Тарифний скандал: махінаціями енергетичних компаній розоряють українців

Чиновники мають намір карати компанії, які неправильно нараховують вартість житлово-комунальних послуг, або вимагають повернути нараховану субсидію.

Початок опалювального сезону в Україні ознаменувався тарифним скандалом – у Києві компанії-постачальники тепла неправильно нарахували вартість опалення за жовтень 2016 року. Як стало відомо Domik.ua, за два тижні опалювального сезону мешканцям стандартних квартир в багатоквартирних будинках були виставлені рахунки в розмірі 1000, 1500 і навіть 2000 Грн. Така ситуація викликала обурення не тільки простих киян, а й чиновників різних рівнів. «Мешканцям понад 700 столичних багатоквартирних будинків, які обладнані лічильниками тепла, замість того, щоб нарахувати квитанції за фактом споживання послуг, застосували технологію розрахунку вартості тепла без лічильників. В результаті більше 700 будинків (а це – 10% житлового фонду Києва) отримали завищені в 2-2,5 рази платіжки на ЖКП», – повідомив Віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко.

Помилки при нарахуванні вартості комунальних послуг підштовхнули чиновників до необхідності перевірити обґрунтованість затверджених тарифів.

Компанії ТКЕ чекають міністерські перевірки

Тарифи на тепло в різних регіонах України формують компанії, які надають послуги теплопостачання споживачам. Пропозиції по вартості стверджує національна комісія з державного регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг. Отже, вартість тепла встановлюють самі теплопостачальники.

За словами Віце-прем’єр-міністра, Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадія Зубка, відомство почало перевірку підприємств теплопостачання на предмет реальності витрат. Робочою групою Мінрегіону для перевірки визначені як підприємства, діяльність яких регулюється Нацкомісією, так і ті, діяльність яких регулюється на місцевому рівні. «Буде перевірено п’ять підприємств теплопостачання Київської, Львівської, Чернігівської та Рівненської областей. Ми перевіримо, чи відповідають дійсності витрати теплопостачальних компаній, які вони надають НКРЕКУ. А також обсяги виробництва та реалізації теплової енергії, в тому числі населенню, результати фінансово-господарської діяльності», – зазначив Геннадій Зубко.

Також перевірки торкнуться тих компаній, які вимагають від споживачів повернути субсидії, нараховані в минулому році.

Чи треба повертати субсидії

Через високі тарифи на ЖКП українці стали частіше звертатися до органів соціального захисту населення за оформленням субсидії. Але деякі постачальники комунальних послуг вимагають від споживачів повернення компенсацій, нарахованих у минулому році. Павло Розенко розповів, що такі повідомлення отримали жителі одного з міст на Одещині. «Я вважаю це провокацією і шахрайством. Хочу підкреслити, що субсидія – це безповоротна допомога», – підкреслив він. Якщо споживачі, отримали повідомлення з вимогою повернути субсидію, яка нараховувалася раніше, про такий факт необхідно повідомити в Кабінет Міністрів України і чиновники обіцяють вжити відповідних заходів.

Хто покарає порушників

За словами Павла Розенка, втручатися в ситуацію з махінаціями енергетичних компаній може НКРЕКУ. Саме Нацкомісія наділена повноваженнями застосування санкцій до несумлінних постачальників комунальних послуг.

Сподіваємося, що компанії не будуть завищувати і без того високі тарифи на комунальні послуги, а чиновники зможуть врегулювати непросту ситуацію в сфері житлово-комунального господарства.