Україна підпише “формулу Штайнмаєра”: названі умови

Україна згодна з умовою письмового підтвердження “формули Штайнмаєра” до зустрічі у “нормандському форматі”, однак спершу на трьох ділянках фронту на Донбасі мають бути розведені війська.

Таку заяву зробив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко в інтерв’ю “Українській правді”.

“Так, це одна з двох умов для зустрічі лідерів, про які ми домовилися. Друга – ми очікуємо, що на трьох контрольних ділянках будуть розведені війська. Потім росіяни додали ще й третю умову, яка звучить як “напрацювання чітких формулювань для заяви лідерів”, – сказав глава українського МЗС.

Пристайко також зазначив, що Тристороння контактна група 18 вересня у Мінську через технічне непорозуміння письмово не погодила умови проведення виборів на окупованій частині Донбасу.

Він не виключив, що у текст, який обговорюється на засіданні ТКГ, можуть бути внесені зміни. “На що він перетвориться – чи залишиться без змін, чи щось буде додано – це повинна вирішити Тристороння контактна група”, – наголосив Пристайко.

Крім того, міністр наголосив, що Україна погодилася на “чітко виписані формулювання, які обговорювали радники”.

“У вересні 2019 року радники “нормандської четвірки” погодили не “формулу Штайнмаєра”, а інше чітке формулювання. В ній також ідеться про те, що закон про особливий статус застосовується on temporary basis, тобто на тимчасових умовах, з моменту проведення виборів, а на постійній основі він починає діяти після визнання БДІПЛ ОБСЄ того, що вибори відповідають високим стандартам”, – пояснив глава МЗС України.

“Але зараз це не завдання ні “нормандської четвірки”, ні МЗС – це завдання передане Тристоронній контактній групі. От коли вони переформулюють точніше, тоді ми отримаємо, подивимося, що трапилося з нашою пропозицією і чи можемо це пропонувати лідерам для того, щоб вони зустрічалися”, – сказав міністр.

Україна погодиться на проведення виборів на непідконтрольній частині Донбасу лише на основі українського законодавства.

Про це заявив міністр закордонних справ України Вадим Пристайко в інтерв’ю “Європейській правді”.

“А чесні вибори на Донбасі можливі, лише якщо вони проводитимуться нами за нашими законами. Щоби наша ЦВК, наше казначейство зайшли туди для оплати, наш спецзв’язок встановив сервери та забезпечив передачу протоколів електронним шляхом, щоби були спостерігачі, щоби у виборах брали участь усі партії, які забажають, а “Українська правда” і “Європейська правда” були допущені для спостереження на будь-яку дільницю”, – сказав Пристайко.

“Ми не можемо собі уявити, яким чином їх проводити у цьому випадку. Український закон не передбачає ніяких “ЛНР” і “ДНР”, ніяких іноземних збройних формувань. Це – вичерпна відповідь”, – додав він.

Він також пояснив, що у разі проведення виборів, їх відповідність стандартам буде оцінювати БДІПЛ ОБСЄ і саме на цю оцінку буде орієнтуватися міжнародна спільнота.

“Єдина загальновизнана оцінка чесності виборів, що існує у світі – це та, яку дає БДІПЛ ОБСЄ. Пригадайте усі минулі вибори в Україні: ми з вами можемо скільки завгодно стверджувати, що наші вибори – найчесніші у світі. Але для усіх інших визнання їх чесності відбувається, лише коли ОБСЄ скаже: “та, в принципі, нормально”, – сказав Пристайко.

Міністр також розповів, що залишаються невирішеними питання, яким чином проводити голосування для переміщених осіб.

“Чи вони голосують на тих місцях, куди вони переїхали, чи повертаються на момент голосування, і чи вони захочуть приїхати? Що відбувається з тими, хто поїхав до Росії, до Білорусі тощо? От усі ці питання – це абсолютна формула, якої ми хочемо досягти. Але, як ви знаєте, на практиці вибори завжди мають вади, але навіть із вадами їх часто визнають справедливими”, – додав він.

Як повідомлялося раніше:

  • Реалізація “плану Штайнмаєра” передбачає розведення сил і озброєння у зоні конфлікту, а також проведення виборів в ОРДЛО, після чого Кремль може вимагати особливого статусу для Донбасу.
  • Тільки коли “особливий статус” буде закріплено у Конституції, Україна отримає контроль над кордоном.
  • Фактично “план Штайнмаєра” узаконює “Л/ДНР” у складі України, але в той самий час Київ не матиме контролю над цими територіями.
  • Обговорити скандальну формулу Путін і Зеленський можуть на “нормандському саміті”, який, як очікується, відбудеться у вересні.
  • 18 вересня російський “Інтерфакс” повідомив, що Україна нібито відмовилася підписувати зобов’язання про виконання “формули Штайнмаєра”, що стосується врегулювання на Донбасі.
  • Однак глава МЗС України Вадим Пристайко заявив, що дав згоду на неї ще 2 вересня.
  • Незабаром була озвучена і позиція представника України у Мінську, другого президента Леоніда Кучми. Його прессекретарка заявила, що Україна не має заперечень, якщо будуть виконані всі вимоги Мінська.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *