Українські науковці розробили тестсистеми на коронавірус, однак замовлення від держави ще не отримали

Тестсистеми розробили у лабораторіях Інституту молекулярної біології та генетики.

Співробітники Інституту молекулярної біології та генетики розробили ПЛР-тести на коронавірус. Вони готові запустити масове виробництво тест-систем, які вже пройшли сертифікацію та коштують дешевше закордонних, але обіцяні владою гроші їм так і не перерахували. Що відповідають у Міністерстві охорони здоров’я. Про це йшлося у сюжеті ТСН

У лабораторіях Інституту молекулярної біології та генетики вчені за два місяці розробили ПЛР-тести, які визначають, чи інфікований пацієнт коронавірусом.

“Були відомі 18 послідовностей вірусу цього. Ми вибрали специфічні ділянки”, – сказав керівник Інституту молекурярної біології та генетики Михайло Тукало.

Загалом коронавірус діагностують двома способами: це експрес-тести і ПЛР-аналіз. Перший дає результат одразу, але лише тоді, коли людина вже інфікована із тиждень. Другий метод полімеразна ланцюгова реакція точний, за яким і встановлюється діагноз. Здебільшого ПЛР-тести, які нині є в Україні, надіслали гуманітарною допомогою інші держави. Власні, українські тест-системи створили дві приватні лабораторії та одна державна – цього інституту.

Молодший науковий співробітник інститутут Наталя Мельничук розповіла, що над створенням тесту на коронавірус працювали два місяці. Довго чекали, поки в Україні буде реальний зразок ДНК вірусу. Коли в Чернівцях шпиталізували першого чоловіка із підозрою, то лабораторія його отримала.

“Наші дослідження підтвердили, що справді десять пацієнтів не мають вірусного навантаження, а в одного, першого пацієнта з Чернівців, є”, – пояснила Наталя Мельничук.

Тепер системи можуть тут виготовляти по кілька тисяч упродовж дня. Для цього, твердять у інституті, є співробітники. Потрібне лиш фінансування на закупи реагентів та процес виготовлення.

Керівник інституту каже: відтоді, як зробили першу партію, чекають на обіцяні гроші і замовлення від держави. Припускає, що у нинішній ситуації треба виготовити щонайменше мільйон таких тестів. “Собівартість нашої тест-системи на одне визначення – 250 гривень. Інші країни 370-450”, – сказав науковець.

Місцеві керівники кажуть, що дешеві вітчизняні тести готові купувати хоч зараз, але в інституті їм відмовили. “По-перше, ми б купили у вітчизняного виробника. По-друге, ми би купили вдвічі дешевше. Сказали, що вони працюють виключно з Міністерством охорони здоров’я, тому всі області отримають організовано ці тести”, – розповів голова Дніпропетровськї ОДА Святослав Олійник.

Вчені відповідають, що отримували завдання на розробку тестів від РНБО та МОЗ, а тому тепер від них чекають замовлення і грошей. Головний санітарний лікар Віктор Ляшко пообіцяв, що масове виробництво ПЛР-тестів буде запущено наступного тижня.