Все, що робиться в ПЕРЕЯСЛАВІ — для його жителІв і за нашІ спІльнІ грошІ

Те, чим живе сьогодні місто, які нагальні проблеми доводиться щодня вирішувати його очільнику, напередодні ми вирішили поцікавилися у міського голови Тараса КОСТІНА. Пропонуємо вашій увазі цю розмову.

— Нещодавно читала дуже цікаве інтерв’ю з вашим колегою з Польщі, мером міста Глівіц, який обіймає цю посаду вже більше 30 років. Коли він розповідав про те, як у них відбувалася реформа самоврядування у 90-х роках минулого століття, то найбільшою перешкодою при її проведенні назвав споживацький менталітет частини жителів міста. Нині такі ж процеси реформування проходять в Україні. Як вважаєте, у нас схожі з поляками проблеми?

— Перш за все хочу сказати, що будь-які реформи, де б вони не відбувалися, завжди проходять непросто та й суспільство їх сприймає неоднозначно. Що стосується реформи самоврядування, то ми лише на початковому її етапі і попереду чекає ще дуже багато різних проблем, адже для України це все нове, немає досвіду, кадрів, які б цим вже займалися раніше. Погоджуюся, багато людей, ще живуть минулим, особливо старше покоління. Багато хто звик до того, що абсолютно все повинна вирішувати влада, а вони мають лише дотримуватися законів, коритися і плисти за течією. Отож дуже важливим сьогодні є саме усвідомлення кожним своєї особистої участі в процесі розбудови рідних міст і країни вцілому. Щодо переяславської громади, то певні зрушення в цьому плані вже намітилися. Свідомих людей стає дедалі більше, активізується робота громадських організацій, партій… Але цього замало для того, щоб громада відчувала ще й свою відповідальність за процеси, які відбуваються в Переяславі. Вважаю, що для цього самій владі треба активніше вести просвітницьку роботу, більше проводити громадських слухань, зустрічей з місцевим населенням, на яких обговорювати найбільш злободенні проблеми та спільно з людьми шукати шляхи для їх вирішення, залучати жителів до проведення різноманітних загальноміських толок, суботників. Одним словом, в цьому місті нам всім разом жити, тому й участь кожного дуже важлива. І чим раніше ми це усвідомимо, тим швидше й безболісніше пройде реформа.

— Тарасе Вікторовичу, на попередній сесії 22 депутати місцевої ради прийняли звернення до громади міста, депутатського корпусу та міського голови. У ньому вони звинуватили Вас у постійному порушенні регламенту ради, необгрунтованому накладенні вета на рішення щодо перенесення зупинки так званих нелегальних перевізників з вулиці Богдана Хмельницького на вулицю Небесної Сотні (колишня Щорса) та підробці рішення міськради від 17.02.2015 р про виділення в оренду земельної ділянки ТОВ “Енергопромислова група “Югенергопромтранс”. Що на це скажете?

— По-перше, я не погоджуюся з твердженням про те, що грубо порушую регламент ради. Хоч таке трапляється. Наприклад, коли приймали бюджет міста, то я попередив всіх депутатів про те, що засідання триватиме до тих пір, доки головний фінансовий документ міста не приймемо остаточно. Трапляється й таке, що міняю місцями питання, які є в порядку денному сесії. Але, погодьтеся, якщо прийшли місцеві жителі й бажають чути, як розглядається питання, яке їх хвилює, слідкувати за його обговоренням, то не повинні ж вони чекати, доки ми займаємося іншими… А взагалі — хто не працює, той і не помиляється, зауваження й критику на свою адресу завжди сприймаю адекватно, а допущені помилки намагаюся швидко виправляти. Що стосується зупинки на колишній Щорса. Це болюче питання, були важкі переговори щодо цього з усіма зацікавленими сторонами і у 2015 році таки домовилися про те, що перевізники перейдуть на цю вулицю, звільнивши зупинку на Богдана Хмельницького, адже це свторює багато незручностей для переяславців. Моїм завданням було виділити їм невеличку ділянку, на якій вони мали збудувати за свій кошт “кишеню”. Але тут втрутився власник магазину, що знаходиться поруч і почав виставляти умови про те, що сам збудує зупинку із ще одним магазином на 30 м2. Я категорично проти цього. Одна справа збудувати невеличку кімнатку для диспетчерської служби, і зовсім інша — магазин. Таких домовленостей не було. Та й для чого, питається, два магазини поруч? В даний час перевізники відмовляються переходити на нове місце, пояснюючи, що там у них зменшиться кількість пасажирів, а, значить, і прибутки. Поліція і податкова інспекція теж, очевидно, не знаходять законних підстав, щоб змусити їх виконати рішення міської ради. Силовими методами не може діяти й влада… Що стосується підробки рішення міськради від 17.02.2015 р про виділення в оренду земельної ділянки ТОВ “Енергопромислова група “Югенергопромтранс”. Я разом із депутатами голосував за те, щоб призупинити виділення цієї ділянки, коли з’ясувалося, що на ній будуватиметься не столярний цех і митний склад, як нам про це раніше розповідали представники підприємства, а електростанція. Щодо підробного рішення, то я дав розпорядження розібратися, запропонувавши створити депутатську комісію. Якщо підробка документів дійсно була, слід знайти винних і притягнути їх до відповідальності. До речі, 24 травня відбудуться громадські слухання щодо побудови цієї ТЕЦ, на які запросили жителів мікрорайону Карань, Андрушів, вулиць Героїв Дніпра буд.16-44, Барвистої, Низинної, Кузнецова. Сподіваюся, що з усім розберемося і приймемо спільне з зромадою рішення.

