ТЕС у Переяславі: маємо місяць на пошуки конструктиву

У такі співпадіння я вже просто не вірю. 18 лютого, моя сторінка  у Фейсбуці зникла. Це сталося вже вдруге за останні півтора місяці. Першого разу ФБ повідомив мені, що користувачі мережі поскаржилися на мою “мову ворожнечі”, що, мовляв, і стало причиною блокування сторінки. Щоб продовжувати вести сторінку газети “Діловий Переяслав” у ФБ та спілкуватися у групі “Ділового Переяслава”, де я є адміністратором, відновила свою давню ДЕАКТИВОВАНУ, а значить відключену) сторінку, на якій майже не було ні друзів, ні дописів. Саме з неї й продовжувала робити свої пости у групі останні три тижні.

І раптом, ні сіло-ні впало, моя друга сторінка знову зникає, а з нею і всі дописи та пости у групі “Ділового Переяслава”. Ще більше  насторожив той факт, що трапилося це менш як за годину після того, як я написала інформацію про розгляд питання про надання та продовження дозволів на оренду земельних ділянок для ТОВ “ЕПГ “Югенергопромтранс” на сесії Переяславської міської ради. У групі почалося його жваве обговорення і раптом – все зникло…..

Хтось зараз може сказати про те, що це елементарне співпадіння  і до чого тут зникнення моєї сторінки та всіх дописів і питання, що пов`язані з ТЕС? Мовляв, Помойницька продовжує маніпулювати, бо є її противником. Відразу заперечу – маніпуляціями ніколи не займалася на відміну від тих, хто “харчується” від ТЕС (далі поясню своє бачення роботи даного “інвестора” в нашому місті, хоч вже не раз це робила раніше на газетних сторінках). Крім того, шосте почуття підказує мені, що зв`язок між зникненням моєї сторінки та останнім постом у групі все ж може бути…. Задля справедливості зауважу, якщо це не доведено, все залишається нічим іншим, як здогадками й особистими моїми припущеннями….Як би там не було, а ФБ знову написав мені про “мову ворожнечі” та про те, що “інші люди вважають мої пости образливими”….

Це такий коротенький відступ про дивні співпадіння.

А тепер по суті. Зараз хочу порозмірковувати над тим, чому й досі, через майже 5 років, питання ТЕС та всього, що з нею пов`язано, для Переяслава, влади міста та його жителів залишається  гострим.

Думаю, рідко знайдеш сьогодні в нашому місті людину, яка б не чула про те, що у 2015 році ТОВ “ЕПГ”Югенергопромтранс” шляхом введення в оману депутатського корпусу, на зрізі роботи двох різних депутатських каденцій, а саме напередодні та відразу після місцевих виборів 2015 року, “протягнуло”, по-іншому й не скажеш, на сесіях міської ради кілька потрібних йому рішень – про надання дозволів на землевідведення земельних ділянок по вул. Героїв Дніпра та про надання їх в оренду. Зі слів тодішнього керівництва підприємства з трибуни в сесійній залі, вони прийшли в місто як інвестори, хочуть побудувати на орендованій території митний склад і деревообробний цех, створюватимуть нові робочі місця, поповнюватимуть бюджет, вкладатимуть кошти в розвиток Переяслава і т.д. і т.п. (до речі, записи цих скандальних сесій та  виступів на них збереглися в надійних місцях і дотепер).

Однак згодом всі зрозуміли – “інвестори” виявилися, мяко кажучи, не до кінця чесними, адже ні митний склад, ні деревообробний цех вони так і не почали будувати. Зате містяни стали підозрювати, що посеред житлового кварталу в місті розпочалося зовсім інше будівництво. Люди стали звертатися до тодішньої міської влади із запитаннями, що ж насправді будують по вул. Героїв Дніпра. І лише тоді, коли приховати правду вже стало неможливим, керівництво ТОВ “Югенергопромтранс” змушене було визнати – вони будують ТЕС. На вимогу містян міська влада організувала у 2016 році громадські слухання (за законом їх мало б організувати ТОВ “ЕПГ “Югенергопромтранс” ще до того, як звернулося до міськради за дозволами про землевідведенням та оренди комунальної землі), на яких переяславці сказали своє категоричне “НІ” будівництву ТЕС. Але хто ж на те зважав? Людям ще раз показали на їх місце, мовляв, не вам тут вирішувати…

У тому ж 2016 році під тиском громади на одній із сесій міської ради була створена спеціальна депутатська комісія для розслідування причин, які призвели до введення депутатів та всіх жителів міста в оману щодо даного будівництва. Оскільки я, як журналіст, теж брала тоді участь в роботі даної комісії й особисто ознайомлювалася зі всіма  документами та доступними першоджерелами, зараз можу стверджувати – будівництву ТЕС передувало грубе порушення цілої низки законів України.

