Як правильно підготуватися до Різдва: рецепти куті, як розважити гостей і дітей

Новорічні та різдвяні свята, мабуть, самі довгоочікувані для кожного з нас.

Якщо рецепт підготовки і святкування Нового Року у кожного свій, але що стосується Різдва, то тут присутні свої особливі традиції, про які потрібно пам’ятати. Спеціально до свята Різдва підготовлений цикл статей на основні теми: як підготувати різдвяний вінок для вашого житла, як підготуватися та відзначити Різдво, основні 12 різдвяних страв і як підготувати різдвяне свято для вашої дитини.

Традиції святкування Різдва

В даний час, на жаль, традиції святкування православного Різдва не дотримуються в тому вигляді, в якому вони прийшли до нас від предків. Але все ж Різдво, як і раніше залишається святом, яке відзначається будинку в сімейному колі за одним великим столом.
Різдво поєднує в собі як церковні, так і народні традиції святкування. Різдво – це проведення церковних служб, це виконання різдвяних колядок дітьми, різдвяні вертепи і традиційні різдвяні страви, які символізують 12 апостолів Ісуса.
Незаміжні дівчата ворожать на Різдво, щоб дізнатися про своє майбутнє. Ворожать дівчата, як правило, на те, чи вийдуть вони в наступному році заміж, який суджений призначений для кожної. Приклади різдвяних ворожінь можна знайти в інтернеті в необмеженій кількості.

Прикраса житла

Окрасою житла ви, безсумнівно, займалися ще до Нового Року, але все ж до Різдва варто приготувати особливі різдвяні прикраси. Такі прикраси ви можете зробити своїми руками, до цього заняття можна залучити дітей. Наприклад, чудовою прикрасою буде різдвяний вінок.

Гості

На Святий вечір (6 січня) прийнято запрошувати хрещеників і кумів. Гості приносять символічні подарунки і гостинці, а господарі також дарують подарунки своїм хрещеникам, підготовлені заздалегідь.

Святковий стіл

Святковий стіл до Різдва складається з 12 традиційних пісних страв: кутя, узвар, пісний червоний борщ, вареники, голубці, пісні млинці, пироги, рулет з маком.  Як правило, в Святий вечір вечеря триває пару годин, після закінчення якого на столі залишали кутю для духів.

Перелік 12 страв, котрі готують на Святвечір, щоб кожен місяць у новому році був щедрим:

1. Кутя.
2. Узвар.
3. Риба смажена.
4. Пісний борщ.
5. Тушкована капуста з грибами.
6. Голубці з рисом та тушкованою морквою і пастернаком.
7. Пшоняна каша з грибною приправою на олії.
8. Салат із буряка и чищеного оселедця.
9. Салат із солоних огірків, кислої капусти та цибулі.
10. Квасолеві млинці.
11. Гостра приправа із товченого часнику, чорного перця, зеленого кропу, томатної пасти та олії.
12. Варена картопля, змащена товченим часником з олією.

Кулінарні особливості регіонів:

• На Буковині у кутю додають халву.
• На Галичині кутю варять густу, як каша, і щедро заправляють горіхами та маком.
• На Волині кутю подають і густу (без узвару), і рідку. На різдвяний стіл подають борщ із грибами, картоплю в “мундирах”.
• На Луганщині кутю зазвичай варять із рису і печуть багато пирогів із різними начинками.
• На Івано-Франківщині до пісного борщу з грибами готують “краплики” – вареники з дрібно порізаним оселедцем, заправлені смаженою на олії цибулею. Обов’язково роблять пісні голубці з рисом, гречкою і грибами та грибну підливу.
• На Закарпатті смажать пісні деруни (без яйця), готують “галамбець” – ковбаски з кукурудзяної каші з засмаженою на олії цибулею.

Рецепти куті:

1. Кутя звичайна
Інгредієнти: 2 скл. пшениці, 1 скл. маку, 1 скл. горіхів, 50 г родзинок, 100 г меду, 50 г чорного шоколаду.

Пшеницю помити, замочити на кілька годин. Потім варити на середньому вогні до готовності. Мак промити, запарити (залити на 20–30 хв. окропом) і перетерти в молоко у макітрі. У сьогоденні макітр немає, то використовують м’ясорубку – перемелюють мак 2–3 рази (результат не можна рівняти з меленим у макітрі маком, краще використовувати кавомолку). Горіхи подробити і присмажити до золотавого кольору. Усе перемішати, додати вимиті і підсушені родзинки, мед, цукор і, за бажанням, тертий шоколад (традиційна кутя готується без додавання шоколаду).

