В Україні запустили ринок землі: що це означає

Монобільшість Верховної Ради 31 березня підтримала в цілому запуск ринку землі в Україні. Законопроєкт, який не могли ухвалити від Дня Незалежності, підтримали на вимогу МВФ та після прохання президента Володимира Зеленського.

Зокрема, за проєкт закону “Про обіг земель сільськогосподарського призначення” проголосували 259 народних депутатів. “Слуги народу” віддали 206 голосів (проти депутати Яцик і Воронько), ОПЗЖ не дали жодного голосу “за”, як і “Батьківщина”. “Європейська солідарність” – 23 “за”, позафракційні – 5, “Голос” – 13, “Довіра” – 12, “За майбутнє” – 0

  • купувати землю зможуть тільки фізичні особи (не компанії);
  • купувати дозволено не більш як 100 гектарів “у руки”;
  • з 2024 року отримають право купувати землю ще й юридичні особи, тоді “поріг” збільшать до 10 тис. га;
  • ринок запустять у липні 2021-го;
  • продавати державну та комунальну землю не будуть.

Зазначимо, фракція “Слуга народу” погодилася голосувати за закон про запуск ринку землі тільки після зустрічі з президентом Володимиром Зеленським

“Пройшлися щодо всіх зауважень, які були до закону про землю, і фракція підтримала, звісно, голосування за цей надважливий для нашої країни закон”, – повідомив депутат від “Слуги народу” Микита Потураєв у кулуарах Верховної Ради.

Документ передбачає, що землю можна буде купити тільки безготівковим розрахунком. Водночас всі кошти перевірятиме податкова. У Раді обіцяють, що контролювати власників будуть ретельно й ніхто не зможе мати більше ніж треба, незважаючи на ту кількість фірм і підприємств, які оформлені на особу.

За попередніми оцінками, вартість гектара буде в районі 2-3 тисяч доларів. Водночас нардеп від “Слуги народу” Дмитро Соломчук прогнозує, що за 2-3 роки вартість землі в Україні становитиме понад 5 тисяч євро, а після 2026 року гектар коштуватиме більш як 10 тисяч євро.

Держава допомагатиме фермерам – в уряді запустять спеціальну програму, під яку виділять приблизно 4 млрд гривень.

Іноземці не можуть купувати землю до проведення всеукраїнського референдуму. Очікується, що референдум організують упродовж найближчих років, але жодного окремого закону щодо нього немає.