Вчені розгублені: низка симуляцій прогнозує аномальне збільшення температури на планеті

Симуляція, які передбачають зміни клімату, несподівано стали давати людям менше часу для того, щоб зупинити глобальне потепління.

2019 року Міжурядова комісія ООН з питань зміни клімату спрогнозувала, що вже до 2040 року світова температура підвищиться на 1,5-2°С. За прогнозами учених, підвищення глобальної температури більш ніж на 3 градуси за Цельсієм може мати катастрофічні наслідки і не лише призвести до затоплення низки міст, а й до посилення природних лих, на кшталт спустошливих пожеж, паводків та буревіїв.

Вчені розгублені: низка симуляцій прогнозує аномальне збільшення температури на планеті

Як людство може врятувати Землю від кліматичних змін

Проте нещодавно низка кліматичних моделей спрогнозувала підвищення глобальної температури аж до 5 градусів за Цельсієм, повідомляє The Bloomberg. Чим це зумовлено та як впливатиме на планету –  у матеріалі ТСН.ua.

Моделювання клімату

Моделювання систем Землі – це невід’ємна складова кліматичних досліджень. Воно дає змогу ученим перевірити, який саме вплив на планету матимуть танення льодовикових щитів, зміна вологості ґрунту або хмар, не чекаючи, коли ці прогнози стануть дійсністю.

У світі існує більше ніж 100 моделей (розроблених приблизно 20 дослідницькими групами), які прогнозують, як викиди діоксиду вуглецю вплинуть на нагрівання планети.

50 років тому подібним моделям вдалося передбачили глобальне потепління. І саме відповідно до них визначаються усі наукові, політичні та приватні цілі, спрямовані на протидію глобальному потеплінню, включно з минулорічною оцінкою Міжурядової комісії ООН з питань зміни клімату.

Одне з головних питань, на яке може дати відповідь модель, називається “кліматичною чутливістю” – цей показник є розрахунком того, наскільки планета може нагрітися, коли рівень викиду парникових газів стане удвічі більшим від допромислового рівня (за розрахунками учених, це може статися вже до кінця 21 століття).

Тривалий час показник “кліматичної чутливості”, відповідно до більшості моделей, не перевищував 3 градуси за Цельсієм. І навіть ця позначка вважалася такою, що може мати катастрофічні наслідки для планети на кшталт збільшення кількості природних лих: посух, міграції тощо.

2015 року країни-підписанти Паризької кліматичної угоди зобов’язалися з 2020 року забезпечити підняття глобальної температури на рівень, не вищий за 1,5°C.

Катастрофічні показники

Проте 2019 року низка моделей почала показувати значно моторошніші показники. Зокрема модель, розроблена Національним центром атмосферних досліджень США (NCAR) – однією з головних кліматичних інституцій.

Цьому передувало кілька нюансів – cпершу науковці випробували 300 конфігурацій дощу, забруднення повітря та теплових потоків, а лише потім налаштували показники відповідно до справжніх.

Вчені розгублені: низка симуляцій прогнозує аномальне збільшення температури на планеті

Стейк та сирна тарілка: як їжа призводить до кліматичних змін

Як би там не було, однак після усього цього команда учених отримала дуже нетиповий прогноз – NCAR встановили, що збільшення викидів парникових газів удвічі від допромислового рівня призведе до нагрівання планети на 5,3 градуса за Цельсієм – це на 33% більше, ніж вважалося раніше.

Кліматологи почали “говорити одне одному щось на кшталт: ” Що ти отримав?”, “Що ти отримав?”, – пригадав Ендрю Геттельман, старший науковий співробітник Національного центру атмосферних досліджень.

Проте згодом подібні результати отримали й у низці інших наукових інституцій. Головна дослідницька організація Великої Британії, The Met Office Hadley Center, дійшла висновку, що подвоєння викидів CO₂ призведе до збільшення температури до 5,5°C. Команда департаменту енергетики США спрогнозувала 5,3°C, а канадська модель — 5,6°C.

Оцінка французького національного центру метеорологічних досліджень натомість змінилася з 3,3°C до 4,9°C. Загалом, п’ять моделей дали аномальні результати “кліматичної чутливості”. Висновків решти поки немає, і саме вони остаточно визначать, наскільки реалістичними є похмурі прогнози.

Якщо науковці досягнуть консенсусу у результатах, це може вплинути на те, як уряди та підприємства відповідають на кліматичні ризики.

Причина відхилення

У науковій спільноті наразі немає впевненості у тому, що результати моделювання є повністю правдивими. Проте самі вони викликають чимале занепокоєння.

“Вищі температурні показники, ймовірно, не є правильним результатом. Ми сподіваємося, що це неправильна відповідь”, – зазначив Клаус Візер, старший науковий співробітник Шведського метеорологічного та гідрологічного інститутів. Його модель спрогнозувала нагрівання планети приблизно на 4,3°C – це на 30% більше, ніж раніше.

За словами дослідника, він вважав, що результати моделювання отримають більше уваги від світової спільноти, проте не знав, як саме правильно розповісти про них і вони “пройшли більш-менш непоміченими”.

Як подорожувати, щоб не шкодити клімату

Попри неоднозначні результати нового моделювання, кліматичні моделі в цілому досить чітко прогнозують майбутнє. Так, у нещодавному дослідженні науковці порівняли старі моделі 1970 року з реальними спостереження. 14 з 17 прогнозів виявилися досить точними.

Примітно, однак, що учені не виключають ймовірність помилки. Так, один фактор, який міг спричинити появу таких нетипових результатів, — це хмари.

Група Клауса Візера вимкнула деякі нові налаштування хмар у своїй моделі, і це повернуло результати до попередніх прогнозів. Проте проблема полягає не у тому, щоб повернутися до отриманих раніше прогнозів, а розібратися, що саме зробило нові результати настільки інакшими.

Групи учених, що займаються моделюванням, вивчатиме отримані одне одним результати, щоб зрозуміти, як хороші на перший погляд вдосконалення хмарності можуть змусити результати бути “гарячішими”. Автори доповідей з питань кліматології ООН слідкуватимуть за цим, щоб отримати повну картину до публікації свого щорічного видання у 2021 році.