Сьогодні Україна відзначає День Соборності

У 2018 році День Соборності України, який відзначають 22 січня, випав на понеділок. Спершу  цей день був вихідний, але тепер – ні. Чому ж так сталося? Розповідаємо історію свята Дня Соборності.

День соборності України відзначають щороку, починаючи з дня підписання в 1919 році Акту Злуки Української Народної Республіки (УНР) й Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). Офіційно День соборності святкують з 1999-го.

День Соборності України: історія виникнення свята

Об’єднанню УНР та ЗУНР передувало підписання 22 січня 1918 року Четвертого універсалу Центральної Ради, за яким Українська Народна Республіка стала суверенною і незалежною державою. Західно-Українську Народну Республіку було проголошено в листопаді 1918-го. Саме 22 січня 1919 року завершився процес об’єднання України.

Статті угоди констатували, що ЗУНР заявляла про “непохитний намір злитися в найкоротшім часі в одну велику державу з Українською Народною Республікою”. З іншого боку, УНР проголошувала, що вона дає згоду “прийняти всю територію і населення Західно-Української Народньої Республіки як складову частину державної цілости в Українську Народну Республіку”. Угода зазначала також те, що республіка галичан отримує територіальну автономію в межах УНР.

Додамо, що станом на 1919 рік до УНР входили українські етнічні землі: Кубань, Ставропілля, Чорноморщина, Східна Слобожанщина, Стародубщина (нині вони у складі Росії), Берестейщина і Гомельщина (Білорусь), Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Північна Лемківщина (Польща), Південна Лемківщина (Словаччина). Мармарощина, Південна Буковина (Румунія), Придністров’я…

22 січня 1919 року на Софійській площі Києва відбулася урочиста церемонія з нагоди возз’єднання УНР і ЗУНР. Перед багатотисячним натовпом проголосили постанову УНР та зачитали текст універсалу Директорії із правами і свободами об’єднаних республік. На додачу, День соборності України був оголошений вихідним.

Однак радість українців тривала недовго. ЗУНР проіснувала лише до літа 1919 року, а ще через рік із політичної карти зникла й УНР. 22 січня знову стало робочим днем.

І хоча соборна Україна проіснувала зовсім недовго, Акт злуки УНР із ЗУНР і факт підписання документа мали велике історичне значення. Українці заманіфестувати перед усім світом про неподільність українських земель та солідарність свого народу.

У 1990 році з нагоди 71-ї річниці проголошення Акту Злуки між Києвом і Львовом українці вирішили утворити живий ланцюг єднання “Українська хвиля”. Така традиція прижилася та з року в рік вона повторюється в багатьох містах сучасної України.

Офіційним державним святом День соборності України став лише в 1999 році після підписання Леонідом Кучмою відповідного наказу. При цьому День соборності України – робочий день для всіх українців, хоча не скасовує урочистостей 22 січня.

У цьому році відзначається 99-та річниця проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР), а 100 років тому в цей день Українська Центральна Рада прийняла Четвертий універсал, який проголошував незалежність УНР.

У Києві о 10:30 за участю керівництва держави відбудеться церемонія урочистого покладання квітів до пам’ятників поета Т. Г. Шевченка і історика М. С. Грушевського.

О 12:00 Президент Петро Порошенко візьме участь в урочистих зборах з нагоди Дня соборності і 100-річчя проголошення незалежності УНР.

На мосту Патона відбудеться акція “День соборності України”, а на тротуарній частині вул. Хрещатик (від Європейської до Бессарабської площі) – Всеукраїнська казначейська акція “Об’єднаємо Україну”, де заплановано розгорнути найдовший прапор України.

У столичних музеях і бібліотеках відкриють експозиції з історії УНР та ЗУНР, також будуть організовані читацькі конференції, книжкові тематичні виставки та фотовиставки.

З 8:00 і до закінчення заходів до Дня соборності буде закритий вихід з підземного переходу станції “Театральна” до Музею історії Києва, з 11:00 до 12:00 – рух транспорту по вул. Архітектора Городецького, також можливе обмеження руху в місцях проведення святкових заходів.

У День соборності в Києві на годину закриють рух транспорту на вул. Городецького. Також в Києві закрили вихід з підземного переходу станції “Театральна” до Музею історії Києва.

Loading...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *