Україна веде ще одну війну, крім тієї, що на Донбасі (світова преса)

Американський часопис Chicago Tribunе пише про погіршення медіа-клімату в Україні та систематичні залякування журналістів. Найтиражованіша газета Німеччини Sueddeutsche Zeitung зачіпає питання, пов’язані з трагедією у Бабиному Ярі. Популярне періодичне видання Іспанії El Mundo повідомляє про діяльність Асоціації українських дітей в іспанському місті Кастельон.

Американський часопис Chicago Tribune містить статтю «В Україні живуть з авторучкою, а помирають від меча». У статті йдеться про вбивство Павла Шеремета, наслідки якого, на думку газети, було навмисно виставлено на показ у центрі Києва. Втім питання про те, чи вбивство Шеремета мало б надіслати певний меседж, і надалі залишається відкритим, тоді як реакція на нього української влади, напевно, надіслала свій. Беручи до уваги печальний послужний список України щодо насильства проти журналістів, президент України Петро Порошенко одразу ж оголосив, що до справи долучаться слідчі ФБР. Але після заяви Порошенка слідство загальмувало або ж взагалі так і не розпочалось. Не було здійснено жодних арештів, жодних підозрюваних не було визначено. Видання пише, що вбивство Шеремета є неприємним нагадуванням того, що Україна веде ще одну війну, крім тієї, що точиться на сході. Йдеться про те, що журналістика в Україні стала новим і небезпечним фронтом.

Американське видання пише, що нові випадки насильства проти журналістів в Україні разом з браком реакції з боку українського керівництва нагадали про залякування і цензуру у засобах масової інформації, які існували в Україні за правління колишніх президентів – Кучми та Януковича. Останні кроки назад щодо свободи преси в Україні пов’язані, на думку американської газети, з війною на сході та зростанням націоналізму. Видання наводить далі приклад з веб-сайтом «Миротворець», який оприлюднив інформацію про «ворогів України» з особистими даними більш ніж 4 тисяч журналістів, які отримали «акредитацію» на окупованих проросійськими сепаратистами територіях на сході України. Цей веб-сайт, на думку чиказького часопису, має зв’язки з українським керівництвом. Випадок з оприлюдненням деталей журналістів, як пише газета, став помітним кроком назад для України та її керівництва. Все це стало ілюстрацією важкого для журналістів в Україні літа 2016 року. Видання додає, що за день перед вбивством Шеремета були нанесені ножові поранення журналістці Марії Ридван, яка працює на українське видання журналу Forbes, а ще одного українського журналіста Сергія Головньова побили на вулиці.

Chicago Tribune пише далі, що впродовж останніх місяців у розмовах з журналістами, які працюють в Україні, найпоширенішою темою була неспроможність поліції зупинити загрозливе залякування журналістів. Американська газета наводить приклад Христини Бердинських, української журналістки, яка оприлюднила статтю про бізнесові інтереси одного з членів колишньої партії президента-втікача Януковича. Бердинських отримала серйозні погрози, про які вона розповіла поліції, надавши детальні свідчення. Проте розслідування цієї справи українськими правоохоронцями не дало жодних вагомих результатів. Американський часопис зазаначає, що єдине, що є очевидним у цій ситуації, – це те, що українське керівництво не може або не буде захищати журналістів. Заступниця міністра інформаційної політики України Тетяна Попова подала у відставку, бо вважає що уряд неспроможний вжити серйозних заходів у відповідь на погрози журналістам. Чиказький часопис підсумовує: якщо медіа-клімат в Україні і надалі погіршуватиметься, це підірве спроможність України постати сучасною і прозорою державою.