Суд зобов’язав ГПУ зайнятися нагородною зброєю, яку роздає Аваков
Печерський райсуд Києва зобов’язав Генпрокуратуру зареєструвати кримінальне провадження за фактами порушень міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим законодавства при врученні нагородної вогнепальної зброї.
Про це йдеться в рішенні суду за заявою “Українських новин”, повідомляє ця агенція.
Суд відхилив аргументи представників ГПУ, що пояснили небажання реєструвати кримінальне провадження “не викладеними в повному обсязі елементами складу злочину”.
“Закон не покладає на заявника обов’язок повністю відтворювати в заяві або повідомленні про кримінальне правопорушення всі елементи складу злочину, досить викладення об’єктивних ознак злочину”, – йдеться в судовому рішенні.
Аваков роздає нагородну зброю, посилаючись на Дисциплінарний статут Збройних сил.
У преамбулі статуту Збройних сил прописано, що він поширюється на військовослужбовців, військовослужбовців запасу, прикордонників, СБУ й тощо, – але не на голову МВС і цивільних осіб.
У МВС існує свій “Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ”, він дозволяє вручати нагородну вогнепальну зброю винятково “особам керівного складу органів внутрішніх справ”.
Обмежувальну норму було внесено в Дисциплінарний статут у 2006 році, щоб припинити роздачу нагородної зброї міністрами внутрішніх справ особам, яким ця нагорода не належить.
У 2015 році Аваков видав наказ про затвердження нової редакції Положення про відомчу заохочувальну нагороду МВС “Вогнепальна зброя”, де замість Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ послався на Дисциплінарний статут ЗСУ. Однак наказ міністра не може скасовувати норму статуту, що має чинність закону й приймається парламентом.
Як посадова особа Аваков зобов’язаний діяти лише на підставі, у межах повноважень і способом, передбаченим Конституцією й законами – тобто за статутом МВС.
Тому нагородження зброєю цивільних осіб є перевищенням Аваковим наданих йому законом посадових повноважень, оскільки його дії явно виходять за межі наданих йому законом прав і повноважень, вважає заявник.
Редакція “Українських новин” виклала аргументи в заяві про вчинення злочину, спрямованій 9 лютого 2017 року в Генпрокуратуру, й в зверненні на ім’я генпрокурора Юрія Луценка.
У ГПУ відмовилися реєструвати заяву, перенаправивши її в прокуратуру Києва. Прокуратура Києва також відмовилася реєструвати документ, указавши, що в заяві відсутні “достатні дані про вчинення злочини за викладеними обставинами”.
Редакція виграла суди всіх інстанцій у міністерства, намагаючись отримати списки нагороджених, але Аваков їх завзято приховує, ігноруючи рішення судів. Замість списків нагороджених Українські Новини отримують лише відписки МВС.
“Можливо, у прокуратурі знайдеться сміливий слідчий, що ризикне виконати рішення суду й почне розслідувати незаконну роздачу зброї Аваковим”, – заявив директор інформагентства “Українські новини” Денис Іванеско.
Раніше Аваков заявив, що МВС вручило 2,2 тисячі одиниць нагородної вогнепальної зброї. За даними ЗМІ, серед обдарованих були депутати, прокурори, судді й прем’єр-міністри.
До речі:
У міністра внутрішніх справ Арсена Авакова є одна велика таємниця. Журналістам практично неможливо дізнатися від нього прізвища тих, кого він нагородив відзнакою МВС “вогнепальна зброя”.
Починаючи з 2016 року ЗМІ системно цікавляться цим питанням у МВС і Авакова особисто. У відповідь МВС і міністр не менш системно мовчать.
У червні минулого року журналісти “Українських новин” надіслали запит у МВС, де поцікавилися, скільки нардепів нагороджені візнакою.
У відповідь отримали цифру – 88 нардепів, але без прізвищ. У відомстві послались на те, що не мають дозволу від цих осіб на обробку персональних данних.
А вже в липні 2016 року Аваков під час своєї прес-конференції запевняв, що за необхідності повний список може бути опублікований, і сипав цифрами про кількість нагороджених зброєю.
