Володимир Зеленський відкликає проект закону “про префекта”

Президент “поставив на паузу” введення префектів в столиці і областях – після консультацій зі своєю парламентською партією Володимир Зеленський вирішив відкликати власний проект змін до Конституції, що стосуються децентралізації. Законопроект спочатку викликав критику, нарікання і протести на Київщині та по Україні, був розкритикований Асоціацією міст України та парламентською опозицією. Проти поспішності в його прийнятті висловилися і європейські партнери України.

Про відкликання президентського законопроекту №2598 “Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)” стало відомо з повідомлення прес-служби глави держави.

Офіційне інтернет-представництво президента повідомляє, що 16 січня ц.р. за результатами зустрічі Володимира Зеленського з главою і заступниками голови фракції партії “Слуга народу”, глава держави прийняв рішення відкликати і направити на доопрацювання зазначений законопроект.

“Президент і народні депутати висловили спільну думку про те, що внесення змін до Конституції щодо реформи децентралізації вимагає детального обговорення і консультацій з представниками всіх сторін”, – інформує прес-служба шостого президента.

За день до цього питання про направлення проекту закону “про префекта” до Конституційного Суду (КС) не був розглянутий на пленарному засіданні Ради. Відповідну постанову мали розглянути першою на порядку денному, проте спікер парламенту Дмитро Разумков повідомив, що доповідача (представника президента в КС нардепа Федора Веніслваского) немає в залі, і депутати приступили до розгляду інших питань.

Відзначимо, що заради президентської ініціативи про всяк випадок навіть планувалося проведення позачергового засідання ВР, проте і в “штатному режимі” в “Слузі народу” вирішили не ризикувати нестачею голосів на підтримку.

Це при тому, що буквально днями в “Слузі народу” публічно давали 99%, що по законопроекту про внесення змін до Конституції щодо децентралізації влади буде позитивне рішення КС.

Але кулуарно в партії влади обговорювали нестачу голосів за це в самвй монобольшості, і ходили чутки, що провал “децентралізації по-Зеленському” (як і питання про “ринок землі”) може обернутися відставкою глави президентського офісу Андрія Богдана, місце якого, нібито, може зайняти помічник президента Андрій Єрмак.

“Узурпаторські повноваження префектів”, прописані в відкликаному законопроекті Зеленського, ще на етапі презентації ідей влади в листопаді минулого року викликали палкі дискусії та обурення місцевого самоврядування Київщини та інших регіонів.

У минулому грудні півсотні мерів великих і малих міст з різних областей України спільно виступили проти введення інституту префектів. Місцеві еліти заявили, що передбачається істотне нарощування інструментів державного втручання у всіх галузях муніципального життя. З критикою виступила Асоціація міст України.

А парламентська опозиція, крім цього, заявила, що в президентському законі є і ризик “капітуляції перед Путіним” – мова про те, що “особливий статус” Донбасу може завуальовано бути присутнім в законопроекті – оскільки проектом передбачається встановлювати парламентом окремі повноваження округів і областей.

Нарешті, в посольстві Німеччини в Україні висловилися проти поспішного перекроювання Конституції України: європейці вважають, що поданий президентом законопроект про внесення змін до Конституції в частині децентралізації влади не зміцнює права громад, а “якість і консенсус важливіше, ніж швидкість”.

Не виключено, що ця позиція не в останню чергу вплинула на рішення президента 16 січня.

Нагадаємо, проект змін до Конституції в частині децентралізації був зареєстрований в ВР президентом Зеленським 13 грудня 2019 року. Законопроект був визначений як невідкладний. Але парламентський комітет з питань організації державної влади і місцевого самоврядування його не підтримав, і 27 грудня законопроект був відкликаний, і в той же день внесений доопрацьований проект закону. Його остання (тепер відкликана) версія зі скандалом з’явилася на сайті вже 14 січня (деякі депутати заявляли, що текст не відповідає рекомендованому профільним комітетом і був підмінений).

У первісному вигляді передбачалося, що основою місцевого самоврядування, а також системи територіально-адміністративного устрою, повинні стати громади, об’єднані в округи, а вони в свою чергу стануть складовою частиною області. Окружним і обласним радам давалися свої виконкоми, а за законністю їх актів повинні були наглядати призначені президентом за поданням уряду префекти з дуже широкими повноваженнями зупиняти дію актів місцевого самоврядування аж до розпуску місцевих рад.