Переконана, що якби тоді, у 2016 році, “інвестори” визнали свої помилки, зупинилися б і почали вести чесний діалог з депутатами та громадою, сьогодні це питання вже не стояло б на порядку денному. Саме тоді ще можна було виправитися, ввійти в законне русло, чесно проводити належні за законом громадські слухання та обговорення, які передбачені законодавством на кожному з етапів будівництва енергогенеруючого обєкта, не приховувати від людей документи, які за законом мають бути у прямому доступі. Тоді ж можна було укласти публічний договір із прописаними в ньому зобовязаннями  (інвестиційними, екологічними, контролюючими і т.п) та  якось  співіснувати далі. Але не тут-то було… Замість цього бізнесмени продовжили нечесну гру, тиск на людей та повне ігнорування будь-яких правил.

Вони повезли невелику групу переяславців до Сміли, де мовляв, вже функціонує подібне їхнє підприємство. Після тієї поїздки в одній  місцевій газеті був опублікований матеріал, у якому із захопленням стверджувалося про те, що ТЕЦ у цьому місті Черкаської області – велике благо з передовими технологіями. Багато переяславців у це чомусь не повірили, а тому побували у Смілі самостійно. Те, що вони побачили та почули від містян, їх шокувало. Мікрорайон, у якому знаходиться Смілянська ТЕЦ, потерпав від сажі, смороду й диму. Люди щоранку змітали попіл зі  своїх вікон, автівок та доріжок у дворах, скаржилися на те, що жити в таких умовах просто неможливо. І лише після того, як у переяславських групах у Фейсбуці почали зявлятися дописи, відео та світлини справжнього стану справ у Смілі, керівництво ТОВ “ЕПГ”Югенергопромтранс” перестало говорити про новітні технології, а, навпаки, зізналося, що та ТЕЦ була переобладнана зі старої котельні, а тому її порівнювати з переяславською не коректно (ніби не вони самі раніше публічно про це заявляли). Мовляв, у Смілі “запорожець”, а в Переяславі “мерседес”, бо в історичному й екологічно чистому місті будується не “що попало”, а надсучасна, високотехнологічна ТЕС. Вони також запевняли в тому, що вона зовсім нова і пропрацювала в Англії лише 100 годин…

До речі, пізніше і ця неправда була викрита. Адже як стало відомо на одному із засідань НКРЕКП (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг),  яка була змушена провести перевірку даного підприємства після того, як переяславці звернулися туди зі скаргами перед наданням ТОВ “ЕПГ”Югенергопромтранс” “зеленого”  тарифу, ТЕС в Англії придбали стару. В договорі купівлі-продажу продавець стверджував, що не несе жодної відповідальності за її роботу, адже вона відпрацювала свій ресурс ….

Тоді ж було зясовано, що й котел встановлено на переяславській ТЕС не Wartsila, як запевняли бізнесмени, а український…. Одним словом, щось не “клеїлося”….

Так тривало весь час. Й при отриманні дозволів на “зелений” тариф, і дозволів на викиди, і на судових засіданнях, коли представники підприємства розповідали то про втрачені документи, то про неіснуючі фірми, які буцімто надають їм послуги. Весь цей час клубок проблем та запитань без відповідей лише наростав. А те, що зараз дехто з прихильників ТЕС розповідає в соцмережах про пропозиції організації “круглих” столів, насправді є нічим іншим, як черговою маніпуляцією. Бо в їхньому розумінні “компроміс” – це йти на всі забаганки бізнесменів та їх клевретів і не чути простих людей, які вже кілька років самотужки шукають правди в різних інстанціях України. Бо насправді вони плутають консенсус і компроміс із так званим “договорняком”. Великі прихильники ТЕС дозволяють собі обзивати переяславців “орками”, принижувати, залякувати або ж просто давити “нахрапом”…

