ТЕС ТА ЕКОЛОГІЯ, АБО ТЕСТ НА ЕКОЛОГІЮ
Про величезну кількість екологічних проблем, пов’язаних із функціонуванням у середмісті Переяслава ТЕС, наша газета писала більш ніж достатньо. Згадати хоча б цикл минулорічних публікацій (№№12-17 (1169-1174)) «Що не так з експертним звітом для ТЕС», у якому ці проблеми, на які й досі немає конкретних відповідей, детально розглядалися. Зокрема, в №14 (1171) говориться про «утворення виробничих стічних вод, які будуть вивозити неіснуючі фірми невідомо куди». От про ці скидні засолені води та активний мул, які утворюються внаслідок виробничої діяльності ТОВ «Югенергопромтранс», і підняв питання автор цих рядків на початку 2020 року.
20 лютого ц.р. відбулася чергова 80 сесія міської ради, на якій розглядалося надзвичайно важливе для міста питання: про погодження заяви про наміри щодо будівництва свердловини для водопостачання Переяслав-Хмельницької ТЕС по вул. Героїв Дніпра,38-А/1 в м. Переяславі. Я, користуючись своїми депутатськими повноваженнями, взяв слово і нагадав присутнім про укладений ще 29.12.2015 року договір на водопостачання між ВУКГ та ТОВ «Югенергопромтранс». На той час потреба у водопостачанні для теплоелектростанції складала 8 куб. м на добу. Той договір інвестор не виконав: по-перше, не облаштував систему каналізації згідно з техумовами на приєднання ТЕС до централізованих систем водопостачання та каналізації, по-друге, не надав ВУКГ ліміт забору води, погоджений Дніпровським басейновим управлінням водних ресурсів. У зв’язку з такими порушеннями міська рада 26.06.2018 прийняла рішення «Про розірвання договору надання послуг з водопостачання від 29.12.2015 №249, укладеного між комунальним підприємством Переяслав-Хмельницьке виробниче управління комунального господарства та товариством з обмеженою відповідальністю «Енергопромислова група «Югенергопромтранс». Згідно з цим рішенням юридичний відділ міськради та юрисконсульт ВУКГ (дві структури, підпорядковані міському голові!) мали терміново провести перевірку щодо відповідності договору нормам чинного законодавства України та виконання сторонами умов договору. У разі виявлення порушень умов договору та законодавства рада рекомендувала ВУКГ розірвати його. Звичайно, попри наявні порушення, порушень не знайшли.
Ще при міському голові Олександру Тарасенку Переяслав отримав дозвіл на забір води з Юрського горизонту, хоча це стратегічний недоторканний запас державного значення на випадок ядерної війни чи техногенної катастрофи. І саме такою безцінною водою користується «Югенерго…» для своїх промислових потреб. Мало того. В результаті діяльності ТЕС утворюється певна кількість скидних засолених вод, які спеціалізована організація має вивозити у відведене для цього міськрадою місце. На одному з судів представниками інвестора було заявлено, що цим займається фірма «Викачка каналізаційних ям» згідно з відповідною угодою. Як виявили активісти, такої фірми не існує. Так само неясно, куди вивозиться активний мул.
На тому сесійному засіданні мені опонував головний енергетик ТОВ «ЕПГ «Югенергопромтранс» Шарий Сергій Васильович. Він заявив, що договір з ВУКГ у них є. Воду згідно з договором вивозить ВУКГ. Начальник ВУКГ Артем Гриценко підтвердив наявність договору, тільки незрозуміло якого, чи на водопостачання, чи на вивіз засолених вод. Відповідаючи на запитання депутатів, головний енергетик «Югенерго…» повідомив, що зі свердловини, яку підприємство планує будувати, підніматиметься 150 куб. м прісної питної води за добу. Тобто, порівняно з 2015 роком, інвестор збільшує водоспоживання майже у 20 разів!
