УПЦ МП назвала “грубим порушенням” призначення Вселенським патріархом екзархів в Україні

В Українській православній церкві московського патріархату розцінили призначення Вселенським патріархом двох екзархів в Україні, як “грубе порушення”.

Про це йдеться в заяві УПЦ МП.

“З благословення блаженнішого митрополита Київського і всієї України Онуфрія, відділ зовнішніх церковних зв’язків української православної церкви уповноважений заявити, що призначення екзархів є грубим порушенням канонічної території української православної церкви”, – стверджують в УПЦ МП.

Крім того, там заявляють, що відповідні призначення відбулися без відома митрополита Онуфрія.

Водночас голова синодального відділу із взаємин РПЦ із суспільством і ЗМІ Володимир Легойда назвав призначення Вселенським патріархом екзархів в Україні “безпрецедентно грубим вторгненням на канонічну територію московського патріархату”, заявляють на сайті РПЦ.

“Такі дії не можуть залишитися без відповіді”, – додав він.

Раніше Вселенський патріархат призначив як своїх двох екзархів в Києві.

Томос – це в дечому унікальний вид церковного документа. Видавати його може тільки предстоятель помісної автокефальної церкви.

Зрідка томос видається з питань, які стосуються положень християнського віровчення. Але найчастіше такі документи стосуються церковного устрою.

Коли Церква-матір хоче надати автономію (без відділення) чи автокефалію (фактичну незалежність) якійсь зі своїх частин, то випускається відповідний томос.

Власне, з грецької саме слово τόμος, яке означає “шматок” або “том”, походить від дієслова τέμνω – різати, ділити.

Томос і створення єдиної помісної православної церкви – це приклад перемоги, яка неминуче оголить наші ціннісні протиріччя.

Здобувши перемогу над локальним злом, країна вплуталася в глобальну дискусію про цінності.

На нас чекає тривалий і болісний діалог про державу, релігії, традиції та свободу.

Томос – коли б він не був отриманий – стане для незалежної України кроком вперед. Але будь-який  крок вперед означає нові виклики і нові колізії, від яких нікому не вдасться сховатися.

Філарет: Якби в Україні була одна Православна Церква, то Москві не було б на кого тут опертися. А зараз є. Насамперед – на Московський Патріархат, на частину проросійськи налаштованого населення і чиновників. Вони і є підгрунтям для дій Москви. А якби була одна Церква, то цього підгрунтя у Росії просто не було б.

Якщо ми отримаємо Томос, то Українська Церква буде одна. І не просто одна – а найбільша. Зараз Київський Патріархат порівняно з Московським є більшим удвічі.

Якщо ж до Київського Патріархату ще приєднаються УАПЦ і решта, то ми будемо найбільшими. А залишок Московського Патріархату повинен називатися Російською Православною Церквою в Україні. Правами буде користуватися такими ж, як і Українська Церква, бо закон для всіх церков і релігій в Україні один.

Як повідомлялось, 31 серпня Вселенський патріарх Варфоломій на зустрічі у Стамбулі повідомив предстоятелю Російської православної церкви патріарху Кирилу, що збирається надати Українській православній церкві автокефалію.

Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет (Денисенко) впевнений, що єдина помісна церква у країні буде створена до кінця поточного року.