В АТМОСФЕРУ ЗЕМЛІ ПОТАЙ ВИКИДАЮТЬ ЗАБОРОНЕНІ ОЗОНОРУЙНІВНІ РЕЧОВИНИ

Країна ратифікувала угоду про заборону використання речовини, але, схоже, знехтувала нею.

Таємничим джерелом руйнівних для озону викидів, кількість яких невпинно зростає останнім часом, є східний Китай.

Про це йдеться у новому дослідженні, яке буде опубліковане в журналі Nature, передає Time.

Минулого року вчені виявили, що кількість хлорфторвуглеців в атмосфері, більш відомі як ХФВ, зростає попри міжнародну заборону на їхнє використання.

Аби з’ясувати, хто винен, група учених з усього світу використовувала комп’ютерні моделі та визначила джерело викиду газів.

“Ми використовували наші моделі, аби показати, що викиди ХФВ-11 з північно-східного Китаю збільшувалися приблизно на 7 тисяч тонн на рік від 2013 року, особливо в околицях провінцій Шаньдун і Хебей”, – сказав Люк Вестерн, фахівець з моделювання атмосфери Брістольського університету.

Китай викидає в атмофсеру ХФУ

ХФУ використовуються у промисловості, в основному у виробництві аерозолів, та сильно ушкоджують озоновий шар Землі. 1987 році США і близько двох десятків інших країн підписали Монреальський протокол, в якому було вирішено відмовитися від використання ХФВ. Китай ратифікував договір в 1991 році. Глобальна заборона на використання ХФВ діє від 2010 року.

Як зазначається, Міністерство закордонних справ Китаю поки що утрималось від коментарів щодо висновків дослідження.

Втім вчені наголошують, що їхня робота не виконана повністю. “Зараз вкрай важливо з’ясувати, які галузі відповідальні за нові викиди”, – сказав Метт Рігбі, провідний автор дослідження.

Тим часом концентрація вуглекислого газу в атмосфері планети вперше за останні 800 тисяч років перевищила позначку 415 мільйонних часток. Ситуація, що склалася зараз, є безпрецедентною. Що це означає для планети та людства

Забруднене повітря не лише спричиняє глобальне потепління, а й провокує різноманітні захворювання у людей.

Концентрація вуглекислого газу у атмосфері планети вперше за останні 800 тисяч років перевищила позначку 415 мільйонних часток. Таке забруднення є нечуваним.

Про це свідчать дані спостережень океанографічного інституту Скріппс (Scripps Institution), який щоденно вимірює рівень вуглекислого газу на горі Мауна Лоа спільно з ученими з Національного управління з питань океану і атмосфери.

Безперевні вимірювання кількості вуглекислого газу на горі розпочалися 1958 року. Тоді концентрація CO2 не перевищувала 333 ppm (мільйонних часток).

Збільшення рівня забруднення
Вимірювання кількості вуглекислого газу у повітрі 1958 року розпочав Девін Кілін. На честь вченого пізніше було названо й графу Кіллінга – графік, що описує зміни концентрації вуглекислого газу у повітрі.

Згідно з результатами досліджень, від березня 1958 року до листопада 2018-го кількість вуглекислого газу у повітрі зросла з 333 до 406 ppm. У середньому за рік кількість CO2 збільшувалася приблизно на 2 ppm.

Найбільший “приріст” припав на двадцяте століття. Якщо 1910 року вміст CO2 у атмосфері нараховував 300 ppm, що вже вище, ніж за останні 800 тисяч років, то за останні сто років він збільшився більш ніж на 100 мільйонних частинок карбон діоксиду.

Причиною зростання стало збільшення спалення викопних порід та вирубка значних масивів лісів (зокрема, для розширення сільськогосподарських угідь та міських ділянок). Унаслідок цього природний цикл охолодження зазнав змін – тепло стало накопичуватися біля поверхні.

забруднене повітря інфографіка

Це завдало значної шкоди екології планети – вивільнення в атмосферу CO2 та інших парникових газів вже призвело до зростання глобальних температур на 1 градус за Цельсієм.

Торік учені попередили, що якщо тенденція триватиме, то глобальне потепління зрештою призведе до низки катаклізмів та становитиме пряму загрозу як для життів людини, так і мільйонів інших організмів, що населяють планету.

Активно надходять у атмосферу планети й оксиди азоту, що також сприяють “парниковому ефекту”. Вони виділяються унаслідок будь-якого з викопних видів палива, що містять азотні сполуки.

Загрозу становлять також і фреони – ці сполуки виділяються унаслідок діяльності людини (зокрема, унаслідок функціонування холодильників і морозильників). Вони підвищують рівень ультрафіолетового опромінення Землі з космосу та теж сприяють парниковому ефекту.

Вплив на здоров’я
Проте зростання кількості сполук-забруднювачів у повітрі спричиняє загрозу не лише екології, а й здоров’ю людей. До прикладу, в результаті неповного згоряння корисних копалин виділяється також монооксид вуглецю СО – токсичний газ, який шкідливо впливає на серцево-судинну систему людини.