5 квітня 2020 року на сайті «Переяслав. City» («Вісник Переяславщини») з’явилося інтерв’ю журналіста Валерія Шкребтієнка з керівниками ТОВ «Югенергопромтранс», у якому мене прямо звинуватили в озвученні неправдивої інформації. «Щодо заяви під час сесії депутата Олександра Матвієнка, що договір на водопостачання між ВУКГ та нами розірвано через вимогу міської ради, то я тоді ж заявив, що це неправда – договір залишається дійсним і надалі виконується», – цитує того ж Сергія Шарого журналіст «Вісника». Далі цю тему в соцмережах підхопив один із речників «Югенерго…»: «Про постанову суду на патякання однієї з «активісток» розкажу пізніше. Але коли з такими ж безпідставними заявами виступає депутат міської ради, то тут вже треба задуматися…»
Безумовно, довести всю абсурдність звинувачень на мою адресу зовсім нескладно. Достатньо прослухати записи 80-ї сесії. Та я й не дозволяю собі поширювати неправдиву інформацію. Я НЕ говорив, що відсутній договір на водопостачання, я висловлював сумніви щодо договору на вивіз засолених вод та активного мулу. А Серій Шарий впевнено відповів: «Воду вивозить згідно з договором ВУКГ». Запам’ятайте ці слова, шановні читачі. Начальник ВУКГ, депутат Артем Гриценко підтвердив, що договір з «Югенергопромтранс» укладений, що «дійсно, вони там вказували обсяги споживання». Якщо Артем Миколайович говорить про обсяги споживання, значить, мова йде про водопостачання, а не про вивіз засолених вод. Тому начальник ВУКГ або не володіє питанням, або свідомо наводить тінь на тин. І те й інше – не на його користь.
Щоб, зрештою, розібратися зі скидними засоленими водами та активним мулом, я ще 10 березня надіслав керівнику виробничого управління комунального господарства депутатське звернення з цього приводу. Про свої поневіряння з цим зверненням я писав у четвертій публікації роздумів про ВУКГ «За безгосподарність влади розплачується громада», тож повторюватися не буду. Скажу лише, що відповідь я отримав більш ніж через місяць, хоча мав би не пізніше 10 днів. Але все ж отримав. Дуже цікаву відповідь. Вона розставляє всі крапки над «і» в описуваному питанні й каменя на камені не залишає від позиції керівництва «Югенерго…», з таким апломбом висловленої в «Переяслав. City».
Запитання зі звернення. Чи дійсно укладений між КП «Переяславське управління комунального господарства Переяславської міської ради» та ТОВ «ЕПГ «Югенергопромтранс» договір на вивіз засолених вод від Переяслав-Хм. ТЕС? Якщо так, то прошу надати завірену мокрою печаткою копію такого договору. Чи має ВУКГ ліцензію чи інші передбачені законодавством дозволи на виконання робіт із відкачки та вивезення засолених вод від ТЕС? Якщо такі роботи виконуються, то куди працівники ВУКГ зливають засолену воду?
Відповідь начальника ВУКГ. Між КП ВУКГ та ТОВ «ЕПГ «Юенергопромтранс» не укладався договір на вивіз засолених вод. КП ВУКГ послуги із вивезення засолених вод не надавалися і не надаються. КП ВУКГ має ліцензію на централізоване водопостачання та водовідведення серія… №… Ліцензій чи інших дозвільних документів на виконання робіт із відкачки та вивезення засолених вод від ТЕС – немає. Такі послуги КП ВУКГ не надаються, відповідно, потреби у наявності такої ліцензії немає.
Коментар. Виходить так, що інформація головного енергетика ТОВ «ЕПГ «Югенергопромтранс» не відповідає дійсності.
Запитання. Чи укладений між КП «Переяславське управління комунального господарства Переяславської міської ради» та ТОВ «ЕПГ «Югенергопромтранс» договір на вивіз активного мулу від Переяслав-Хм. ТЕС? Якщо так, то прошу надати завірену мокрою печаткою копію такого договору. Куди вивозить ВУКГ від ТЕС активний мул? Чи відводила Переяславська міська рада виробничому управлінню комунального господарства спеціальні місця для складування та утилізації активного мулу?
Відповідь. Між КП ВУКГ та ТОВ «ЕПГ «Югенергопромтранс» не укладався договір на вивіз активного мулу. Такі послуги ВУКГ не надаються. Оскільки у КП ВУКГ відсутній договір з ТОВ «ЕПГ «Югенергопромтранс» на вивіз активного мулу від ТЕС, такі роботи не виконувалися. Місця для складування та утилізації активного мулу КП ВУКГ не відводилися.
Коментар. Цікаво, куди дівають працівники ТОВ «Югенергопромтранс» скидні засолені води та активний мул, якщо ВУКГ його не вивозить, а ТОВ «Викачка каналізаційних ям», на яке посилалися представники «Югенерго…» у висновках експертизи, не існує в природі?
Олександр МАТВІЄНКО
(Далі буде)