось армія Китаю є найбільш численною, вона складається з 2,3 мільйона солдат, тоді як у США – 1,4 мільйона солдат, а в Росії – 766 тисяч. Слід зазначити, що для досягнення мети в геополітичному середовищі, нині Росія інтенсивно “нарощує м’язи” своєї армії.