Але й люди виявилися не з лякливих. І хоч ані багатолюдних зборів жителів, які проводилися раніше, ані масових протестів вже немає (роки боротьби із беззаконням далися взнаки, сьогодні кожен думає про те, як самому вижити в цю економічну кризу, бо багаті  офшори не всім дають прихисток), значна частина містян все одно категорично не сприймає те, що ТЕС побудована та функціонує в нашому місті посеред житлового кварталу та поблизу земель перспективної забудови (свого часу на виготовлення проекту були потрачені гроші з бюджету, але чи знайдуться сьогодні ті, які виявлять бажання будувати там собі житло, питання відкрите). Люди не хочуть миритися з тим, що у пічці станції горять наші ліси (бізнесмени це заперечують, посилаючись на санітарні очистки), з тим, що не знають реального стану справ із викидами, утилізацією, використаною кількістю артезіанської води, конкретних розмірів санітарно-захисної зони і т.д…..

Цей  дуже короткий екскурс в історію я зробила лише для того, щоб читач зрозумів, чому питання ТЕС і в 2021 році залишається болючим та не вирішеним. Однак повернемося до останньої сесії. Схоже на те, що співіснувати разом з ТЕС нам таки доведеться, хоч, можливо, це  теж питання часу. Однак для того, щоб співіснувати, треба, бодай частково, повернути роботу підприємства у законне й зрозуміле для кожного переяславця русло.

Саме тому жителі міста у січні 2021 року звернулися до вдади  з тим, щоб перед продовженням та наданням дозволів на оренду комунальної землі ТОВ “Югенергопромтранс”, організувати зустріч з його керівництвом, депутатським корпусом та громадою. У цьому зверненні було обгрунтовано, які саме питання щодо роботи ТЕС для переяславців залишаються незрозумілими й відповіді на які вони б хотіли почути. Причому відповіді не голослівні (подібних вже наслухалися), а підкріплені документами. Така зустріч, на жаль,  організована не була.

Вже напередодні самої сесії всім депутатам міської ради від імені громади був розісланий електронний лист. Серед іншого переяславці ще раз наголосили на тих питаннях в роботі ТЕС, на які й досі не знають конкретної, документально підтвердженої відповіді, та попросили своїх представників у владі запитати керівництво ТОВ “ЕПГ”Югенергопромтранс” про наступне:

1.Про договори на вивезення засолених вод, золи (донної та леткої) та про акти виконання цих робіт.

2. Про документи, в яких чітко вказана і врахована відстань від джерел забруднення до найближчої межі житлових будинків та перспективної житлової забудови.

3. Про документи на підтвердження закупівлі котла Wartsila і встановлення котла Wartsila.

4. Про документи на підтвердження закупівлі станції, яка пропрацювала не більше 100 годин.

5. Докази сплати орендної плати помісячно за земельну ділянку по вул. Героїв Дніпра 38а/1 та по вул.Героїв Дніпра, 38/1 за всі попередні роки (зробити їх аналіз).

6. Докази виконання рішення міської ради №17-20-VII від 25 серпня 2016р, яким було змінено вид використання земельної ділянки по вул.Героїв Дніпра, 38а/1.

7. Докази про фактичну кількість використання води з водопровідної мережі помісячно.

8. Пояснення стосовно відхилень між проектом будівництва і фактичним введенням обєкту в експлуатацію. (Таблиця додавалася).

9. Документи на підтвердження встановлення конкретних розмірів санітарно-захисної зони.

10. Документи про хід зміни цільового призначення земельної ділянки по Героїв Дніпра 38а/1 з КВЦПЗ 11.02 на КВЦПЗ 14.01 у 2015 році (які були законні підстави для цього).

11. Результати перевірок незалежної екологічної інспекції, яка буцімто щомісяця перевіряє підприємство щодо дотримання норм викидів димових газів (саме так було написано в статті в одній з місцевих газет 15 січня 2021р).

12. Кількість використаної деревини (щепи) помісячно (аналіз чи співпадає придбане й використане із тим, скільки електроенергії було вироблено й продано державі за цей час зробити не складно).

13. Кількість вивезених засолених вод ВПУ, продувочної води котла і стоків від системи відбору проб (арк.25 ОВНС)  помісячно і куди саме вони вивозилися на утилізацію. (Таблиця відхилень додавалася)

Чи всі депутати напередодні сесії ознайомилися з даним листом достеменно не відомо, однак під час розгляду питання про надання та продовження договорів оренди земельних ділянок ТОВ “ЕПГ “Югенергопромтранс”, депутатських голосів “за” для прийняття позитивного рішення все ж не вистачило.

Світлана Помойницька

(Продовження буде)

Для ілюстрації використано фото Переяслав-Сіту