— З 1 червня набирає чинності закон “Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку”, згідно з яким жителі багатоповерхівок отримали право довільно обирати собі управителя. Але для цього необхідно створювати ОСББ. Як з цим у Переяславі і в якому вигляді продовжить свою роботу ЖЕК?

— У минулому році у нас вже діяли 5 таких об’єднань. Зараз, коли ціни на комунальні послуги стрімко зростають, іншого виходу для жителів багатоповерхівок, як об’єднуватися і самим вчитися керувати й доглядати за своїм спільним майном та економити — просто не існує. Певний інтерес до цього переяславці виявляють, вже проведено 6 установчих зборів в нинішньому році, а хтось лише на шляху до цього. До речі, реєстрація ОСББ безкоштовна, а європейський досвід лише підтверджує ефективність таких об’єднань. Що стосується ЖЕКу, то поки що він працюватиме, як і раніше, а якщо на ринку з’являться конкуренти, то це лише змусить організацію шукати шляхи для поліпшення якості своїх послуг та оптимізації витрат.

— Кілька років тому Переяслав-Хмельницький було визнано одним з екологічно найчистіших міст в Україні. Нині ситуація, на жаль, змінюється в гіршу сторону. Давайте поговоримо про діяльність “Металекс М”, що на території колишнього “Точмашу” тишком-нишком проводить плавлення алюмінію.

— Проблема дійсно є. Переяславці, особливо, які проживають неподалік підприємства, потерпають від смороду, були вже й пікети, і перекриття траси… На сьогоднішній день з керівництвом підприємства досягнуто домовленості. У мене на руках є їх офіційний лист, у якому вони обіцяють повністю припинити своє виробництво і виїхати з міста до 31 травня. Сподіваюся, що так і станеться.

— Мені відомо, що частина жителів колишньої вулиці Підварської, яка тепер носить ім’я Ярослава Потапенка, звернулися з позовом до суду, бо не бажають перейменування. Що це означає?

— В кожному питанні завжди є ті, хто “за”, і ті, хто “проти”. Сьогодні лише суд може визначити законність рішення про перейменування цієї вулиці. 31 травня відбудеться судове слухання справи. Будемо сподіватися, що вулиця носитиме ім’я нашого достойного земляка.

— Після зими місцеві дороги перетворилися на руїни. Зараз вони активно ремонтуються навіть у дощ. Хто і як контролює якість виконання цих робіт?

— Думаю, що ямковий ремонт завершимо вже за 2 тижні. За підсумками першого півріччя подивимося, скільки матимемо грошей на капітальні ремонти тих вулиць, які передбачені бюджетом, та почнемо ці роботи. Проблема, яка виникла з фінансуванням ЦПТО, що вже забрала з казни 2 774 989 грн, дещо руйнує наші плани, але будемо працювати… Погоджуюся з тим, що контролювати процес ремонту доріг обов’язково потрібно, і до нього може, до речі, долучитися кожен небайдужий житель міста. Адже все, що робиться в Переяславі — робиться для його жителів і за наші спільні з вами гроші.

Записала Світлана ПОМОЙНИЦЬКА