“1200 людей, з них близько 900 людей – це бійці спецпідрозділів, бійці добровольчих батальйонів, тощо. Близько 90 осіб – це депутати Верховної Ради. В основному минулого і нинішнього скликання, які або були на Майдані, або мають відношення до ситуації на фронті”, – сказав він.
Втім і того разу обійшлося без прізвищ. На початку вересня 2016 року запит до МВС з питанням про те, хто ж отримав у нагороду вогнепальну зброю, надіслав вже нардеп від фракції “Блоку Петра Порошенка” Сергій Лещенко. Але отримав відмову з посиланням на норму про вищезгадані персональні дані.
Того ж місяця програма “Наші гроші з Денисом Бігусом” у своєму сюжеті розповіла про те, що МВС під керівництвом Авакова за 2,5 роки роздарувало більше тисячі одиниць зброї. Мова йшла і про штурмові гвинтівки, і про автомати Калашнікова, і про кулемети.
Дізнаватися прізвища усіх нагороджених Аваковим – і надалі, гра, схожа на квест. Міністр називає одні цифри, в медіа з’являються інші. Складається враження, що Аваков вже і сам не знає, скільки ж зброї він роздав своїм друзям, однопартійцям, представникам владної верхівки і навіть одному олігарху Ігорю Коломойському, який, як відомо, таємно бував у будівлі МВС.
Завдяки джерелам в правоохоронних органах “Українській правді” вдалося отримати 400 прізвищ осіб, які були нагороджені зброєю у 2014-2015 роки.
Ми розкажемо про те, як часто Аваков роздавав вогнепальні нагороди, хто є щасливим власником рекордної кількості зброї – шести стволів, і коли саме нардеп Сергій Пашинський отримав свій скандальний “Glock 19”.
Спалахи “обдарованості”
“1085 стволів міністр Аваков видав за 2014-2016 роки, це мої прямі повноваження, які я не погоджую ні з ким”, – розповідав Аваков в інтерв’ю УП ще у липні 2016 року.
У згаданому інтерв’ю Аваков зізнавався, що “817 (одиниць зброї – УП) видано бійцям і офіцерам Нацгвардії, Нацполіції, МВС, УДО, Міноборони, 78 – волонтерам, 13 – працівникам прокуратури. Окремо ще 25 – працівникам Донецької і Луганської областей”. Крім того, депутатам було подаровано 97 “стволів”.
Як видно, користувався своїм “нагородним” правом Аваков дуже активно і почав це робити майже одразу.
Призначений 27 лютого 2014 року міністр МВС вже 21 березня виписав перший пістолет “Форт 17-05” депутату-“свободівцю” Олегу Осуховському.
Але “найврожайнішим” у цьому плані було 27 березня 2014 року. Того дня Аваков видав 39 пістолетів. Нагороджено ними було майже всіх функціонерів “Самооборони Майдану”.
Серед них, наприклад, пістолетом “Glоск 19” міністр нагородив Олега Махніцького, який на той момент уже встиг стати в. о. генпрокурора, Андрія Левуса, заступника глави СБУ, а нині депутата від фракції “Народного фронту” – пістолетом “Форт 17-05”.
На цьому Аваков не зупинився і до кінця березня 2014-го подарував ще 9 пістолетів.
Цього разу нагородну зброю отримали соратники по Майдану, які зайняли високі державні посади.
28 березня свій уже скандальний “Glock 19” отримав тодішній в. о. глави Адміністрації президента Сергій Пашинський, а його тимчасовий заступник Андрій Сенченко – “Glock 17”.
Тоді ж свій перший “ствол” від Авакова “Форт 17-05” отримав на той час віце-прем’єр Володимир Гройсман. Такі ж пістолети дістались тодішньому главі НБУ, коменданту Майдану Степану Кубіву та міністрам Остапу Семераку та Павлу Петренку.
31 березня черга отримати свої “Форти 17-05” дійшла і до іншого коменданта Майдану, тоді уже секретаря РНБО Андрія Парубія, та депутата Миколи Княжицького.