За рахунок чого в Україні скоротять кількість субсідіантов: головне

Про це йдеться в матеріалі Realist`a.

Щоб скоротити кількість субсидіантів, уряду доведеться піти на цілий ряд заходів.

Враховуватимуть в дохід депозити. Ще в минулому році міністр соцполітики Андрій Рева заявив, що з часом українські субсидіанти повинні будуть декларувати дохід від банківських депозитів. Експерти називають як переваги, так і недоліки такого рішення. З одного боку, депозитний рахунок дійсно один з джерел доходу, але з іншого – якщо доходи від депозиту позбавлять українців субсидій, багато просто заберуть свої гроші з банку.

Придивляться до майна. Частина експертів упевнена, що враховувати при розрахунку субсидій повинні не тільки доходи, а й кількість автомобілів. Наприклад, не давати знижку, якщо у власності сім’ї є кілька автомобілів або кілька квартир. Офіційно Міністерство соціальної політики подібну пропозицію не підтримує, проте при цьому розроблений законопроект, який побічно призведе до оцінки майнового стану пільговиків. Йдеться про створення інституту соціальних інспекторів. Якщо документ підтримають, «ревізори» зможуть ходити по будинках і квартирах субсидіантов і, якщо їм здасться, що майновий стан не відповідає офіційного доходу, «знижку» можуть забрати.

Перевірять всіх. Процес верифікації, запущений ще в минулому році, Міністерство фінансів планує вдосконалити. Щоб отримати доступ до всіх реєстрів і зібрати більше інформації про субсидіантів відомство розробило спеціальний законопроект, який також повинен розглянути парламент. На даний момент складно відстежити «тіньові» доходи, наприклад, від здачі ще однієї власної квартири в оренду. Однак вже зараз чиновники можуть відстежити покупку на суму від 50 тис. грн або офіційне підвищення зарплати.

Експерти сходяться на думці, що навіть якщо всі перераховані інструменти застосують, 55 млрд грн на субсидії в 2018-му може не вистачить. Тоді Мінфіну доведеться переглядати бюджет, а держава знову накопичить борги перед компаніями-постачальниками.