2. Кутя з пшениці з маком чи з варенням

1 фунт пшениці перебрати, перемити, всипати в окріп, коли закипить – вилити на дуршлаг, перемити холодною водою, скласти в каструльку, залити водою, скип’ятити, накривши кришкою, i поставити в гарячу піч на чотири години. Коли впріє до м’якості, витягнути та поставити у холодне місце. У цей час вимити 1 склянку маку, обдати окріпом, злити воду, перемити у холодній воді, злити її, ще раз обдати окріпом, обдати холодною водою, злити її, терти у кам’яній чашці, поки не побіліє і не розітруться зерна, положити 0,5 склянки цукру чи 2 ложки меду, змішати з пшеницею, підлити трішки охолодженої кип’яченої води. Замість маку можна покласти у пшеницю склянку ягід і фруктів з варення, без соку, розвести цукровою кип’яченою водою.

3. Ячмінна, пшенична та рисова кутя

Потовкти ячмінь чи пшеницю і варити у воді. Подається з молоком: конопляним, маковим, мигдальним чи розведеним медом, що зветься сита. В ситу додається мигдаль, грецькі чи звичайні горіхи. Подавати 24, 31 грудня та 5 січня. Перед 1-м січня до куті подаються вершки.
Готуємо узвар:
Узвар – це приємний прохолоджуючий напій з сухих фруктів і ягід. Назва походить від дієслова “заварити”, оскільки фрукти тільки доводяться до кипіння.

Метод приготування:

Сухофрукти ретельно промити і покласти в киплячу воду, варити 15 хвилин, заправити медом, довести до кипіння і дати настоятися в холодному місці.
• 50 г груш.
• 50 г яблук.
• 30 г родзинок.
• 100 г меду.
• 1 л води.

А ось вже на Різдво (7 січня) можна влаштовувати великий святковий обід. На столі обов’язково має бути білосніжна скатертина.

Різдво

Різдвяний ранок в кожній родині починається по-різному, але все ж таки варто відвідати церкву, поставити свічки, попросити для себе і сім’ї щастя і благополуччя в наступному році.
Якщо ви плануєте запрошувати до різдвяного столу родичів і друзів з дітьми, варто заздалегідь продумати програму святкування Різдва. Якщо у вас є діти, то для них можна влаштувати цікаве і веселе Різдво.

  • . 1Організація зустрічі Різдва вимагає хорошої підготовки. Перше, що треба зробити — це залучити своїх друзів і дітей, щоб вони допомогли вам купити продукти, зробити декорації, прикрасити будинок. Традиційні прикраси — це різдвяні зірки, ялинка, пучок сіна (символізує ясла, в яких лежав Ісус). У сценарії різдва можна прописати питання для вікторини.
  • . 2Наступне, що треба враховувати при організації свята, — це вік ваших гостей: діти або дорослі. Якщо ви влаштовуєте Різдво для дітей, то можна запропонувати їм брати участь у виставі. Знайдіть у мережі Інтернет сценку «Різдвяна ніч» — це один з найвідоміших релігійних сюжетів. За сюжетом пастухи дізнаються про народження Ісуса, а волхви вручають свої дари. Роздайте дітям ролі і підготуйте костюми і декорації. Прорепетируйте кілька разів заздалегідь, щоб під час виступу не було ніяких запинок і помилок.
  • . 3Якщо ви хочете влаштувати веселі посиденьки для дорослих, сценарій свята різдва буде трохи іншим: запросіть друзів на вечір колядок. Купуйте фарби для обличчя, знайдіть хустки, косинки, довгі спідниці. Роздрукуйте жартівливі пісні по одному тексту на аркуші. Складіть кожен аркуш паперу кілька разів і покладіть в шапку. Коли гості зберуться, нехай все витягнуть з шапки смішну пісеньку-колядку і нарядами. Ходіть по вулицях або по квартирах знайомих, співайте пісні і розкривайте мішок для солодощів і монет. Після прогулянки вернетесь додому за святковий стіл.
  • . 4Запаліть свічки, приглушите світло, щоб створити святкову атмосферу. Подайте дичину (качку, індичку або гусака) з яблуками, салати, пироги. Поставте під стіл будь залізний предмет. Нехай кожен гість, що сидить за столом, по черзі поставить на нього ногу. Залізо символізує міцність, тому, згідно старовинної приймете, дотик до нього в Різдво дарує міцне здоров’я на весь наступний рік.
  • . 5Не забудьте підготувати різдвяну музику, щоб включити її фоном під час святкування. Скачайте її з Інтернету або купите в магазині диск з підбіркою пісень різдвяної тематики. Останній і найбажаніший пункт сценарію свята — вручення подарунків! Різдвяний подарунок не обов’язково повинен бути дорогим, головне, щоб від душі.