У посольстві США стурбовані через надання доступу ГПУ до телефонів журналістки

Посольство Сполучених Штатів стурбоване рішенням суду щодо надання ГПУ інформації з телефону журналістки Наталії Седлецької.

Про це йдеться у повідомленні посольства США у Twitter.

“Ми стурбовані тим, що вчорашнє рішення суду щодо журналістки-розслідувача Наталії Седлецької, може мати несприятливий вплив на свободу преси та зусилля щодо боротьби з корупцією в Україні. Українська влада має підтримувати незалежну журналістику”, – зазначили у американському відомстві.

Раніше Радіо Свобода висловило обурення ухвалою суду, який дав Генеральній прокуратурі доступ до інформації з телефону журналістки та головного редактора програми розслідувань “Схеми” Наталії Седлецької протягом 17 місяців.

Генпрокуратура з 2017 року розслідує кримінальне провадження проти директора НАБУ Артема Ситника через ймовірне розголошення даних слідства на підставі опублікованого в інтернеті аудіо-запису, де людина з голосом, схожим на Ситника, розповідає журналістам деталі деяких резонансних справ.

Всього суд надав генеральній прокуратурі доступ до інформації з телефонів трьох осіб у справі щодо директора НАБУ Артема Ситника про ймовірне розголошення даних слідства.

Провадження щодо директора НАБУ було відкрите за зверненням депутатки від “Народного фронту” Олени Масоріної та цивільної дружини у минулому військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика Ірини Німець.

За даними слідства, розмова Артема Ситника з низкою українських журналістів не під запис відбулася в Києві у травні 2017 року. Керівник НАБУ відкидає звинувачення, що під час неформального спілкування порушив законодавство.

У вересні 2018 року стало відомо, що ГПУ почала перевіряти дзвінки журналістів, з якими Ситник обговорював матір дітей Кулика.

Всього суд надав генеральній прокуратурі доступ до інформації з телефонів трьох осіб у справі щодо директора НАБУ Артема Ситника про ймовірне розголошення даних слідства.

Про це Українській правді повідомила речниця генпрокурора Юрія Луценка Лариса Сарган.

Із журналістів тільки двоє. Слідством встановлено тільки цих двох журналістів стовідсотково (Наталія Седлецька і Христина Бердинських), що вони були присутні на цій зустрічі і ще одна особа, яка не є журналістом“, – розповіла Сарган.

Вона відмовилась назвати ім’я третьої людини, наголошуючи на таємниці слідства.

Щодо трьох осіб є ухвала, аналогічна тій, яку дістала Наталія Седлецька“, – уточнила речниця.

За словами Сарган, розслідується справа про можливе розголошення досудових даних керівником НАБУ. У ній Седлецька проходить лише як свідок.

“Потрібно з’ясувати, чи порушив закон керівник НАБУ. Якщо він порушив, то потрібно відповідати за це. Для того, щоб нам це довести і виписати підозру, потрібно знати, коли точно відбувалась ця зустріч”, – зазначає прес-секретар.

За її словами, обидві журналістки підтвердили факт зустрічі. Однак вони відмовилися надати під протокол інформацію про її дату.

“У слідства є ще декілька механізмів здобуття цієї інформації. Один з них – через локацію мобільного телефону. Нам потрібна локація. Якщо локація Седлецької, Бердинських, Углави (Гізо Углава – перший заступник директора НАБУ) і Ситника і цієї третьої особи пересічеться, тоді вже ми можемо говорити, що, наприклад, 20 березня чи 13 травня була зустріч”, – розповіла Сарган.

Крім того, народний депутат від фракції БПП Ольга Червакова повідомила у Facebook, що разом з іншими нардепами зустрілась із Юрєм Луценком щодо ситуації із наданням доступу до інформації з телефонів журналіствів.

Вона розповіла, що Луценко “вважає надмірним втручанням в професійне і приватне життя отримання інформації про ВЕСЬ трафік за 17 місяців, тому ним було ініційовано лист до оператора зв’язку Київстар про звуження обсягу інформації, знятої з телефона журналістки”.

За її словами, прокуратура відмовилася від інформації про зміст смс-повідомлень і номери телефонів, з якими були контакти у Седлецької.

Прокурори просять відокремити і надати лише інформацію про дати і час перебування Седлецької в районі офісів НАБУ, де, на думку слідства, відбулося розголошення державної таємниці і таємниці слідства“, – зазначила Червакова.

У посольстві США стурбовані через надання доступу ГПУ до телефонів журналістки