Україна ризикує у недалекому майбутньому перетворитися на авторитарну державу – соціолог

Доктор філософських наук та авторитетний соціолог Євген Головаха в інтерв’ю НВ розповів, що Україна незабаром може стати авторитарною державою.

“Мене турбує ситуація у країнах, які пережили військові конфлікти, коли люди, які воювали, виходять на площу і кажуть: “Я воював, тому маю право керувати”. Складається враження, що у слабкій державі кожен може нав’язати свої правила гри”, – сказав Головаха.

Він додав, що, як показує історичний досвід, вихід із такої ситуації – авторитарна або тоталітарна реставрація.

“У цьому сенсі Україна помітно ризикує в недалекому майбутньому перетворитися на авторитарну державу”, – вважає соціолог.

Євген Головаха розповів НВ, чому агресивне невдоволення владою в Україні не призводить до нових масових протестів.

За його словами, у тому, що незважаючи на невдоволення у 2017 році відбувається спад протестних настроїв, немає суперечності.

“Чому такий спад відбувається? По-перше, є інтуїтивне відчуття, що наступний спалах охлократії призведе до сумних наслідків для держави в умовах війни. По-друге, українців не слід розглядати як людей, які прагнуть вирішувати долю країни лише за допомогою вуличної боротьби”, – пояснив Головаха.

Він додав, що українці заплатили високу ціну за зміну влади на Майдані і не готові платити таку саму за зміну нинішньої влади.

“Тому слабку реакцію на протест перед Верховною Радою можна розглядати як заклик до опозиції вирішувати політичні питання легітимними способами”, – вважає соціолог.

Доктор філософських наук та авторитетний соціолог  каже, що недовіра українців до політиків може обернутися складною політичною ситуацією.

“Протестні настрої – це сигнал політикам: якщо ви будете поводити себе так само, як зараз, то не отримаєте електоральної підтримки. Якщо тенденція не довіряти збережеться і на період оголошення виборів, це призведе до складної політичної ситуації”, – вважає він.

Головаха зазначив, що періоди, коли голоси вибірників розпорошені і немає явного лідера, важко переживають навіть країни зі стабільною демократією, оскільки в таких умовах складно сформувати уряд.

“Але у країнах старої Європи напрацьовані процедури: можна провести нові вибори або шляхом довгого діалогу знайти вихід. У нас немає такого політичного досвіду”. – наголосив соціолог.

Він нагадав, що під час виборів електоральний егоїзм українських політиків заважає їм домовиться з іншими учасниками перегонів.

“Якщо ми хочемо жити як демократія, то повинні навчитися вести діалог”, – додав Головаха.