Скільки українцям доведеться платити за опалення взимку. Інфографіка

Літо закінчилося – попереду опалювальний сезон і негаразди з теплом в українських квартирах. Раніше повідомлялося про те, що Україна накопичила мало газу для зими.

Українцям вже через кілька місяців прийдуть платіжки за опалення. Як відзначають в Національній комісії з регулювання в сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), в середньому по країні тепло подорожчало на 95%. Крім цього, більше доведеться платити за світло, гарячу, холодну воду і електроенергію. Сайт “Сегодня.ua” з’ясував, скільки українцям доведеться платити за опалення, і як допоможуть лічильники та субсидії.

Скільки доведеться платити за опалення без лічильників

З 2014-го тариф на опалення в Києві виріс в 3,5 рази. Так, якщо раніше опалення одного квадратного метра без лічильника коштувало 9,2 гривні, то вже цієї зими доведеться платити 32,97 гривні. При цьому тарифи для всіх українців різні – вони залежать від того, який ресурс використовують для генерації тепла.

Наприклад, в структурі тарифу “Київенерго” 67% займає вартість газу, тому після подорожчання блакитного палива підскочили ціни і на опалення. Найдешевше генерувати тепло за допомогою атомної енергетики і вугілля. Так, в місті-супутнику Южно-Української АЕС вартість обігріву одного квадратного метра всього 4,91 гривні, а в в Тернівці Дніпропетровської області опалення одного квадратного метра без лічильника обійдеться в 15 гривень. Як розповів “Сегодня.ua” в.о. директора Тернівського Житлово-комунального підприємства Ігор Заярний, для генерації тепла компанія використовує вугілля, який “Павлоградвугілля” продає фактично за собівартістю. “Дійсно, тепло у нас відносно недороге. Генерація тепла відбувається за рахунок вугілля. У нас зараз є можливість купувати вугілля майже за собівартістю у” Павлоградвугілля “, – розповідає чиновник.

Клієнтам “Київенерго” за опалення однокімнатної квартири (30 кв.м) доведеться платити 989,1 гривні, за “двушку” (50 кв. М) – 1648,5 гривні, а за трикімнатну квартиру (70 кв.м) – 2307, 9 гривні. Як відзначають в НКРЕКУ, в середньому вартість опалення з 1 липня зросла в середньому на 95,3% (до 1043 гривні за 1 Гкал). Дізнатися, скільки доведеться платити за газ і гарячу воду в різних містах України, можна на інфографіку:

Чи допоможуть лічильники на тепло платити менше

Експерт з енергоефективності Сергій Свистюк зазначає: тепловий лічильник на квартиру в типовій багатоповерхівці встановити неможливо з технічних причин. “З однотрубною вертикальною системою опалення з подачею знизу або зверху жодна компанія-постачальник не погодиться встановити лічильник”, – розповідає експерт. Встановивши тепловий лічильник на будинок, суми в платіжках можуть виявитися вище. Це залежить від того, скільки за фактом тепла споживає будинок.

За словами Ігоря Заярного, якщо в будинку великі теплові втрати (не утеплені стіни, щілини в швах, старі вікна і т.д.), мешканцям такої багатоповерхівки після установки будинкового лічильника доведеться платити за тепло більше. Так, якщо в будинках без лічильників кожна квартира платить за опалювальну площу своєї квартири, то після установки лічильника загальну кількість гігакалорій тепла ділять на всіх мешканців. Щоб почати економити, необхідно утеплити весь будинок.

Кожній квартирі доведеться заплатити за утеплення свого будинку всього кілька тисяч гривень, розповідає Сергій Свистюк. “Якщо в будинку холодно, то в першу чергу потрібно створювати комфортні умови. Якщо стіни” діряві “, потрібно їх ремонтувати. Якщо вікна вчуваються, потрібно їх замінити. Потрібно визначати для конкретного випадку, що потребує заміни. А якщо грошей на все вистачає , то потрібно робити все в комплексі. Це дозволить досягти максимального ефекту “, – розповідає експерт в сфері енергоефективності. Такі інвестиції окупляться за кілька опалювальних сезонів, а економія може досягти 50%.

Субсидія не для всіх

Субсидія нараховується на соціальну норму споживання, яка залежить від кількості осіб в сім’ї та площі житла. Ті, хто перевищує норму споживання, за “зайві” ресурси повинні платити повну вартість.

Наприклад, для кожної сім’ї субсидія покриває опалення 35,22 квадратних метрів + 13,65 квадратів на кожну прописану у квартирі людину. Сім’ї з трьох людей держава компенсує опалення 76,71 квадратних метрів. Після перегляду тарифу на опалення, наприклад, в Києві, на опалення 76,71 квадратних метрів знадобиться 2554 гривень (1,8 Гкал тепла). Сім’ї з трьох осіб в квартирі площею 100 квадратних метрів за опалення 23 квадратів доведеться платити без “знижки”.

Якщо ж пенсіонер проживає в двокімнатній квартирі площею 80 квадратних метрів, субсидія покриє опалення 48,8 квадратних метрів, за решту (31,2 квадрата) доведеться платити самостійно. Наприклад, в Києві опалення 31,2 квадратних метрів коштує більше 1000 гривень. У Мінсоцполітики зазначають: якщо пенсіонер звернеться до органу соціального захисту з проханням надати субсидію на всю площу квартири, спеціальна комісія може прийняти рішення прохання задовольнити.

У будинках з газовим опаленням на соціальну норму надає субсидію на блакитне паливо. На сім’ю з двох осіб – максимум 268 кубометрів газу на опалення і 14,2 кубометра газу на підігрів води та їжі.

Чому опалення подорожчало

За даними “Київенерго”, якщо раніше на один Гкал тепла доводилося витрачати газу на 392,45 гривень, після подорожчання “блакитного палива” ця сума зросла до 902,97 гривень. Більше 20 років в Україні діяли занижені тарифи на газ, пояснюють в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ). З бюджету на дотації доводилося виділяти мільярди гривень (в минулому році – 100 млрд грн).

За підрахунками НАК “Нафтогазу”, за рік українці використовують близько 21 млрд кубометрів газу. Газ, видобутий державними підприємствами (близько 13 млрд кубометрів), НАК закуповує за ціною 1590 грн, імпортний газ – по 185 доларів (приблизно 4600 грн). При цьому і імпортний, і український газ населенню продають за ціною європейського блакитного палива.

Згідно з розрахунками МЕРТ, вартість імпортного газу конвертували в гривню за курсом 26,7 (стільки, згідно з прогнозом, буде коштувати долар в Україні в 2017-м) і додали до неї 1146,5 грн (ПДВ), 219 грн (тариф на транспортування) , 513,7 грн (тариф на розподіл газу) і торгову націнку постачальника ( “Нафтогазу”) – 57,4 грн. В результаті отримали тариф 6800 грн за тисячу кубометрів. Цей тариф зробили єдиним – стільки платять і населення, і підприємства, і теплокомуненерго.