Його згубний для екології родич – CO2 – для здоров’я людей шкідливий лише у великих кількостях і може викликати запаморочення, нудоту та інші симптоми браку кисню.

Натомість такі сполуки як ртуть та свинець призводять до отруєння органів і можуть викликати пошкодження мозку і смерть.

За даними Всесвітньої організації здоров’я, забруднене повітря щороку вбиває 7 мільйонів людей. А за статистикою, дев’ять із 10 людей дихають ним у небезпечній для здоров’я кількості.

Одна третина від усіх смертей від інсульту, раку легень або серцево-судинних захворювань трапляється через те, що люди дихали забрудненим повітрям. А близько 14% дітей віком від 5 до 18 років страждають через це на астму. Щороку від спричинених забрудненим повітрям респіраторних захворювань гинуть 543 тисячі дітей, молодших за 5 років.

Як зазначається у ВОЗ, брудне повітря підвищує ризик того, що дитина під час народження матиме низьку вагу або народиться передчасно. Вдихання матір’ю забрудненого повітря може призвести також до затримки розвитку мозку зародка.

Існують також докази того, що воно також здатне негативно вплинути на здоров’я людей, які нездужають на діабет.

Однак негативний вплив забрудненого повітря не обмежується фізичним здоров’ям людей. Воно завдає шкоди також моральному.

Вплив на когнітивні здібності та психіку
Низка досліджень довела, що у людей, які дихають сповненим хімічними сполуками повітрям, зростає ризик проблем із психікою. Вони також частіше отримують погані оцінки у школі та навіть із більшою ймовірністю вдаються до злочинів.

Так, 2011 року Сефі Рот, учений із Лондоньскої школи економіки, вирішив дізнатися, як саме забруднене повітря впливає на когнітивні здібності.

Він аналізував результати, отримані учнями однакового рівня освіти за іспит у різні дні. Місце проведення іспиту не змінювалося. Щодня науковці вимірювали забруднення повітря у регіоні – пізніше вони зіставили його з результатами дітей.

З’ясувалося, що діти, які складали іспит тоді, коли повітря було найзабрудненішим, отримували гірші оцінки ніж їхні однолітки. Це згодом позначилося й на їхньому майбутньому – вони вступили до гірших університетів та заробляли значно менше навіть через 10 років після експерименту.

“Тож навіть коли ефект від забруднення повітря є короткотривалим, він усе одно може мати довгострокові наслідки”, – наголосив Рот.

2018 року вчений провів ще одне дослідження, у межах якого аналізував вплив забрудненого повітря на кримінальні злочини – у дні, коли забруднення було більшим,  кількість дрібних злочинів як у заможних, так і у бідних районах міста зростала.

А ще одне дослідження, проведене Джексоном Лу, підтвердило, що явище може впливати й на значно серйозніші злочини. Науковці протягом дев’яти років збирали дані з понад 9 тисяч міст у США і дійшли висновку, що забруднення повітря збільшує ймовірність шести категорій злочинів – вбивств, зґвалтувань, пограбувань, викрадень автомобілів та сексуального насильства.

Можливою причиною феномену погіршення людської поведінки на фоні забруднення є те, що певні хімічну елементи здатні пошкодити структуру мозку та зв’язки між нейронами.

“Справа може бути у тому,  що певні забруднювачі повітря пошкоджують перед-лобову частку мозку”, – наголошує дослідниця з університету Південної Каліфорнії Діана Юнан. Адже саме ця ділянка відповідає за людські імпульси, виконавчі функції організму та самоконтроль.

смертельна небезпека забрудненого повітря, інфографіка

А ще одне дослідження, проведене Джексоном Лу, підтвердило, що явище може впливати й на значно серйозніші злочини. Науковці протягом дев’яти років збирали дані з понад 9 тисяч міст у США і дійшли висновку, що забруднення повітря збільшує ймовірність шести категорій злочинів – вбивств, зґвалтувань, пограбувань, викрадень автомобілів та сексуального насильства.

Можливою причиною феномену погіршення людської поведінки на фоні забруднення є те, що певні хімічну елементи здатні пошкодити структуру мозку та зв’язки між нейронами.

“Справа може бути у тому,  що певні забруднювачі повітря пошкоджують перед-лобову частку мозку”, – наголошує дослідниця з університету Південної Каліфорнії Діана Юнан. Адже саме ця ділянка відповідає за людські імпульси, виконавчі функції організму та самоконтроль.

Впливає забруднення повітря також і на психічне здоров’я людей. Так, дослідження, опубліковане у березні 2019 року встановило, що підлітки, які дихають токсичним і забрудненим повітрям, частіше страждають на параною та чують голоси.

Провідна авторка дослідження Джоан Ньюбесі з Королівського коледжу Лондона зазначає, що стовідсотково про причинно-наслідкові зв’язки між цими явищами говорити зарано. Проте результати підтверджують висновки інших праць щодо того, що забруднення повітря справді може спричиняти проблеми із психікою.